كنترل قند خون با داروهاي گياهي سه شنبه نهم فروردین ۱۳۹۰ 20:13

كنترل قند خون يا ديابت با داروهاي گياهي و بدون عوارض

كنترل عالي قند خون يا ديابت با داروهاي گياهي و بدون عوارض با مجوز رسمي از وزارت بهداشت و درمان
دواها: 1- عرق نعناي شفاي كردستان 2- عرق كنترل قند خون 3- مقلنجان
مفيد:
1 سير، پياز، كدوي سبز، گوجه‌فرنگي، كرفس، زيره، خيار، قارچ، اسفناج،كاهو، زنجبيل،دارچين
2 رژيم خامخواري خصوصاً شنبليله و گشنيز و نعنا و كدوتنبل تا مرز 80% (از هر ده نوبت غذا، 8 نوبت خام)، و لبنيّات سالم به اندازه‌ي نياز هر سن و سال، و هر شرايط، لازم است.
3 سبوس گندم كم‌‌كم و به هر صورت، جايگزين نان و برنج گردد(منتهي خام نباشد، نسوزد، و قابل خوردن باشد) و در زخم معده بايد با احتياط و كم‌‌كم صرف شود و خوب پودر گردد.
4- حجامت با اصول بهداشتي
5 گردش در كوه و دشت و نرمش آرام و نفس درماني و شكوفاندن عواطف انساني و توكّل اساسي، از بهترين درمانهاي بسياري بيماريها و ازجمله قند خون است.
6 به جاي گوشت قرمز، بيشتر از ماهي استفاده كنيد.
7 ديابت،‌غالباً منشأ ارثي دارد. و بيشتر با رژيم غذايي و دواهاي طبيعي و گياه
ي كنترل مي‌شود.
8 حذر از مصرف مواد قندي و نشاسته‌ها (برنج، نان سفيد، يعني بدون سبوس، سيب‌زميني، ماكاروني و...) از بهترين پرهيزهاي قند خون است.

متخصصان همواره به  بيماران ديابتي توصيه هاي جدي دارند. يكي از راه هاي كاهش قند خون، تحرك زياد و ترجيحا ورزش و روزانه بيست دقيقه تا يك ساعت پياده روي است كه تا سي درصد قند خون را كاهش خواهد داد. همچنين پرهيز از حوراكي ها و ميوه هاي داراي قند بالا نيز در كنترل آن تأثير زيادي دارد.از جمله غذا ها و ميوه هايي كه اين بيماران بايد از آن ها پرهيز نمايند،عبارتند از: برنج،سيب زميني،انواع شيريني «به جز عسل طبيعي و توت خشك»، ماكاروني،نان بدون سبوس گندم، ميوه هاي شيرين مانند موز،خرمالو،آناناس،خرما و رطب،هندوانه،كشمش و... ، غذاهاي حاوي نشاسته، غذاهاي پرچرب و...(در باره مصرف هويج، اختلاف نظر وجود دارد و بايد در مصرف آب آن احتياط كرد)

افراد مبتلا به ديابت بايد به جاي نان گندم، از نان جو استفاده كنند و يا دست كم از مقدار كمي از نان جوشيده سنكگ يا بربري تغذيه نمايند.همچنين با توجه به مشكل كاهش سوخت و ساز قند خون بدن در هنگام شب، بهتر است شام خود را به صورت ساده و در ساعات نخست شب ميل كنند تا هنگام خواب، با معده پر به رختخواب نروند. از جمله داروهايي كه براي كاهش قند خون مفيد است،ميوه اي به نام قره قات است كه داراي دانه هاي كوچك بوده و مي توان آن را به پودر تبديل كرده و روزانه يك تا دو مرتبه آن را در ليواني از آب حل نموده و مصرف نمايند.علاوه بر برخي از داروهاي مفيد براي قند خون، مي توان از برخي از عرقيجات مانند عرق گزنه، عرق شنبليله و عرق برگ گردو نيز استفاده نمود. همچنين لازم است بدين منظور مصرف برخي از غذاها و گياهان و سبزي ها را مانند ماهي،ميگو،گوشت مرغ و بلدرچين،كلم و كلم بروكلي،پياز، سير،كاهو، كدو، بادام و فندق، عدس، انواع لوبيا، و... را در رژيم غذايي خود قرار دهند. همچنين خوردن ميوه هايي مانند خيار، سيب درختي، ليمون ترش و انار ترش يا ملس،ذغال اخته و آلبالو نيز براي اين بيماران مفيد است.

برخي از محققان مانند آيةالله آل اسحاق در شهر مقدس قم، ضمن تاسيس مركزي با عنوان پژوهشگران طب بو علي سينا، دارو هايي تحت عنوان قند، مفتح سدد، موميايي و غيره با تركيبات گياهي به صورت كپسول و غيره، ابداع نموده است و داروهاي ياد شده در كاهش قند خون بسيار مفيد است. همچنين آقايان دكتر حسين روازاده در تهران و جمشيد خداداد در اصفهان و برخي از محققان ديگر، دستورات خاص درماني را براي اين گونه بيماران تجويز مي نمايند. نسخه زير از جمله داروهاي تجويز شده به بيماران ديابتي از سوي آقاي جمشيد خداداد است كه البته گياه سياه دانه به جدول ايشان اضافه شده است. همچنين مي توانيد گياهاني مانند دارچين و ميخك و زنجبيل را نيز به اين جدول،بيافزاييد و يا آن ها را به صورت دم كرده مصرف كنيد. گياه حنظل يا هندوانه ابو جهل نيز گياهي بسيار تلخ است و مصرف حتي كم آن احتمالا به معده آسيب خواهد رسانيد و حتما بايد با نظر پزشك يا افراد متخصص مصرف گردد.

گفتني است داروهاي گياهي بر عكس داروهاي شيميايي، همواره تأثير آني و سريع نخواهند داشت و احيانا برخي از متخصصان در صورت پيشرفت اين بيماري،به استفاده از داروهاي شيميايي مانند انسولين توصيه مي كنند و طبيعي است كه داروهاي شيميايي بعضا داراي عوارضي خواهند بود و بهتر است همه ما به ويژه افراد سالنمند سالانه اقدام به چكاب كامل نماييم تا پيش از پيشرفت هر نوع بيماري، آن را به موقع درمان كنيم. مشكل همه ما اين است كه هيچ گاه قدر و ارزش سلامتي را به موقع درك نمي كنيم. در پايان اين نوشتار فرمايش اميرالمؤمنين علي بن ابي طالب(عليه السلام) را گوشزد مي كنم كه فرموده اند: « نعمتان مجهولتان، الصحة و الأمان» يعني دو نعمت ناشناخته اند، يكي سلامتي و ديگري امنيت.

 

                                     به اميد سلامت و بهروزي همه كاربران اينترنت -

 

داروي گياهي براي قند خون خون

 

1-تخم گشنيز                                                                                          100 گرم

 

2- ليمو عماني                                                                                 100 گرم

 

3- تخم شنبليله                                                                                 400 گرم

 

4- عدس الملك                                                                                    75  گرم

 

5- كلپوره                                                                                            75 گرم

 

6- گزنه                                                                                               75 گرم

 

7- سياه دانه        75گرم                      

درمان ديابت با گياهان دارويي

براي درمان ديابت روش‌هاي مختلفي وجود دارد. از جمله روش‌هاي متداول استفاده از گياهان دارويي مي‌باشد که در بين گياهان دارويي مورد استفاده، مي‌توان به موارد ذيل اشاره نمود:


از بين گياهان فوق مي‌توان به ترکيب دانه‌هاي پودرشده سه‌گياه شويد، گشنيز و شنبليله اشاره داشت که در کاهش قند و چربي خون بطور مؤثري عمل نموده و به سرعت قند و چربي خون را کاهش مي‌دهند. از اين ترکيب 3 مرتبه در هر روز و هر نوبت به اندازه يک قاشق مربا خوري بايد مصرف نمود.
همچنين سير از جمله گياهان دارويي بسيار ارزشمند در درمان چربي خون، فشار بالاي خون و قند خون مي‌باشد. سابقه مصرف سير توسط بشر بسيار طولاني است به طوري که هم به صورت ادويه و هم بصورت‌ سبزي وعنوان دارو مورد استفاده قرار مي‌گرفته است. کاربردهاي سير بصورت سنتي شامل دفع انگل‌هاي روده و معده، گاه اختلالات تنفسي، درمان هضم ضعيف و درمان انرژي پائين بدن (ضعف عمومي بدن).
مهمترين ترکيب شيميايي سير مربوط به ترکيبات گوگردي مي‌شود در زمان له کردن و يا جويدن شير تازه و يا پودر کردن آن، آزاد شده وبوي آنها به مشام مي‌رسد. اين ترکيبات عبارتند از: آليسين، آژوئن، آليل سولفيد و وينيل دي تي اين.
سيرهاي مسن فاقد ترکيب آليسين مي‌باشد ولي داراي ماده موثره اس ـ آليل سيتيئن مي‌باشد. از سير براي درمان بيماري‌هاي ميکروبي و قارچي نيز استفاده مي‌گردد. همچنين براي بيماري تصلب استرائين، سرطان مري و روده کاربردهاي فراواني دارد.
با وجود مزاياي بسيار سير در درمان بيماري‌ها، افرادي که دچار سوزش قلب و نفخ مي‌باشند بايد از مصرف آن اجتناب نمايند و مصرف داروهاي با منشأ سير بايستي توسط پزشک معالج توصيه گردد. در خانم‌هاي باردار و مادراني که نوزاد شيرخوار دارند مصرف سير هيچگونه عارضه‌اي را نشان‌نداده است.
بيماراني که از داروهاي ذيل استفاده مي‌نمايند بايستي از مصرف سير و داروها با منشأ سير اجتناب نمايند.

مصرف داروي Dipyridamole و سير بصورت توأم هيچگونه عوارضي را در پي نداشته است. سير زمان لخته شدن خون را کاهش مي‌دهد، لذا در افرادي که آسپرين و يا داروهاي ضد انعقاد خون مصرف مي‌نمايند، مصرف سير مي‌تواند ايجاد اختلال نمايد. درصورتي که براي درمان ديابت از انسولين استفاده مي‌گردد بايد از مصرف زياد سير اجتناب نمود زيرا مي‌تواند قندخون را بيش از حد استاندارد کاهش دهد.
براي مصرف سير مي‌توان به پنج صورت اقدام نمود:
2ـ‌‌ جينسينگ(ريشه‌ پودر شده ‌و يا عصاره ريشه) 3ـ سير ‌(پودرحبه‌هاي سير و يا سيرتازه) 4ـ شبت يا شويد (دانه‌هاي پودر شده و پيکر رويشي تازه و يا خشک‌ شده به صورت دم نوش) 5ـ هندوانه ابوجهل (ميوه رسيده و تازه و يا ميوه‌اي که‌ با سرکه آماده شده) 6ـ زردچوبه (ريشه پودرشده) 7ـ بابا آدم (ريشه پودر شده) 9ـ گشنيز (دانه‌هاي پودر‌شده و يا پيکر رويشي تازه و يا خشک شده بصورت دم نوش) 10ـ هويج (آب هويج) 1ـ Chlorzoxazon 2ـ Ticlopidine 3ـ Warfarin 1ـ سير تازه: 6ـ 3 عدد سير تازه له شده 2ـ سير خشک (کپسول سير): 2 گرم پودر سير در هر کپسول (يک کپسول در هر روز) 3ـ عصاره سير: پس از آبگيري (لهيدن سير) از عصاره بدست آمده استفاده مي‌گردد (6ـ3 حبه سير) 4ـ خيسانده: 4ـ3 عدد سير را در آب يا شير براي يک شب خيسانده و صبح روز بعد نوشيدن آن 5ـ قرص سير: پودر فشرده شده سير
1ـ شنبليله (دانه‌پودر‌شده‌و‌پيکر رويشي تازه و خشک شده که بصورت دم نوش مورد استفاده قرار مي‌گيرد) 8ـ‌سنبل‌الطيب(ريشه خرد شده بصورت دم نوش)

 نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

@@موزیکپیچک