ما الشعیر دوشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۱ 7:40

 


نوشیدن آبجوی بدون الکل یا ماء الشعیر در متن ذیل مد نظر بوده و توصیه می شود. الکل در نوشیدنی ها، ماده ای مضر برای سلامتی است. الکل حلال چربی و غشای سلولهای عصبی بوده و موجب پاره ای اختلالات عصبی از سنین میان سالی به بعد می شود...

روسها به دلیل مصرف زیاد الکل بیشتر از سایر ملل، دارای بیشترین عوارض ناشی از مصرف الکل هستند همچون: لرزش دستها، فراموشی، خستگی بی علت، عوارض کبدی و نسبت بالای الزیمر و انقباض مغزی درپیری. برای اینکه پارسی را هم پاس بداریم به ماء الشعیر آبجو بگوئیم و آنرا با فرهنگی صحیح در خانواده و اجتماع ترویج کنیم. چه خوب است که این نوشیدنی مفید با مواد طبیعی و مفید و فراوان بتواند جایگزین نوشابه ها (که آکنده از قند و افزودنی ها و رنگهای مصنوعی و اسید فسفریک و . . . . .) میباشند شود.
1- ضد سکته قلبی
شانس سکته قلبی در کسانی که آبجو می نوشند بین 40 تا 60 درصد کمتر از کسانی است که لب به آبجو نمی زنند. نوشیدن نیم لیتر آبجو در روز میانگین این تحقیق می باشد.

2- ضد لخته شدن خون

مواد سازنده آبجو از شما در مقابل لخته شدن خون محافظت می کنند.

3- ضد فشار خون

نتیجه آخرین تحقیقات محققین هلندی و دانشگاه هاوارد ثابت می کند که نوشیدن مقدار کم آبجو فشار خون شما را تحت کنترل نگاه می دارد.

4- ضد دیابت

نوشیدن آبجو می تواند از دیابت جلوگیری کند. آبجو خورها بندرت دچار مرض قند می شوند.

5- دوای حافظه

آبجو می تواند حافظه را تقویت کند، کسانی که آبجو می نوشند، کمتر به بیماری آلزایمر مبتلا می شوند...

6- محافظ استخوان

آبجو تاثیر مثبت در استحکام استخوان ها داشته و از پوکی استخوان جلوگیری می کند.

7- طولانی کننده عمر

کسی که یک تا دو گیلاس آبجو در روز می نوشد، عمر طولانی تری خواهد داشت.

8- ضد اسهال اسید و میکروب های آبجو مانع از فعالیت میکروب های بوجود آورنده دل پیجه و اسهال می شوند.

9- ضد استرس
محققین دانشگاه مونترال تائید کرده اند که چند گیلاس آبجو در روز فشار ناشی از کار و مشکلات روزانه را سبک می کند. کسانی که آبجو نمی نوشند بسیار بیشتر دچار استرس هستند.

10- ضد سنگ کلیه و مثانه

محققین فنلاندی مدعی هستند که منیزیم آبجو شانس ابتلا به سنک کلیه را تا 40 درصد کاهش می دهد.

11- داروی بی خوابی

یک گیلاس آبجو در شب می تواند به جای قرض خواب آور عمل نماید.

12- ضد سرطان

در آبجو عناصری وجود دارند که می توانند در رشد تومورهای سرطانی مانع ایجاد کنند.

13- آبجو، دوست پوست

بعضی از ویتامین های آبجو از پوست محافظت کرده و برای سلامت آن مفید می باشند. آبجو پوست شما را شفاف و قابل انعطاف تر می کند.

14- ضد سرماخوردگی

کسانی که آبجو گرم می نوشند دیرتر سرما می خورند. نوشیدن آبجوی گرم به جریان خون و نحوه تنفس کمک می کند.

15- مفید برای خانم های حامله

کمبود (Folic Acid) می تواند باعث زایمان زودرس و نارسایی های جنینی بشود. یک لیتر آبجو بیشتر از حد نیاز بدن ، آن مواد را تامین می کند.

16- شربت اشتها

گازکربنیک و ویتامین های ب کمپلکس آبجو باعث تحریک اشتها می شوند.

17- دوای ترش کردن معده

مصرف یک لیتر و نیم آبجو در هفته سدی در مقابل باکتری هایی است که باعث ترش کردن معده می شوند.

8- دافع تشنگی

مواد آبجو کمک می کنند که تشنگی شما بهتر و سریعتر از نوشیدن آب رفع شود.

19- کلید لاغری تحقیقات نشان می دهد، مردمی که یا اعتدال آبجو می نوشند، به نسبت کسانی که نمی نوشند کمتر دچار اضافه وزن می شوند. یک گیلاس آبجو کالری کمتری هم به نسبت یک گیلاس آب میوه دارد.


20- زیبا کننده مو

مواد معدنی و ویتامین های آبجو از مو محافطت کرده و در زیبایی آن تاثیر می گذارند.

نکته ها:

- از بین تمام ماء الشعیر های موجود در بازار، بهترین آنها او نوع بدون طعم و ساده میباشد.
- موارد گفته شده بالا دستورالعمل درمان یا جایگزینی برای توصیه های پزشک شما نیست و صرفا مطالبی عمومی است. لذا در صورت احساس مشکل خاصی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

خواص درمانی ماء الشعیر دوشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۱ 7:39
خواص درمانی ماء الشعیر

سموم بدن را که بر اثر خوردن زیاد دارو های شیمیایی بوجود می آورد دفع می کند.

مسکن فشار خون است.
حرارت باطنی را تسکین می دهد.
حرارت کبد و عطش مفرط را رفع می کند.
مفید برای درمان سل.
زخم روده را درمان می کند.
سرفه های خشک را درمان می کند.
این خواص به شرط آن است که به روش غیر کارخانه ای درست شود.
روش غیر کارخانه ای ساخت ماء الشعیر
جوی پوست کنده و آب را در ظرفی ریخته و بگذارید با شعله ملایم بجوشد تا دو لیوان آب باقی بماند. سپس آنر ا از روی حرارت برداشته و بگذارید مواد آن ته نشین شود. آب سرخ رقیق بالای آن ماء الشعیر رقیق نامیده می شود که غذائیت آن کمتر بوده و در پاک سازی و خارج کردن مواد زاید از بدن قوی تر است. اگر چیزی از جرم و آرد جو همراه آن باشد، غذائیت آن بیشتر و خاصیت دارویی آن کمتر می شود و احتمال ترش شدن آن در معده های سرد بیشتر است.
تذکر :
در تهیه ماء الشعیرهای موجود در بازار، برخی از تولیدکنندگان صنعت نوشیدنی، پودر یا عصاره مالت را با آب ترکیب کرده و با افزودن گاز دی اکسید کربن، محصول خود را به نام ماالشعیر به بازار عرضه می‌کنند.
این محصولات به‌ دلیل نوع مواد اولیه ‌شان خواص ماء الشعیر طبیعی را نداشته و در واقع همان نوشابه های مضر، با طعم ماء الشعیر هستند که اسانس طعم ‌های مختلفی هم به آن اضافه می‌کنند.
 

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

بیماریهای چشمی شایع و عوامل آنها دوشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۱ 7:36

بیماریهای چشمی شایع و عوامل آنها


شاید به جرات بتوان گفت حس بینایی یکی از مهمترین حواس انسان است بطوریکه هیچ یک از اعضای حسی دیگر از نظر دریافت حجم عظیم اطلاعات دارای چنین گنجایشی نیستند.در هنر ، مذهب و فلسفه ، چشم نمایانگر روح و جوهر قدرت است .

با این حال بسیاری از مردم دچار اختلال بینایی هستند ولیکن اکثر آنان نسبت به مشکل خود نا آگاهند. این امر در کودکان بسیار بارز تر است.پیامد های عیوب انکسار از قبیل : سردرد ، دو بینی ، چشم درد ، قرمزی چشم ، اشکریزش ، ترس از نور باعث عدم تمایل به انجام کارهای چشمی می شود.


قرمزی چشم :

قرمزی چشم یکی از علائم شایع بیماریهای چشم است و علت آن پر خون شدن ملتحمه یا صلبیه و یا عروق مژهای ، ضربه ها ، وخشکی و افزایش فشار داخلی چشم می باشد.

خشکی چشم :

 احساس خراش ، خارش و سوزش ناشی از خشکی چشم ها یکی از شکایات شایع افراد پیر است لیکن بروز آن در هر سنی امکان پذیر است . علل آن متعدد و از جمله خشکی محیط زندگی ،بیماریهای موضعی چشم ، و دارو هایی که باعث کاهش هر یک از اجزای تولید اشک میشود میباشد

تیرگی دید :eyestrain

مهمترین علل تیرگی دید عبارنتد از عیب انکسار چشم ، کدورت قرنیه ، آب مروارید ، کدر شدن مایع زجاجیه ، خونریزی ، و ..... می باشد.

دو بینی : diplopis

دو بینی یا چپی چشم مربوط به عدم تعادل یا تطابق عضلات خارج چشمی است . این عدم تطابق ممکنست ناشی از ابتلای اعصاب سوم ، چهارم و یا ششم مغزی در اثر آسیب ، اختلال عروقی تومور درون جمجمه ، مننژیت یا از بین رفتن میلین و یا شکستگی استخوانهای حفره چشم باشد.

پارگیهای پلک :

در صورتیکه لب پلکها پاره شده باشد لازم است بیمار به متخصص ماهری معرفی شود که در دوختن پارگی دقت کند. در صورت عدم دقت ممکنست شکاف یا ناهمواری دائمی باقی بماند.

پریدن یا باصطلاح زدن پلکها :

پریدن پلکها نشانه بیماری خاص چشمی نیست بلکه زمانی در اثر فعال شدن اعصاب نگهدارنده پلک می باشدکه مکررا با پریدن خود ما را به توجه بیشتر به وضعیت عصبی دستگاه عصبی صورت سوق می دهد و با آرامش و ریکس شدن و خواب آرام بر طرف می شود .

 ولی اگر این پریدن بطور همیشگی باشد باید به تیکهای عصبی صورت توجه کرد که این خود از مسائل عصبی منشا می گیرد و باید از طریق استفاده از دوز مورد نیاز دارو برای مدتی استفاده کرد. باید توجه داشته باشیم که افتادگی پلک وجود نداشه باشد که این مداوایش مقوله ای جداگانه است.

ترس از نور :photophobis

علت این عارضه بیشتر از التهابات قرنیه ، افاکی ، و ...... چشم است .با شیوع کمتری در تب های ویروسی مانند آنفلونزا ، و ذات الریه نیز خوف النور معمولا با با درد کره چشم عارض می شود.

تورم ملتحمه چشم : conjunctivitis

ورم ملتحمه چشمی ممکنست میکروبی باشد که بطور معمول با استفاده از دارو های سولفامید موضعی ظرف 10 یا 14 روز بهبود می یابد و یا اینکه ویروسی باشد که معمولا با تب و فارنژیت و ورم غدد لنفاوی همراه است که بعد از 2 هفته با استفاده از سولفامید ها بهبود می یابد.

تراخم : trachoma

تراخم در مناطق آلوده یکی از علل شایع کوری است که در سنین کودکی افراد را مبتلا می کند . شروع تراخم در کودکان بصورت پنهان و همراه با علائم مختصر است لیکن در افراد بالغ بیماری بصورت حاد جلب توجه می کند و با علائمی چون قرمزی چشم ، خارش، اشکریزی ، و مختصر ترشح همراه است .

لذا توجه به همه بیماری های چشمی جهت ایمن سازی توصیه می شود. سرایت بیماری تراخم مستقیم و از راه دستهای آلوده یا حوله یا مواد آرایشی چشم و دیگر اشیاء آلوده صورت می گیرد.درمان اصلی تراخم تجویز تتراسیکلین است که برای 3 تا 5 هفته مصرف می شود.در صورتی که درمان بموقع انجام شود هیچ عارضه ای بر جا نمی گذارد.

بیماری های مقاربتی و چشم usion kerauoconjunctivitis lincl

بسیاری بیماری های مقاربتی هم موجب بیماریهای چشمی میشود.نوزادانی که از مادران مبتلا متولد می شوند در اثر نفوذ ترشحات آلوده تناسلی به چشم گرفتار عارضه چشمی می شوند.

در افراد بالغ سرایت از راه مقاربت و متعا قب آن آلوده شدن چشم و یا ندرتا با آب آلوده صورت میگیرد .علائم بیماری قرمزی چشم ، وجود ترشحات و حالت تحریک چشم ، غدد لنفاو ی کوچک جلوی گوش هم ممکنست مختصر ورمی پیدا کند لیکن معمولا درد ندارد.

 بیماری تراخم اگر بموقع تشخیص داده شود و داروهای مورد نیاز مثل تتراسیکلین خوراکی استفاده شود آثاری بر جا نمی گذارد. استخرهای شنا هم عامل انتقال بیماری می تواند باشدو بهمین جهت عارضه چشمی را ورم ملتحمه چاله حوضی یا استخری نام داده اند.لیکن اگر به آب استخر مقدار کافی کلر اضافه کنند عامل سرایت بیماری از بین می رود.

ناخنک چشم :pterygium

ناخنک پرده گوشتی رنگ و مثلثی شکل است که ابتدای آن از گوشه داخلی چشم شروع می شود و ممکنست یک طرفه یا دو طرفه باشد.وجود یک زمینه ارثی احتمال دارد . بر داشتن آن با جراحی در صورتی که مانع دید بشود ضرورت پیدا می کند.لیکن بعد از جراحی ممکنست عود کند.

گل مژه :hordeolum

نوعی آبسه استافیلوکوکی است که با قرمزی و ورم موضعی و درد پلک فوقانی یا تحتانی ظاهر می شود. دو نوع بیرونی و درونی دارد.نوع درونی آن در ملتحمه درونی چشم سر باز می کند و لیکن در نوع بیرونی آن در حاشیه پلکها سر باز می کند.

در حقیقت همان نوعی از عفونت است که ما آن را گل مژه می نامیم.علامت اصلی آن درد است که شدت آن با حجم ورم متناسب است. کمپرس آب گرم مفید است و موجب سرعت در رسیدن و سر باز کردن آبسه می شود.

آب مروارید یا کاتاراکت : cataract

کاتاراکت یا آب مروارید عبارت از تیره شدن عدسی چشم است و علت آن در اکثر موارد پیری است بطوری که اکثر افراد بالا تر از 60 سال تا درجه ای گرفتار تیرگی عدسی چشم می باشند. در بعضی موارد علت کاتاراکت ضربه یا بیماری های عمومی است و بعضی از اشکال کاتاراکت نیز حالت مادرزادی دارد.

هر چه عدسی کدرتر می شود و کاتاراکت پیشرفت می کند دیدن شبکیه مشکل تر می شود تا زمانیکه کدورت عدسی بکلی مانع از دیدن شبکیه می شود .

در این زمان است که مردمک به رنگ سفید در می آید و اصطلاحا گفته می شود آب مروارید رسیده است . کاتاراکت معمولا دو طرفی است لیکن معمولا کدورت هر دو چشم به یک نسبت و همزمان پیشرفت نمی کند. درمان با عمل جراحی است .

آب سیاه : acute ( angle _closure ) glaucoma

آب سیاه یا حمله گلوگوم بعلت مسدود شدن گوشه یا زاویه اطاق قدامی رخ می دهد زیرا مایع زجاجیه از این زاویه جذب می شود و در صورت بسته شدن آن فشار داخلی چشم بالا می رود و موجب حمله گلوگوم می شود.

افزایش اپی نفرین در بدن در مواقع هیجانات عصبی ، نشستن در محل تاریک سینما یا تئاتر و حالات نظیر دیگری که موجب اتساع مردمک چشم می شود همه و همه می تواند پیدایش حمله گلوگوم در افراد مستعد ( دارای اطاق قدامی تنگ ) می شود درمان جراحی است . در صورتیکه 2 تا 5 روز از آغاز حمله درمان نشود ممکنست منجر به کوری دائمی شود.


نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

طب سنتی اذربایجان دوشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۹۱ 7:33

انواع شيوه‏هاي درمان

درطب سنتي انواع شيوه‏هاي پيشگيري و درمان حاصل تجاربي هستند كه مردم استانهای آذربايجان در طول ساليان دراز به دست آورده و سينه به سينه انتقال داده‏اند. براين اساس آنها گاه با گياهان دارويي مانند ختمي، كاسني، گل گاوزبان،و … به درمان بيماريها مي‏پردازند،وگاه نيز تركيبي از مواد گياهي، دامي، معدني و … استفاده مي‏كنند و سرانجام زماني نيز براي درمان بيماري به اعمالي دست مي‏زنند كه اگر چه جاوديي به نظر مي‏رسند،  اما مي‏توان آنها را در گروه درمانهاي ذهني يا ذهن درماني طبقه‏بندي كرد. بنابراين مي‏توان انواع شيوه‏هاي درمان را به الف – درمان به وسيلة گياهان دارويي، ب – درمان به وسيلة مواد گياهي، دامي و معدني، ج – ذهن درماني تقسيم كرد. معمولاً به مجموعة فوق مردم شناسان موسيقي درماني رانيزاضافه مي‏كنند، ولي در آذربايجان شرقي، به مواردي از موسيقي درماني برخورد نشده ا ست. از اين رو در تحليل طب سنتي در اين استان سه شيوة عمدة گياه درماني، مواد درماني و ذهن درماني مورد بحث و بررسي قرار مي‏گيرد.

الف : گياه درماني

يكي از انواع روشهاي درمان سنتي درمناطق آذربايجان درمان با گياهان دارويي است استفاده از گل گاوزبان براي درمان سرماخوردگي و ناراحتي قلبي، اكاليپتوس براي درمان بيماريهاي تنفسي و دستگاه ادراري،  گل ختمي براي التهابات حنجره و برونش‏ها و… سالهاست كه از طرف حكيمان در ايران و حتي كشورهاي ديگر  رايج است. اين نوع طب  كه گاه آن را طب گياهي نيز مي‏نامند  در جريان شناخت آزموني گياهان از طرف كساني به وجود آمده كه با عنوان حكيم عمري را بر سر آن مي‏گذارند.

درطب سنتي مناطق آذربایجان از انواع و اقسام گياهان دارويي استفاده مي‏شود كه با اختصار به برخي از آنها و موارد استفاده‏شان اشاره مي‏شود.

آق ختمي (ختمي سفيد): كه همراه با گل بنفشه، صمغ كتيرا، دانه خشخاش براي التيام ورم لثه و دندان مصرف مي‏شود دم كرده ختمي سفيد بسيار مفيد بوده براي تخليه روده بكار مي‏رود و از گل زرد ختمي مسهل مي‏سازند.

بنوشه (بنفشه) : با گلهاي زرد و بنفش براي درمان سرماخوردگي و ناراحتي همراه گل گاوزبان جوشانيده مصرف مي شود.

يارپوز (پونه) : از تيره نعناع است عرق و جوشانيدة آن براي دل درد و درمان  سرفه و درد سينه ودرمان سرماخوردگي وسينه پهلواستفاده مي شود وهمچنين خلط آورمي باشد.

گوزبان (گاوزبان) : اين گياه مصرف دارويي داشته جوشانيدة آن همراه سنبل الطيب و مرزنجوش براي درمان سرماخوردگي و ناراحتي قلبي و تسكين اعصاب استفاده مي شود .

بومادران : از عرق‏آن براي درمان ناراحتي اسهال بسيار  استفاده مي شود.

شيرين بيان : از ريشة آن عرق تهيه كرده و براي درمان زخم معده و ناراحتيهاي گوارشي استفاده ميشود.

سيره قويروغي (گل ماهور) : ماده سمي است كه از برگ آن براي زخم‏ها مرهمي مي‏سازند و در رود‏هاي سهند كه ماهي قزل‏آلا فراوان است براي صيد ماهي ساقه گل ماهور را به آب زده ماهي را مسموم مي‏كنند. ريشة سيره قويروغي در منطقه بنام هوه‏جو معروف است و از آن پماد و مرهم مي‏سازند.

چاي آلاغي (مرزنجوش، مرزنگوش ) : گياهي است بسيار معطر كه در بهار در سرتاسر كوهستانهاي ييلاقي آذربايجان شرقي مي‏رويد گلهايش قرمز و بنفش رنگ و مانند پر و شبيه دم گربه است.از دم كرده گل و برگ آن براي تنظيم فشار خون و نارحتي اعصاب و سردرد و رفع خستي و زكام استفاده مي شود. چوپانان از اين گياه معطر بعنوان چاي كوهي استفاده مي‏كننداين گياه درروستاهاي آذربايجان بنام (توهلوجه) مشهور است.

بيزووشا (بارهنگ) : از نظر درماني گياهي است مفيد كه دانه‏ها و تخم ريز و كوچك آن را در توي شير جوشانيده ضماد و خميري درست مي‏كنند كه براي درمان دمل و زخم و سوختگي بكار مي‏رود.

بابينه (گل بانونه): از جوشيدة آن براي رفع دل درد كودكان استفاده مي‏شود.

لاغ لاغا (بذرك ازجوشانده‏اش در شير براي درمان دمل  استفاده مي شود.

امن كومن جي (پنيرك): همراه ختمي و گل كدو و بنفشه كه (چهار گل)مي گويند براي دل درد شيريني  استفاده مي شود .

داغ مرزه سي (مرزه كوهي) : گياه معطري است كه مصرف خوراكي دارداز برگ خشك آن درتهيه آش استفاده مي كنند.واز اسانس آن در قنادي استفاده مي‏شود.

كهليك اوتي (كاكوتي آويشن اكليل كوهي): در اكثركوههاي استان آذربايجان شرقي مي رويد. گل و دانه و برگهايش بسيار معطر است از عرق و جوشانيده آن براي دل درد و ناراحتي معده استفاده مي‏شودو پودر برگهايش و عرق‏اش در چاي و دوغ و نوشيدني بسيار مطبوع بوده ومورد استفاده قرار مي گيرد.

اوددين (گزنه) : داراي برگهاي دندانه‏دار است و در كنار جويبارها مي‏رويند به علت داشتن ماده محركي بنام اسيد فورميك يا جوهر مورچه سبب سوزش پوست بدن و خارش مي‏گردد. بعضي عقيده دارند جوشانيده آن براي درمان قند خون مفيد است.

شووران (خاكشير) : دانه‏هاي  ريزي دارد مصرف طبي درطب سنتي دانه‏هاي ريز آن براي درمان گرمازدگي و رفع عطش در تابستان و درمان يبوست و تنظيم حركات روده استفاده مي شود.

اوليك : برگهاي اين گياه خوردني است از دانه هايش درطب سنتي استفاده مي شود وبراي پاك كردن روده و متناسب كردن حركات روده استفاده مي شود .

شاه تره‏سي : از اين گياه عرق مخصوصي بدست مي‏آورند كه براي رفع عطش داخلي و درمان ناراحتي كبد و بيماريهاي پوستياستفاده مي شود.

كاسني : گياهي است بسيار مفيد كه خاصيت درماني دارد و عرق آن در رفع تب و حرارت بدن موثر است .

اوزرليك  (اسپند ) : از گياهان فراوان در كوهستانهاي مختلف آذربايجان از جمله سهند است دانه‏هايش در آتش با بوي خوش و مطبوع مي‏سوزد وخاصيت ضد عفوني محيط را دارد.

قورداوتي (علف گرگ) : مزه برگهاي آن بسيار تلخ است داروي محلي و سنتي بوده و كشنده كرم و انگل روده مي‏باشد.

دميرتيكاني (آدور) : گياهي است كه در قديم براي درمان بيماريهاي مقاربتي و سوزاك از آن استفاده مي‏كردند.

ايت ايشه‏ يي (بادباد):ازريشه‏آن براي زخم معده واز تخم‏اش براي تقويت قوه باءاستفاده مي شود.

دوه توپوزي (بابا آدرم): اين گياه نوعي خار است با گلهاي توپي شكل قرمز و آبي و خوراكي است لذيذ براي شترها. جوشانده برگهاي آن براي ناراحتي كليه ود فع ادرار مفيد است.

قره چورك اوتي (سياه دانه): در خونريزي‏هاي زنانه مصرف فراوان دارد.

بوياح – بوياخ باشي (روناس): ريشه اين ماده رنگي دارد بنام آليزارين كه در رنگرزي پشم قالي بكار مي‏رود زنان از گرد آن و سمه درست مي‏كنند و از ريشه‏اش در شكستگي استخوان استفاده مي‏شود.

مكه توكي (كاكل ذرت): از رشته‏هاي گل ذرت در درمان شاش بند استفاده مي شود.

سودين  (شير سگ): از طايفه فرفيون كه در بسياري از كوههاي آذربايجان ازجمله در سهند به وفور يافت مي‏شود براي رنگ كردن پشم در ميان عشاير بسيار مورد استفاده قرار مي گيرد.

زوفا: گياهي است كه براي لارنژيت و استفراغ شديد و گرفتگي صدا مفيد است.

نوروز گلي : از گلهاي بسيار زيباي سهند است كه در اوايل بهار مي‏رويد عطرش مفيد است. از عطر آن نوعي اسانس و ماده‏اي بدست مي‏آيد كه در درمان زكام موثر مي‏باشد.

كه ور: هندوانه ابوجهل نه خاصيت درماني دارد از ميوه آن ترشي درست مي‏كنند.

ب : مواد درماني

درمان با مواد تركيبي،در طب سنتي آذربايجان همانندسايرمناطق محصول تجربه افراد معمولي جامعه است. هرچند وجود برخي از مواد در اين تركيبها ازنظرپزشكي جديد بسيار غير منطقي و بي‏حاصل بنظرمي‏رسد. به طور مثال استفاده از شير به همراه برنج براي درمان اسهال كه نه تنها غير ضروري كه حتي غير منطقي به نظر مي‏رسد،( چرا كه شير حركات دودي شكل روده را افزايش مي‏دهد) با اين حال به طور قطع در اين تركيبها موادي وجود دارند كه با تركيبات شيميايي خود به گونه‏اي بر ويروس يا ميكرب عامل بيمار تأثير مي‏گذارند. چنانكه در تركيب زردة تخم مرغ و نبات و حنا براي درمان ريزش مو، خاصيت ضد قارچ حنا، مؤثرترين و حتي تنها عامل درمان بيماري است.درطب سنتي آذربايجان برخي مواد مهم مانند تخم مرغ، نبات يا عسل به دليل خواص متعدد، در برخي مواردگنجانده مي شودتا‏از خاصيت درماني آن در اين موارد مشخص اسنفاده شود.

درمان به وسيلة مواد تركيبي درطب سنتي آذربايجان تنها از حيطة كار حكيمان نسبت به گونه‏اي كه تمام زنان و گاه مردان در مواجه با بيماريها به استفاده از اين شيوة درماني دست مي‏يازند. آنها در تجارب فردي و در كسب اطلاعات سينه به سينه از نسلهاي گذشته و همجواران خود، به مجموعه‏اي از شيوه‏هاي گاه نسبتاً، كارا دست مي‏يابند كه درمان بيماري را سريعتر و سهل الوصول تر مي‏كند.

پ : ذهن درماني

در طب سنتي آذربايجان ، سومين شيوة درماني يعني ذهن درماني جاي مهمي را به خود اختصاص داده است. در ذهن اين مردم، نيروهاي فراطبيعي شرير، در دست درازي به سلامت انساني، خطري انكار ناپذيرند. اين نيروها كه مي‏توان آنها را آل، همزاد، جن، نظر بد و… نيز نام گذاشت، دركمين دائمي حيات انساني، گاه شرايطي مطلوب را براي دخالت و نفوذ بد مي‏يابند. در جبهة مقابل، نيروهاي خوب كه عمدتاً از ماهيتي مذهبي و الهي برخوردارند، حضور دارند. اولياء الله، مقربان بارگاه الهي، دعاهاي مذهبي، اجاق‏ها و سرانجام تواناييهاي غير قابل انكار انساني از جمله نيروهاي قابل ذكر اين شيوه هستند. تأثير غير مستقيم و مستقيم اين نيروها، در ذهن مردم آذربايجان ، مي‏تواند تا بدان پايه كارا و مؤثر باشد كه نيروهاي شرير را كاملاً از ميدان به در كند. گذاشتن قرآن در بالاي سرزن زائو از نزديك شدن آل و هر موجود شرير ديگر جلوگيري مي‏كند، از طريق عروسكي كه بيمار با خود مي‏برد، نيروي شرير را عقب رانده و بيمار را بهبود مي‏بخشد. ازنظرمردم شناسي مي‏رسد كه انواع ذهن درماني‏ها اعمال جادويي هستند كه آنها را مي‏توان در گروه جادوهاي مسري و سفيد دسته‏بندي كرد. از آن جمله نظر چشم‏ها مي‏باشند. كه با ايجاد سر وصدا يا پرش مواد طبيعي به طور غير مستقيم به نيروي بد آسيب مي‏رسانند. به طور مثال هنگامي كه از ريختن خاكستر داغ در آب سرد صداي تركيدن حبابهاي آب به گوش مي‏رسد گمان مي‏رود كه چشمان حسود نظر تنگ نيز تركيده است اين روش بيشتردرميان (عشاير كليبر)متداول است. انداختن خمير نان در تنور و تركيدن و جابه جا شدن آن نيز از همين گونه اعمال است. اما در يك نگاه تحليلي، درمان ذهني، بر محور دو عامل:1- ايمان و اعتقاد مذهبي 2- ذهنيت فرهنگي پيچيدة اين مردم شكل مي‏گيرد. نمادهايي مانند اجاق، جن، دعا و قرآن د رگروه اعتقادات مذهبي و ايمان به قدرت لايزال الهي و مقربان درگاهش جاي مي‏گيرند. نمادهاي رود ارس، پنجه گرگ براي جريان پيدا  كردن شير زائو، ادرار سگ يا شكمبة گوسفند يا گوسفند به هر شكل ديگر در گروه نمادهاي اقليمي و فرهنگي منطقه است.وهمين طور سرانجام نمادها و الگوهايي مانند چشم زدن، چله افتادن، همزاد داشتن و … در گروه شيوه‏هاي فرهنگي – اقليمي مردم آذربايجان است. بنابراين هنگامي كه زني چله دار به خانة يك زائو برود، احتمال مردن بچه بسيار زياد است. يا چله افتادن براي بسته شدن بخت و خوشبختي يك نفر، همه و همه تحت تأثير اهميت نماد چهل در اين فرهنگ است. وجود همزاد و يا چشم زخم نيز برگرفته از نمادهاي بسيار كهن باستاني مردم هستند.

ذهن درماني درآذربايجان معمولاً توسط سه شخصيت امكان پذيربود. نخست دعا نويس، سپس اجاق، سوم افراد معمولي، درهر سه مورد اين شيوة درماني تنها با اتكا به هستي شناختي پيچيدة مردم آذربايجان جاري شده و ادامة حيات پيدا مي‏كند.

شيوه‏هاي درمان برخي از بيماري‏هاي جسمي درطب سنتي آذربايجان

سردرد

در طب سنتي در مناطق مختلف براي معالجه سردرد از روش‏هاي زير استفاده مي شود.

-بستن دورسربادستمال وقراردادن سردرمعرض بخورپونه معمول ترين روش درمان سردر است

- شاهتره را با مقداري زاج جوشانده آب حاصله را با صفراي گاو و پوست خشك گردوي سبز آميخته با حنا مي‏آويزند و بر سر مي‏بندند.

- مقداري ماست را در ظرف سفالي داغ ريخته بخار حاصل از آن را بخور مي‏دهند.

- استخوان‏هاي كهنه را از صحرا جمع كرده مي‏جوشانند و بخور مي‏دهند.

- شن و نمك را روي حرارت داغ كرده پس بر روي شانه‏ها مي‏بندند.

- براي فردي كه بعد از استحمام دچار سردرد شود معتقدند آب در مغزش جمع شده براي درمان دستمال بر پيشاني بسته و با يك عدد قاشق گره را  مي‏پيچند سپس اتاق و خانه را جارو مي‏كند تا عرقكند و سردرد مرتفع شود.

- تاج مرغ سياهرنگي را بريده از قطرات خون آن بر پيشناني مي‏كشند.

- مقداري اسپند را سوزانده، دود حاصل از آن را استنشاق مي‏كنند.

- زنجبيل را جوشانده، مقداري مي‏نوشند و بخور مي‏دهند.

- گل خطمي و گاو زبان را جوشانده مي‏نوشند.

- ساز گل را جوشانده مي‏نوشند.

- نعناع وحشي را جوشانده و مي‏نوشند. مقداري را نيز بخور مي‏دهند.

- بر روي پيشاني كوپ (بادكش) مي‏گذراند.

- سردرد را ناشي از سرما دانسته، دو شاب انگور و خرما مي‏خورند.

 گوش درد

-برخي از شيوه هاي درمان گوش درد در طب سنتي آذربايجان عبارتند از:روغن زرد يا روغن حيواني را داغ كرده، در پوست پياز ريخته چند قطره در گوش‏ها مي‏چكانند.

- زاج را سابيده بر گوش‏ها مي‏مالند.

- اگر كودكي دچار گوش درد شود سيگاري را دود كرده و دود آن را بر گوش فوت مي‏كنند.

 از شير زني‏ كه دختر زائيده در گوش‏ها مي‏چكانند.

- مقداري سير را در روغن زرد سرخ كرده، چند قطره از روغن آن را در گوش مي‏چكانند.

- سيب را پخته سپس ب روي گوش‏ها مي‏بندند تا چرك گوش خارج شود.

- پياز را در روغن زرد داغ كرده سپس با شير زن دختر زائيده و نمك آميخته در چشم مي‏چكانند.

-         زنجبيل را در روغن زرد سرخ كرده مقداري از روغن آن را در گوش مي‏چكانند.

چشم درد

درطب سنتي آذربايجان براي درمان چشم از روش‏هاي زير استفاده مي‏ شود.

-تفاله چاي روي چشم قرار داده مي شود.

- زرده تخم مرغ را كاملاً هم زده سپس يك قطره از آن را در داخل چشم مي‏ريزند.

- نزد دعا نويس رفته و دعاي چشم درد مي‏گيرند دعا نويس دعا را بر دانه‏هاي برنج خوانده سپس در جلوي صورت بيماري يك كاسه آب گرفته يك به يك برنج‏ها را در آب ريخته قطره‏هاي آن در چشم مي‏چكد و چشم خوب مي‏شود.

-مقداري جوهر معروف به جوهرقرمز روي چشم ريخته مي شود.

- عدس را سابيده سپس با پودر آن چشم را پاك مي‏كنند.

- مقداري نان را در شير خيسانده و روي چشم قرار مي‏دهند.

- پونه، آرد را به صورت مرهم و يا مقداري تفاله گرم چايي روي چشم قرار مي‏دهند.

گل مژه

- براي درمان گل مژه ازروشهاي سنتي زير استفاده مي كنند.

زرده تخم مرغ را به هم زده وروي چشم مي مالند.

- بر سر حنا مي‏گذراند تا چرك آن كشيده شود.

- خون كنه را گرفته به مدت سه روز متوالي از خون آن بر روي دانه گل مژه مي‏ريزند.

- از فضولات اسب جو سالم مانده را جدا كرده، سابيده بر روي دانه گل مژه مي‏ريزند.

- قاشق مسي را سرد نموده سپس به طرز ناگهاني بر روي دانه گل مژه فرد بيمار مي‏گذارند تا بترسد و گل مژه بيفتد.

- در يرخي از مناطق از جمله در شهرستان اهر نزددعا نويس رفته به همراه خود 7 عدد عدس، هفت عدد برنج، هفت عدد سنگ و هفت تار نخ رنگي برده، دعانويس همه آنها را در كاسه آبي خيسانده سپس هفت سنگ را بر بالاي سر بيمار گرفته و كاسه آب را زير چانه بيمار مي‏گيرد. سپس با هر بار صلوات فرستادن، يك عدد سنگ را داخل كاسه از بالاي سر بيمار مي‏اندازد. در پايان چشم درد و درد گل مژه نيز رفع مي‏شود..

 خونريزي بيني

براي درمان از روش‏هاي زير استفاده مي‏كنند :

- آب سرد را بر روي فرق سر بيمار مي‏ريزند.

- يك يا چند قطره عسل در دماغ بيمار مي‏چكانند.

- سقز را جويده ما بين دو ابرو در بالاي دماغ مي‏چسبانند.

- انگشت كوچك بيمار را با بندي بسته و سر بيمار را كج متمايل به عقب مي‏كنند.

گلو درد

براي درمان از روش‏هاي زير استفاده مي‏شود :

- لواشك را خيسانده همانند ضماد بر روي گلو مي‏بندند.

- شير گاو زرد رنگ را مي‏خورانند.

- قسمت دردناك گلو را با ساييده قند مي‏مالند تا خوب شود.

- آش عدس به همراه يارپيزپخته و به بيمار مي‏خورانند.

- بر گلوي بيمار دست گرگ مي‏بندند.

- يارپيز را جوشانده بخور مي‏دهند سپس سبزي آن را بر روي گردن مي‏بندند.

- زاج را ساييده سپس گردن و گلو را با آن مي‏مالند.

 درمان زگيل

براي درمان زگيل در شهر هاديشهر شير گياهي به نام قابار (qabar)؛ در اشتيبين شير گياه سوتلي‏ج (sutlija ) و در سيه رود شير حلقه دوز را بر روي زگيل مي‏مالند.

همچنين در روستاهاي قولان ماليدن پوست مار بر وري زگيل از ديگر روش‏هاي درمان است.

دندان درد

 جهت جلوگيري از خونريزي محل دندان كشيده مقداري پنبه آغشته به الكل بر روي حفره دندان گذاشته مي شود. براي رفع درد آن دود سيگار را غرغره مي‏كنند و يا هر روز يارپيز (پونه) دم كرده مي‏خورند ودهان را غرغره مي‏كنند.

-براي آبسه دندان مقداري سر پشم را با روغن و نمك تركيب و حرارت مي‏دهند پس از اينكه به صورت پودر درآمد آن را روي ناحيه چرك مي‏ريزند.

- گذاشتن مقداري چاي خشك از ديگر روش‏هاي درمان دندان درد است.

- مقداري سقز روي دندان قرار مي‏دهند.

-گذاشتن مقداري نمك بر روي دندان از روش‏هاي معمول درمان دندان درد درطب سنتي است.

-در صورتي كه دندان آسيه كثر مقداري پوست تازه ناحيه سر گوسفند روي صورت مي‏گذاشتند.

- براي رفع كرم خوردگي دندان نمك را با زاج سابيده بر روي دندان مي‏گذراند.

-زدن عطروگذاشتن سقز روي دنداني كه درد مي كند از ديگرروش هاي معمول درمان دندان درد است.

سرماخوردگي

براي درمان سرماخوردگي از روش‏هاي زير استفاده مي‏شود:

-استفاده ازجوشانده يارپيز، كهلي اوتي و گاو زبان ازروش هاي متداول درمان سرما خوردگي است.

-پوست گياه يميشان را به همراه ستلجم آلاغي جوشانده مي‏نوشند.

- از خوردن ترشي و روغن پرهيز مي‏كنند

- آش اماج، آش برنج و لپه آبپز شده در آب مرغ مي‏خورند.

- شير گاوي كه زرد رنگ است مي‏نوشند.

- دنبه گوسفند را به مانند ضماد بر روي سينه و پهلوهاي بيمار مي‏كشند تا چرك سينه خارج شود.

 بند آوردن خون‏ريزي

در صورتي كه ناحيه از اعضاي بدن شخصي در اثر برخورد به ابزار و آلات تيز بريده شود، براي جلوگيري از خونريزي و بند آوردن آن مقداري يونجه سبز جويده و روي محل بريده شده قرار مي‏دهند.

- مقداري خاكستر پارچه نخي گذاشته يا كمي پيشتاب روي آن مي‏ريزند. در كمار عليا نيز مضافاً مقداري روغن و آرد را با يكديگر تركيب و روي ناحيه بريده شده مي‏بندند.

- استفاده از يونجه جويده شده وگذاشتن برگ بيزوشا روي بريدگي ازديگرروش معمول است.

 درمان خروسك

تيغ زدن از ناحيه ملاج سر فرد مبتلا به خروسك به تعداد يكي دو رديف عمودي از معمولي‏ترين شيوه‏هاي درمان در استان مي باشد.

- پر بال كبوتر وحشي را بر شانه اطفال وصل مي‏كنند.

-  به فرد بيمار آش شير و برنج مي‏خورانند.

- به فرد بيمار تخم مرغ آبپز مي‏خورانند.

- به فرد بيمار گوشت خرگوش آبپز شده مي‏خورانند.

- بارهنگ را در شير گاو جوشانده مي‏نوشند.

- عناب را دم كرده همانند چاي مي‏نوشند.

- ناني كه بدون نمك پخته شده است، مي‏‏خورانند.

- آشي مركب از عدس و پياز مي‏خورند.

- آشي مركب از ماش سبز و امن كومنجي مي‏خورند.

- آشي مركب از ماش سبز و سير تهيه ديده مي‏خورند.

- فرد بيمار را با مداد به صحرا برده تا از شبنم‏هاي نشسته بر روي گل‏ها بنوشد.

سرخك

دربرخي از مناطق آذربايجان مردم  بر اين باورند كه دانه‏هاي سرخك از استخوان در مي‏آيد و اگر كودكان فاميل مادري و پدري بر بالين كودك بيمار حاضر شوند سريعتر مي‏گيرند و مثلي دارند كه مي‏گويد: ننه طرفي سوت طرفي، ده ده طرفي سوموگ (طرف مادر شيري است و طرف پدر استخوان است )

درطول مدتي كه دانه‏هاي سرخك بيرون ريخته است تن و بيمار را از ديد افراد ناپاك دور نگه مي‏دارند و معمولاً بر روي تن و بدن بيمار دستمال قرمز رنگي پهن مي‏كنند.

بر بالاي سر كودك بيمار در يك كاسه آب 3 عدد تخم مرغ خام قرار مي‏دهند، اگر تخم مرغ شكسته شده باشد مي‏فهمند كه ناپاك وارد شده بود. بنابراين در مراقبت از كودك بيشتر دقت مي‏كنند و بيمار را از اتاق مجدداً در رختخواب مي‏خوابانند.

بعد از باز شدن دانه‏ها تن بيمار را در پوست گوسفند مي‏پيچند تا تن گرم شده دانه‏ها سريعتر بيرون بريزد و تب قطع شود.

اگر بعد از 12 روز از شروع بيماري صداي كودك باز نشود شير الاغ مي‏خورانند يا اين كه از شير زن دختر زائيده مي‏خورانند.

به كودك در سه روز اول كشمش و دوشاب مي‏خورانند تا سينه‏اش نرم شده، علاوه بر آن تنش زودتر گرم شود و دانه‏ها بيرون بريزد.

غذاي بعد از ظاهر شدن دانه‏هاي اين بيماري خوراك سرد بويژه شورباي عدس است و از خوردن خوراك ترش و روغني و ماست بيمار را پرهيز مي‏كنند.

براي رفع تشنگي بيمار از عرق تمشك استفاده مي‏شد، همچنين جوشانده گل بنفشه و بارهنگ دم شده در داخل شير را به بيمار توصيه مي‏كردند. بعد از پايان دوره بيماري نيز بيمار را با جوشانده برگ بيد مي‏شويند.

-شيرالاغ در برخي مناطق براي درمان سرخك استفاده مي شود.

آبله

اين بيماري به نام چيچك معروف مي‏باشد و از جمله بيماريهاي سرايتي مهلك است. امروزه با روش آبله كوبي در بدو تولد از خطر بروز اين بيماري كاسته شده و چه بسا ريشه كن شده است. دانه‏هاي اين بيماري به صورت دانه‏هاي نزديك به هم است كه در صورت خاراندن دانه‏ها بر تعداد آنها افزوده مي‏شود، همچنين جاي دانه‏هاي به صورت چاله‏هايي بر روي صورت پديد مي‏آورد. به اين گونه صورت‏ها «چبور» مي‏گويند.

چون دانه‏ها از پوست در مي‏آيند راحتتر از سرخك مي‏باشد منتهي نبايد دانه‏ها را كند يا خاراند. بيمار را از خوردن گوشت و شير گاو پرهيز مي‏دهند. و همچنين معتقدند كه اگر ناپاك اين بيمار را ببيند، دانه آبله در چشم‏ها مي‏افتد و كور مي‏كند. دور تا دور رختخواب بيمار را خط قرمز مي‏كشيدند و اگر دانه‏ها را ناپاك ببيند ممكن است دانه‏ها بيرون نريخته و در قلب بيمار بريزند كه در اين صورت مرگ بيمار حتمي بود.

و در برخي از مناطق استان به بيمار مقداري شير الاغ مي‏خورانند تا درمان‏شان سريع شود.

مخملك

نشانه اين بيماري دانه‏هاي قرمز رنگ ريزي است كه بعد از چند روز تب بر تمام قسمت بدن ظاهر مي‏شد. همچنين حالت‏هايي چون سرماخوردگي و عطسه و آبريزش نشانه ديگر اين بيماري بود. براي درمان تن بيمار را با آب نمك مي‏شويند تا خارش بدن كم شود. سپس در يك كاسه آب قطعه‏اي طلا انداخته و آن آب را بر تمام بدن بيمار مي‏مالند و در پارچه‏اي قرمز رنگ پيچيده در سر مي‏خوابانند و از نظر غذايي نيز نوشيدني‏هاي خنك مي‏خورانند.

 

يرقان

اين بيمار بنام ساري ليق موسوم مي‏باشد براي درمان از روش‏هاي زير استفاده مي‏شود :

- بر گردن بيمار مهره زرد مي‏بندند.

- به بيمار خوراك شيرين و يا شكلات مي‏خورانند.

- مهره زرد را در آب ريخته با آن آب بدن بيمار را مي‏شويند.

- مهره زرد را سابيده مقداري از آن را به بيمار مي‏خورانند.

- پاي مرغ زرد رنگ را پخته به بيمار مي‏خورانند.

دل درد ناشي از افتادن آب در سر معده

براي درمان نرد بتچي مي‎‏روند، وي ابتدا بالاي معده را با كره يا با زنجبيل سابيده شده ماساژ مي‏دهد. سپس از زير دنده‏ها به طرف معده ماساژ را شروع مي‏كند. بعد از آن قسمت آرنج …..را با دست فشار داده تا موقعي كه يك گلوله نرم از زير پوست ظاهر شود. در اين موقع معتقدند كه آب از معده خارج شده است، اصطلاحاً تكه افتاده است. بعد از آن به بيمار يك لقمه حاوي نان و كره مي‏خورانند و مقداري نيز دمكرده كهلي اوتي و زنجبيل را مي‏خورانند.

- چيچك زردكه يك نوع گل از تيره سرخاناست را جوشانده همانند چاي مي‏نوشند.

حصبه

-از جوشانده گياهي به نام حصبه اتي استفاده مي شود.

-شربت عسل به مريض خورانده مي شود.

- مقداري شير الاغ به مريض داده مي شود

اسهال

براي درمان از روش‏هاي زير استفاده مي‏ شود.

-         گل گاوزبان و سيب زميني خورده مي شود.

-         غذاي كته وماست به مريض داده مي شود.

- تخم مرغ آبپز شده همراه با كهلي اوتي سابيده شده بر روي آن مي‏خورند.

- چاي پر رنگ مي‏نوشند.

- قسمت غوره گلسرخ را جوشانده مي‏نوشند.

- سيرمغز پسته به مريض داده مي شود.

- برگ تربچه را مي‏خورند.

نعناع وحشي را با نبات جوشانده مي‏خورند.

 

يبوست

براي درمان يبوست از روش‏هاي زير استفاده مي‏شود

- روغن كرچك دم كرده ونوشيده مي شود.

- صابون آب نديده به صورت حبه‏هاي كوچك در آورده تنقيه مي‏كنند.

- شربت خاكشير مي‏خورانند يا اين كه خاكشير را در آب گرم جوشانده مي‏نوشند.

- شير گاو مي‏خورانند.

-گل خطمي زرد رنگ دمكرده مي‏نوشند.

-         روغن كرچك را ناشتا مي‏خورند.

شاش بند

 براي درمان از روش‏هاي زيراستفاده مي‏كنند.

- بيمار را در آب گرم و آب سرد مي‏نشانند.

- به بيمار شربت خاكشير مي‏خورانند.

- مقداري كف صابون وارد مجراي آلت  تناسلي مي‏كنند.

بواسير

براي درمان از روش‏هاي زير استفاده مي‏كنند.

- ميوه درخت سرو را جوشانده مي نو شند.

- فرد بيمار در روي آجر گرم يا شده مي‏نشيند.

- خوردن صمغ برخي از درختان ازديگر روش هاي درمان بواسير است.

حجامت

حجامت كردن يكي ازروش هاي درماني

براي ذات‏الريه يا جوش و بيرون كشيدن خون به اصطلاح كثيف است كه سابقاً در بسياري از نقاط آذربايجان معمول بود. اين كار اغلب توسط يا سلماني‏ها صورت مي‏گرفت. كار حجامت «خون گرفتن» اغلب در اوايل فصل بهار فروردين ماه به لحاظ اين كه خون غليان پيدا كرده و به اصطلاح محلي به جوش مي‏آيد انجام مي‏گيرد.براي اين كارمعمول به روش زيرانجام مي‏شود.

ابتدا محل موردنظر «روي كتف‏ها يا ما بين كتف‏ها را» با ظرف سفالين شبيه ديزي كوپه بادكش مي‏انداختند. به طوري كه در ابتدا مقداري نمك را در داخل پارچه ريخته و آن را سفت مي‏بستند. پس از آغشته كردن يك سر آن به نفت روشن كرده و سريع كوپه را به صورت وارونه روي آن مي‏گزارند. در نتيجه ايجاد خلاء همان ناحيه بالا آمده در نتيجه خون را به سطح پوست مي‏كشيد. در اين موقع سلماني با تيغ دلاكي محل مورد نظر را چند شكاف جزئي و عمودي مي‏دادند.

- زالو انداختن

زالو انداختن از ديگر روش‏هاي درماني براي پادرد يا بيرون كشيدن خون اضافي و به اصطلاح كثيف بدن است كه در اوايل فروردين يا ارديبهشت ماه انجام مي‏گيرد. معمولاً براي اين كار زالو را در محلي از عضو قرار مي‏دهند كه داراي درد است؛ در نتيجه زالو با پيدا كردن محل مذكور شروع به مكيدن خون مي‏كند اين عمل را تا وقتي ادامه مي‏داد كه از خوردن خون سير شده و بدين ترتيب از پوست جدا و خود به خود راه مي‏افتد. اما در صورتي كه شخص مي‏خواست زودتر از موعد زالو را از بدن جدا كند مقداري نمك روي آن مي‏ريزند.

شيوه‏هاي درمان برخي از بيماري‏هاي روحي و رواني

رفع ترس

در طب سنتي آذربایجان براي رفع ترس از شيوه‏هاي درمان مختلف استفاده مي‏شود كه اهم آنها عبارتند از :

1- تكه‏اي از مو، ناخن، هفت دانه گندم، هفت دانه برنج و هفت دانه جو را در كهنه‏اي گذاشته، آنرا مي‏بندند بعد داخل ظرف سفالين كوچكي مانند ديزي نهاده همراه گوسفند به قبرستان برده و آن را دفن مي‏كنند.

2- آبي در ديزي ريخته تا صبح بالاي سر بيمار مي‏گذارند و صبح فردا آن را مي‏جوشانند.

3- مقداري از پارچه پشت گردن پيراهن فرد ترسيده را بريده به همراه اسپند سوزانده و خاكسترش را بر هفت بند بدنش مي‏كشند.

در صورتي كه فرد ترسيده به روش مذكور درمان نشود نزد دعانويس رفته، دعانويس به همراه فردي كه نترس باشد كاسه آبي را جلوي صورت بيمار در زير پرده‏اي نگه مي دارد و اوراد خاص در دفع پري، جن مي‏خواند و در كاسه فوت مي‏كند، معمولاً به همراه اين اوراد دعاهاي ديگري جهت خوردن و نوشيدن و دفن كردن در مزار و قبرستان را نيز به بيمار مي‏دهند.

معمولاً براي اين كه مشخص كنند بيمار از چه كسي يا چه چيزي ترسيده مقداري زاج در ظرف پر از آب روي آتش مي‏ريزند، با ذوب شدن آن اشكالي بر روي ظرف نقش مي‏بندند، كه بدين وسيله آن را به شخص يا حيواني تشبيه كرده و دعانويس دعاي مربوطه را مي‏نويسد.

رفع ترس كودكان

براي رفع ترس كودكان از روش‏هاي زير استفاده مي‏كنند:

- ابتدا از سر كودك چند قطره آب مي‏پاشند، سپس هفت عدد قاشق را از طرفين كودك به اطراف پرتاب مي‏كنند و دور كودك را خط كشيده و اسپند روشن مي‏كنند.

- مرغي را در بالاي سر كودك خوابيدن سر مي‏برند، سپس شكنبه آن را در زير پاي كودك چال نموده، يك عدد ميخ روي آن مي‏كوبند.

- پشت يقه كودك را بريده به همراه خون تاج مرغ و اسپند سوزانده، خاكستر آن را بر هفت بند بدن كودك مي‏كشند.

- بر بالين كودك كاسه‏اي آب گذاشته و در آن سوزني مي‏اندازند، فردا صبح آن آب را جوشانده و از بالاي سر كودك به طرف ناودان قبله مي‏ريزند.

تخم مرغ را نزد دعانويس برده بر روي آن دعاي دفع ترس مي‏نويسند، سپس آن را در كاسه‏اي از بالاي سر كودك به زمين مي‏زننند و مي‏شكنند. مقداري از خطوط نوشته آن را با تخم مرغ شكسته آغشته كرده و بر هفت بند بدن كودك مي ‏مالند.

- مس را ذوب كرده روي سر كودك مي‏گيرند. در داخل كاسه آب مي‏ريزند و هر شكلي كه بيفتد دليل ترس از آن شكل است و كودك درمان مي‏شود.

- نمك را داغ كرده در آب سرد مي‏ريزند با صداي جيز نمك كودك ترسش مي‏ريزد.

- موم را در يك كاسه مسي گرم كرده سپس در داخل يك جام آب مي‏ريزند، شكلي كه پديد مي‏آيد دليل ترس كودك مي‏باشد، موم را در يك پارچه سفيد در زير ناودان خانه دفن مي‏كنند.

 

رفع گريه و ناراحتي كودك

معمولاً به هنگام گريه و ناراحتي كودك اسپند را مي‏سوزانند و در هنگام سوزاندن اسپند اشعار زير را مي‏خوانند:

اوزهريك سن داواسان (دانه اسپندي و درماني)               

هر بير درده داواسان (براي هر دردي درماني)      

مولام سني گوندريب (خداي واحد تو را فرستاده)

قادا بالام آلاسان (تا درد و بلا را از بين ببري)       

اوزه ريك سن داواسان (دانه اسپندي و درماني)              

گلن درده داواسان (براي دردهاي ناگهاني درماني)           

سني يانديرام تاكي (تو را بسوزانم تا اين كه)

گلن دردي سوواسان (دردهاي آمده را بزداي)

ترس از روح

هر گاه فردي يكي از اقوام مرحوم خود را ببيند و بترسد، مي‏‎گويند روح او را اذيت مي‏كند. نشانه اين ناراحتي، خواب زيادي، مور مور شدن پوست بدن و حالت‏هاي استفراغ و سرگيجه است.

براي درمان به نزد اون كس مي‏روند. وي با در دست گرفتن يك قاشق چوبي آن را به آرامي تكان مي‏دهد، سپس نام اموات بيمار را يكي يكي مي‏گويد. در ذكر نام هر مرده‏ايي چوب از حركت ايستاد، مي‏گويد فلان روح بوده است. براي او شب پنج شنبه غذايي مركب از گوشت، برنج، پياز سرخ كرده در روغن زرد بپز و خيرات كن و در اول غروب نيز يك بار سوره جمعه بخوان تا از روح تو جدا شود. بدين ترتيب بيمار بهبود مي‏يابد.

شيوه‏هاي درمان زخم‏ها و جراحات

تبخال

براي درمان از روش‏هاي زير استفاده مي‏شود :

- بر روي زخم سابيده كوزه سفالي مي‏گذارند.

- يك وسيله فلزي را سرد كرده بر روي زخم مي‏گذارند.

-  مقداري از خاك جايي كه در آن مي‏خوابند راكنده روي زخم مي‏پاشند.

-در روستا از سنگ‏هايي كه در آفتاب گرم شده است بر روي زخم مي‏گذارند.

بريدگي

از روش‏هاي زير استفاده مي‏كنند:

خمير روغني بر روي محل بريدگي مي‏گذارند.

- بر روي زخم ماست مي‏گذارند

-اگر در هنگام درو محصول با داس باشند مقداري يونجه را جويده روي زخم مي‏گذارند.

- خاكستر تنور روي محل بريدگي مي‏گذارند.

- پارچه را سوزانده خاكستر آن را روي زخم مي‏مالند.

- قند را با زرد چوبه سابيده روي زخم مي‏پاشند.

- شير زن دختر زائيده را روي زخم و بريدگي مي‏مالند.

-چوغان را جوشانده با آب حاصل محل بريدگي را  مي‏شويند.

سوختگي

از روش‏هاي زير استفاده مي‏كنند :

به عمل سوخته سيب زميني و پوسته آن را مي گذارند.

-پياز را زنده كرده بر روي محل سوختگي قرار مي‏دهند.

-مقداري عسل را بر روي پارچه ابريشمي آب نديده كشيده روي زخم مي‏گذارند.

- پارچه تافته را سوزانده خاكستر آن را با روغن زرد آميخته روي زخم مي‏گذارند.

-برگ سنجد را خيس كرده با بارهنگ مي‏كوبند، ضماد را بر روي زخم سوختگي مي‏بندند.

-ماست وروغن روي محل سوخته ماليده مي شود.

 سوختگي پاي اطفال بر اثر ادرار

- گل خطمي را جوشانده با آب آن پاي كودك را مي‏شويند.

- گل خطمي را خشك كرده، سابيده در موقع سوختگي پا روي پارچه كودك مي‏ريزند.

زرد زخم

- براي درمان بهتر دعاي زرد زخم از دعا نويس مي‏گيرند.

- كشك را روي سياهي ته ظرف مي‏كشند و روي زخم مي‏گذارند.

- سنگ زاج را سابيده روي زخم مي‏گذارند.

- سنگ زاج را با سياهي ته ظرف قابلمه آميخته روي زخم مي‏گذارند.

-خرما را با پياز پخته ضماد نموده روي زخم مي‏بندند.

 سياه زخم

براي درمان اين بيماري كه از بيماري‏ها سرايتي پوستي بوده، نزد سلمان و دلاك مي‏رفتند و ريشه.را با استفاده از نيشتر در مي‏آورند. بعد از درآمدن ريشه از مرهم استفاده مي‏كنند.

- بات بات در هاون ريخته مي‏كوبند، سابيده فوق را با مقداري آب خمير كرده روي زخم مي‏بندند.

- قره ياغ روي زخم مي‏بندند.

- روز زخم را با سدر و كافور مي‏بستند.

-         قورباغه را از وسط دو قسمت كرده روي زخم مي‏بستند.

 دمل

- دانه‏هاي چركين كه در قسمت كناري دانه قرمز و قسمت وسط آن زرد رنگ است، بنام‏هاي چيبان و دانه‏هايي كه منحصراً در كنار ناخن دست پديد مي‏آيددولاما مي‏نامند.

براي درمان چيبان از روش‏هاي زير استفاده مي‏كنند.

-روي دمل پيازويا پيه و دنبه گذارده مي شود.

- دوشاب را مي‏گذارند تا بجوشد، سپس روي آن آرد ريخته با مقداري روغن زرد يا دنبه مي‏جوشانند، خمير حاضر را روي زخم مي‏بستند.

- شير را با پياز پخته سپس يك قالب صابون آب نديده را داخل آن مي‏ريزند، خمير حاضر را به مانند ضماد روي دانه مي‏كشند.

- پياز پخته را با صابون آب نديده كوبيده خمير حاصل را روي زخم مي‏بندند.

- پياز را با دنبه تازه ذبح شده گوسفند كوبيده خمير حاصل را روي زخم مي‏گذارند.

براي درمان دولاما از روش‏هاي زير استفاده مي‏كنند.

-پهن تازه گاو را مي‏بندند.

- پهن را با شير جوشانده خمير حاصل را روي زخم مي‏بستند.

- خمير روغني را روي زخم مي‏بستند.

- چيله داغ را با دنبه كوبيده ضماد حاصل را روي زخم مي‏بستند.

-         دنبه را با جگر گوسفند كوبيده ضماد حاصل را روي زخم مي‏بستند.

شكسته بندي

- كوفتگي : در صورتي كه عضوي از بدن خصوصاً مچ دست‏ها در اثر كار زياد به خام افتاده باشد، براي التيام درد آن مقداري نمك يا خاكستر گرم كرده و روي محل مي‏بندند.

- دور مچ دست را با نخ‏هاي پشمي مي‏بندند.

-گرم شده را با مقداري شير تركيب، بعد روي عضو مي‏بستند.

- علاوه بر استفاده از خاكستر مقداري تفاله گرم چايي روي مچ مي‏بستند.

 در رفتگي‏ها

   جا انداختن در رفتگي شانه

براي جا انداختن شانه معمولاً شكسته بندي مقداري پارچه را به شكل گلوله توپي درآورده و در زير بغل مصدوم قرار مي‏دهد. بعد من اين كه با يك دست خود بازي مصدوم را گرفته با فشار دست ديگر پارچه گلوله را به سمت بالا حركت مي‏دهد. در موقعي به جاي استفاده از گلوله توپي از مشت بسته خود استفاده مي‏كند.

جا انداختن آرنج :

شكسته‏بند معمولاً براي جا انداختن آرنج در حالي كه دست مصدوم را به جلو مي‏كشد، فشار انگشت شصت دست ديگر به ناحيه صدمه ديده كه به سمت داخل مي‏باشد عضو را در جاي خود قرار مي‏دهد.

 جا انداختن در رفتگي مچ دست :

در صورتي كه مچ دست در رفته باشد ابتدا شكسته‏بند ناحيه صدمه ديده را با روغن حيواني يا نباتي مالش داده، سپس دست مصدوم را گرفته و آرامي به سمت جلو مي‏كشد. اين در حاليست كه يا خود شكسته بند يا فرد ديگري ناحيه در رفته مچ را به سمت مخالف مي‏فشارد

 جا انداختن در رفتگي لگن :

براي جا انداختن لگن در رفته در صورتي كه جاي در رفتگي هنوز گرم باشد يك نفر كمر مصدوم و شخص ديگري پاي وي را گرفته در حالي كه مصدوم را از دو سو به ناحيه مخالف مي‏كشند، شكسته بند با فشار دست خود ناحيه توپي لگن را بهداخل هدايت مي‏كند.

 جا انداختن كشكك زانو

براي اين كار ابتدا عضو رابا روغن حيواني يا نباتي مالش داده و نرم مي‏كنند. سپس شكسته‏بند كشكك را در جهت عكس در رفتگي با فشار كف دست خود به جاي اوليه هدايت مي‏كند.

 جا انداختن در رفتگي روي پا

براي اين كار شكسته بند پاشنه پاي خود را روي ناحيه در رفته گذاشته سپس مصدوم راكول مي‏گيرد يعني ضمن اين كه با پاشنه خود به ناحيه صدمه ديده فشار وارد مي‏كند، مصدوم را همزمان با همين عمل به سمت بالا بلند مي‏كند

 جا انداختن در رفتگي مچ پا

براي جا انداختن مچ پا ناحيه صدمه ديده را با كلافي پارچه‏اي بسته و به آرامي پارچه را پيچ داده و سفت مي‏كنند. تا جايي كه قوزه پا در جاي خود افتد.

درمان شكستگي دنده

در صورتي كه دنده‏هاي شخصي شكسته شده يا ترك بردارند. مصدوم را چند روزي وادار به دميدن كوزه مي‏كنند. تا شش‏ها با پر شدن اكسيژن دنده‏ها را بالا براند. بعد مقداري سقز را گرم كرده و روي پارچه خام «متقال آب نخورده» مي‏كشند، تا به عنوان مشمع روي ناحيه شكسته شده بچسبانند. با بهبودي ناحيه شكسته شده سقز نيز خود به خود جدا مي‏شود. امروزه اغلب از مشمع‏هاي طبي استفاده مي‏شود.

شكستگي‏ها :

معمولاً شكستگي‏ها به دو دسته باز و بسته تقسيم مي‏شود. در شكستگي‏هاي باز استخوان عضو شكسته معمولاً از گوشت بيرون مي‏يد. در ايهن صورت شكسته‏بند با كمك دست‏هاي خود عضو را گرفته به سمت خود مي‏كشد تا قسمت شكسته شده را به هم تماس دهد. بعد مرهمي از تركيب زرده تخم مرغ و عسل وآرد تهيه كرده   و روي پارچه خام مي‏كشد بعد عضو را با آن مي‏بندد با اين مهم كه اگر ناحيه‏اي از عضو زخمي شده روي آن بايد باز باشد. سپس تعداد 4 تكه چوب به عرض دو سانتيمتر و طول بيست سانتيمتر در چهار سوي عضو گذاشته و با پارچه بسته وثابت مي‏كند. معمولاً پس از دو روز عضو را براي بررسي مجدد باز مي‏كنند. در صورتي كه عضو رو به بهبودي رود  ورم كرده و توليد خارش مي‏كند. نهايتاً عضو شكسته شده در مدت يك ماه بهبودي مي‏يابد.

اشخاصي كه به امور طب سنتي مي‏پردازند عبارتند:

- شكسته‏بندها :‌ كه به نام سينخچي معروف مي‏باشند.

- دلاك‏ها : يا سلمان‏ها كه به انجام اموري چون ختنه اطفال، دندان كشيده حجامت مي‏پردازند.

ماما يا قابله محلي

به انجام امور زايمان، ناف گيري، كوپ انداختن، گرفتن ديلجك و حجامت زنان مي‏پرداختند.

بتچي

فردي كه به درمان بيماري‏هاي ناشي از دل درد مي‏پردازد.

چويچي

فردي كه مي‏تواند از گلوي اطفال خوراكي را بيرون بكشد.

دميرو

فردي كه اجاق دار است و مي‏تواند بيماري سالك را به وسيله تف و دم خود درمان كند.

اون كس

فردي كه داراي اجاق بوده و درد و ورم كه در سمت راست بدن ايجاد مي‏شود، خارج كند.

ال جي

اين فرد مي‏تواند با تسخير ارواح مزاحم كه باعث بيماري ترس مي‏شوند، بيماران را درمان كند.

دعا نويس

اين فرد معمولاً از ملاها بوده و بااستفاده از كتب ويژه مي‏تواند علت ترس بيماران روحي را تشخيص داده و دعاي مربوطه را بنويسد.

عطاران (زالواندازان)

فروشندگان داروهاي گياهي كه بيشتر در شهرها ساكن مي‏باشند. معمولاً اين فروشندگان يا خود زالو مي‏گذارند يا به خود بيمار مي‏فروشند.

صوفي يا اوسان چي (مارگير)

به دفع ما از منازل پرداخته و به دمان مارگزيدگي مي‏پردازد.

 


مهندس اسلام بابایی

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

طب جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 17:49

طب اسلامی و سنتی حکیم عقیلی خراسانی-ازنظر من باخلوص وپاک است
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

عرقیات کیاهی واقعی جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 17:43
عرقیات گیاهی و خواص آنها


عرق آویشن            بعدازهرغذایک استکان

تقویت معده رفع ترشی معده تقویت بینائی ضددرد وتشنج رقیق کننده خون درعفونتهای ریوی وزکام وبرونشیت بی همتاست

عرق اترج (ترنج)                                                بعدازهرغذایک استکان

ضداسهال واستفراغ ضدعفونت رفع عطش وسکسکه تأمین ویتامین ث

عرق اسطوخودوس                        روزی سه مرتبه هر مرتبه نصف استکان

مفیدجهت سردرد سر گیجه لرزش بدن عصبانیت ضربه های مغزی فراموشی ودرمان نقرس- خواب آور ورفع عفونت مجاری تنفسی وگریپ

عرق بابونه            قبل از هر وعده غذا یک استکان

نیروبخش مسکن تبهای بلغمی وعفونتهای دردناک منظم کننده اختلالات قاعدگی ودردناک کرم کش

عرق بادرنجبویه            یک فنجان دریک لیوان آب سرد

بالابرنده فشار خون خونساز آرامبخش مقوی مغز درمان تپش قلب خواب آور ضد تشنج مقوی قلب واعصاب

عرق برگ چنار                 قبل از هر غذا یک لیوان

چاق کننده تب بر- ضدآسم ضعف اعصاب جلادهنده پوست مسکن دردوورم ناشی از گرمی مزاج

عرق برگ زیتون                       قبل از هر غذا یک لیوان

پائین آورنده قند خون مفید برای نارسائیهای کبد رافع سر درد تقویت حافظه ادرار آور مسکن درد دندان

عرق برگ گردو                  قبل از هر غذا یک لیوان

پائین آورنده قند خون درمان نقرس- مسکن ورم مفاصل که از سردی مزاج باشد

عرق بومادران               بعدازهرغذایک استکان

نیروبخش تقویت قلب واعصاب ضدتشنج تصفیه کننده خون مفیدجهت بواسیر رفع اختلالات قاعدگی درمان ورم معده وروده وگرفتگی عضله قلب

عرق بهار نارنج                   قبل از هر غذا یک استکان

تقویت قلب واعصاب ضدتشنج آرامبخش ضدهیستری رفع افسردگی درمان بیخوابی واختلالات عصبی رفع سکسکه

عرق بید      قبل غذا نصف استکان

تقویت معده آرامبخش تقویت قلب ضدتشنج تب بر درمان یرقان وسردرد تسکین دردهای تناسلی رفع شوره سر

عرق خار شتر         قبل غذا نصف استکان

دفع سنگهای کلیه ومثانه شستشودهنده کلیه ها مفید جهت سیاه سرفه وکلیه ها

عرق خارخاسک        قبل غذا نصف استکان

ادار آور قوی رفع سنگ کلیه ومثانه کیسه صفرا وتصفیه خون

عرق دارچین              بعدغذانصف استکان

تقویت معده تقویت قوه جنسی تقویت اعصاب از بین بردن بوی بد دهان ضد سرفه های مرطوب از بین برنده وحشت وترس خفقان وجنون

عرق رازیانه                         بعد غذا یک استکان

ضد نفخ درمان قولنج رفع بلغم زیاد کننده شیر مادران معطر کننده محرک بادشکن ادرار اور قاعده آور

عرق زنیان                  بعد غذا نصف استکان

ضدعفونی کننده مقوی معده ضد نفخ ،قارچ ،انگل ،اسهال رفع رطوبت بدن ومعده مفید جهت رفع اعتیاد ومضرات آن مفید جهت فلج ورعشه

عرق زیره       قبل غذا نصف استکان

لاغر کننده نیرودهنده وهضم کننده درمان کم خونی دفع تنگی نفس زیاد کننده شیر مادران پائین آورنده چربی خون درمان اختلالات قاعدگی

عرق سنبل الطیب                         بعد غذا نصف استکان وقبل ازخواب

محرک قلب واعصاب آرامبخش رفع نگرانی واضطراب دلهره وترس ضدهیستری ومسکن دردهای میگرنی کم کردن ادرار مبتلایان به مرض قند

عرق سیر           بعدغذایک استکان

پائین آورنده فشارخون تنظیم کننده قند خون،چربی خون ضدمسمومیت سیگار وآلودگی هوا

عرق شاطره             قبل غذا یک استکان

صفرابر ضدیرقان تب بر تقویت پوست ،کلیه ،کبد ادرارآور دفع بلغم ضداسکوربورت- تصفیه کننده خون تقویت لثه وجلوگیری از خونریزی لثه

عرق شنبلیله           بعدغذا نصف استکان

برطرف کننده قند خون چاق کننده درمان کم خونی تقویت موی سر نرمی استخوان راازبین میبرد

عرق شوید                   بعدغذا نصف استکان

برطرف کننده چربی خون بادشکن مقوی معده قاعده آور- رفع سکسکه ودل درد رفع تنگی نفس تسکین درد کمر،کلیه،مثانه- زیادکننده شیر مادران

عرق تارونه (شکوفه خرما)              قبل غذا یک استکان

تقویت اعصاب آرامبخش ازبین برنده دردمفاصل وامراض روماتیسی محرک ونیرودهنده قوای جنسی

عرق کاسنی                  قبل غذا یک استکان

 تب بر تقویت پوست،کلیه،کبد دارای ویتامین ث تصفیه خون وپائین آورنده حرارت آن بازکننده عروق رفع درد مفاصل ناشی از گرمی مزاج

عرق کاکوتی            قبل غذا یک استکان

رفع سوء هاضمه تقویت معده اشتها آور تقویت بینائی ضدعفونی کننده مجاری تنفسی ضدانگل

عرق کیالک (زالزالک)           قبل از  غذا با یک لیوان آب سرد

 مفیدجهت بیماریهای قلبی تنظیم تپش قلب وضربان آن باز کننده انسداد عروق جلوگیری از سخت شدن رگها صفرابر

عرق گاوزبان                  یک فنجان در یک لیوان آب سرد صبح وشب

آرامبخش نرم کننده عرق آور ادراراور دفع کننده کلرورها تصفیه کننده خون رفع التهاب و ورم کلیه

عرق گزنه             بعد غذا یک استکان

پائین اورنده قند خون رفع تنگی  نفس نیرودهنده قاعده آور ازدیادشیرمادران تقویت لثه غرغره آن جهت رفع ورم لوزه وزبان کوچک

عرق مخلصه نوعی بابونه                                                     یک فنجان دریک لیوان بعد غذا

ملین مقوی دفع سموم ضدقولنج پادزهر قوی مفیدبرای ناراحتیهای کمر ودردهای عضلانی تقویت معده

عرق نعناء                                 بعدغذا یک استکان

مقوی معده تولید کننده خون اشتهاآور رفع دل درد ودل پیچه ضد تشنج بادشکن رفع گرمازدگی کودکان رفع سکسکه

عرق نسترن             قبل غذا یک استکان

تقویت قلب واعصاب ضد اسکوربوت درمان ورم کلیه ها وورم معده اسهال تصفیه کننده خون سرشار از ویتامین ث

عرق هل                   همرا شربت عسل ویا دم کرده های گیاهی

معطر وخوشبوکننده مقوی معده ورده بادشکن رفع سردرد وبوی بد دهان

عرق یونجه           قبل غذا یک لیوان

چاق کننده تولیدکننده خون نیرودهنده قوای جنسی تقویت عمومی بدن تأمین استخوان بندی کودکان درمان نرمی استخوان

گلاب              قبل غذا نصف استکان

مقوی قلب واعصاب لثه راسخت میکند خوشبوکننده ومعطرکننده صفرابر وروشن کننده پوست دفع بلغم دفع غش ضعف وبیهوشی

عرق چهل گیاه            بعد غذا نصف استکان

تقویت معده رفع ترشی معده رفع دل دردهای ناشی از سردی مزاج رفع دل پیچه تقویت قلب واعصاب آرامبخش هضم غذا

عرق بید مشک       قبل غذا نصف استکان بصورت شربت با عسل

تقویت قلب واعصاب رفع گرفتگی وخفقان قلب تقویت عمومی بدن -  ملین پیشگیری از فشار خون

عرق پونه          بعد غذا نصف استکان

اشتها آور بادشکن ضداسهال مسکن سکسکه رفع سوزش معده ضد سرفه خلط آور

عرق شیرین بیان           قبل غذا یک استکان وبعد غذا نصف استکان

علاج زخم معده واثنی عشر تقویت دستگاه گوارش ضدسرفه وخلط آور نرم کننده سینه وبازکننده صدا رفع عفونت کلیه وریه رفع یبوست وبواسیرنوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

کیست تخمدان؛ علل و راه‌حل جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 17:39
کیست تخمدان؛ علل و راه‌حل

کیست تخمدان؛ علل و راه‌حل

کیست تخمدان به سراغ چه زنانی می رود؟

کیست تخمدان به سراغ چه زنانی می رود؟
بسیاری از خانم ها دچار کیست تخمدان هستند بدون اینکه اطلاعی در این باره داشته باشند.

شاید شما هم با خانمهای متعددی رو به رو شده باشید كه از اختلالات دوره ماهانه شكایت دارند و
 نمی دانند چه کاری انجام دهند و البته در این میان حتی برخی از دختران به دلیل بی اطلاعی از اهمیت موضوع آن را با مادرشان نیز در میان نمی گذارند تا چه برسد به مراجعه به پزشك متخصص.
بعضی دیگر از خانمها هم از وجود موهای زائد صورت ناراحتند و نمی دانند برای رفع این مشكل چه باید بكنند؟
برخی به پزشك مراجعه می كنند و برایشان تشخیص كیست تخمدان داده می شود كه آنها پیش از دیگران نگرانند ولی باز هم درباره مشكلشان حرفی نمی زنند و چیزی نمی پرسند و...
بله،یکی ازعوامل اصلی بروزکیست تخمدان پوشیدن همین لباسهای تنگ خصوصاجین میباشد.این پوششهای تنگ سبب میشودکه به کشاله ران فشاری واردآیدکه نتیجه اش کاهش خون رسانی به تخمدان است که دردرازمدت بروزکیست تخمدان ازنتایج آن است.متأسفانه امروزه باپوشیدن شلوارهای جین ازهمان سنین کودکی زمینه رابرای بروزاین بیماری ایجادمیشود.بایدگفت که بزرگترهابااهمال دراین موضوع ازمقصرین اصلی هستند؛چراکه نه تنهاموجبات بروزبیماری رابرای فرزندخودبه وجودمی آورند،بلکه به نوعی فرزندخودرامسحورواسیرفرهنگ غرب میسازند.آیازمان آن فرانرسیده است که باتأمل ودقت خاص به تحفه های فرهنگی غرب بنگریم؟این مرعوبی تاکی؟!یکی دیگرازعوامل بروزکیست تخمدان،حمام کردن درزمان عادت ماهیانه است که سبب سازکیست تخمدان میشود.شایان ذکراست که توجه به همین نکته های ریزکه دردین مقدس اسلام برآن صحه گذاشته شده است میتواندسلامتی رابه ارمغان آوردوانسان رابه خودباوری سوق دهد.


نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

قایم قنبری جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 17:13


شايد بسياری از اهالی تهران، اسم "حاج آقا نباتی" را شنيده باشند. پير مهری كه با دادن نبات متبرك و خواندن دعا بيماران لاعلاج را شفا ميدهد. حاج حسين قنبری قائم معروف به حاج آقا نباتی از شاگردان عارف بزرگوار مرحوم استاد «سيد ابوالحسن حافظيان» (از شاگردان شيخ حسنعلی اصفهانی(نخودكی)) است كه در جوانی با رعايت ارشادات ايشان به مقاماتی دست ميابد تا جايی كه استاد ايشان بشارت ميدهند: "الحمدلله كه اشتباه نكردم و بعد از 26 سال آن كسی را كه ميخواستم پيدا كردم ... از امروز شما ميتوانيد برای امراض اشخاص طلب شفا كنيد" ... و سال هاست كه منزل ايشان،محل رجوع مومنين است تا به واسطه ايشان به منبع بی پايان لطف الهی متصل شوند و با شستشوی خويش در دريای بی كران رحمت الهی از بيماری های روحی و جسمی رهايی يابند. اين مستند، به معرفی حاج حسين قنبری و موارد متعدد از افرادی ميپردازد كه به دست ايشان شفا يافته اند.

استاد سيد ابوالحسن حافظيان

حاج آقا قنبری در كنار استاد

حاج حسين قنبری قائم

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

نسخه جهت پسردارشدن جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 17:7

1 يك قاشق چايخوري از جوش شيرين را دريك ليوان آب حل نموده 10 الي 15 سي سي از آنرا 15 دقيقه قبل از نزديكي با سرنگ استريل 2 الي 3 مرتبه داخل رحم بريزيد

2 يك قاشق غذاخوري از جوش شيرين را در يك لگن آب ريخته نيم ساعت قبل از نزديكي به مدت 10 دقيقه داخل آن بنشينيد

3 نمك درياي اصل زياد مصرف كنيد

4 سبزيجات فريزري اصلا مصرف نكنيد

5 هفته اي 2 مرتبه زيرشكم وكمر را باروغن زنجبيل چرب كنيد وبادكش نمائيد

6 از روز اول پريودي 14 روز حساب كنيد وفقط روز چهاردهم نزديكي داشته باشيد

7 اقا ميوه ترش بيشتر ميل كند

8 خانم توت فرنگي ميل گند بخصوص 1 الي 2 ساعت قبل از نزديكي كاهو نيز خوب است

9 هيجان جنسي داشته باشيد يعني دخول كامل وقوي باشد

10 مرد به مدت يك الي دو ماه روزانه 2 استكان عرق كاسني بخورد

11 در 7 روز پريودي 7 عدد خرما را با روغن كره محلي تفت داده نصف آنرا آقا ونصف ديگر را خانم بخورد

یک نظریه دیکر


اگر می خواهید فرزندتان پسر شود

bache newfun.ir فرزند پسر


اگر زنانی که قصد بارداری دارند، صبحانه و رژیم غذایی چرب بخورند ، احتمال این که فرزندشان پسر شود، افزایش پیدا می‌کند.
به گفته پژوهشگران؛ آنچه زنان قبل و بعد از بارداری می‌خورند روی جنسیت و سلامت جنین آنها تاثیر می‌گذارد.
این محققان در یک پژوهش جدید دریافته‌اند: زنانی که قصد بارداری دارند با خوردن صبحانه کامل و رژیم غذایی پرچرب احتمال این که صاحب فرزند پسر شوند، بیشتر است.
اما در عوض اگر در این دوران از غذاهای کم چرب استفاده کنند و ساعات طولانی‌تری گرسنه بمانند، فرزندشان دختر خواهد شد.
این یافته حاصل مطالعات محققان دانشگاه میسوری است که در نشریه پیشرفتهای آکادمی ملی علوم انگلیس به چاپ رسیده است.


نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

درمان قطعی کهیر جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 17:4

كاملا لخت شده واسفرزه را مثل اسپند دود نموده ودود آنرا به محل مورد نظربرسانيدنوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

درمان بيماريهاي كبد جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 17:2

سه كيلوگرم ابغوره بدون نمك را با دو كيلوگرم رب انارخانگي تركيب كرده يك دقيقه بجوشد وموقع خواب سه قاشق غذاخوري در يك ليوان آب جوش مخلوط نموده ميل شود

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

ترش کردن جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:57

درمان ترش كردن

 نصف قاشق چايخوري جوش شيرين را درنصف استكان آب سرد حل كرده موقع ترش كردن بخوريد

تذكر: علت ترش كردن را يادتان نرود1 خوردن چاي 2 خوردن روغن صنعتي چه جامد وچه مايع
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

تشخیص سرطان از روی ناخن جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:54

تشخیص سرطان از روی ناخن


تخریب بافت ناخن، هشداری برای رشد تومور

یک متخصص پوست و مو گفت: تومورها و زگیل‌ها می‌توانند در همه جای ناخن یافت شوند که در اثر رشد تومور یا زگیل، صفحه ناخن ممکن است دچار تغییر شکل شود یا حتی تخریب شده و از بین برود.


دکتر فرشته ببری در گفتگو با ایسنا‌ گفت: تومورهای ناخن به دو گروه سرطانی و غیرسرطانی (خوش‌خیم) تقسیم می‌شوند که شایع‌ترین تومورهای غیرسرطانی، زگیل‌ها هستند.

وی افزود: زگیل‌ها عفونت‌هایی ویروسی هستند که پوست اطراف یا زیر ناخن را مورد تهاجم قرار می‌دهند، اغلب این موارد دردناک هستند و گاهی موجب محدود شدن کاربرد انگشت مبتلا می‌شوند. درمان آنها ساده، اما طولانی است و معمولا شامل منجمد کردن یا سوزاندن محل با مواد شیمیایی و برداشت زگیل است.

وی تصریح کرد: اگر زگیل یا تومور به زیر چین‌های ناخن گسترش یابد یا در زیر صفحه ناخن قرار داشته باشد، ممکن است برای برداشت آن نیاز به عمل جراحی باشد.

این متخصص پوست و مو درخصوص پسوریازیس ناخن نیز گفت: پسوریازیس یک بیماری مزمن است که سبب التهاب پوست می‌شود و در نتیجه در پوست سر، آرنج‌ها و زانوها پوسته‌های سفید – نقره‌ای و ضخیم تشکیل می‌شود. شیوع آن حدود یک درصد و ممکن است در ایران ۷۰۰ هزار نفر در دوره‌ای از عمر خود مبتلا به پسوریازیس شوند.

وی عنوان کرد: پسوریازیس در ۵۰ درصد بیماران اعم از بچه‌ها، بالغان و بزرگسالان علاوه بر پوست، ناخن‌ها را هم گرفتار می‌کند، البته این گرفتاری به‌شدت و وسعت پسوریازیس در بدن ارتباطی ندارد.

 


کلیدواژه ها: , , , , ,
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

علل وز وز یا زنگ زدن گوش جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:51

علل وز وز یا زنگ زدن گوش


 

بسیاری از مواقع، وزوز یا زنگ زدن گوش مسئله مهمی نیست و در نهایت برطرف می شود. به ندرت، وز وز گوش می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی باشد. در ضمن فرد مبتلا به وز وز گوش، فقط خودش می تواند این صداهای مزاحم را بشنود.

چه موقع صدای مبهمی در گوش خود می شنویم؟

به علت وجود صداهای مختلف در خارج از بدن، معمولا صداهای بدن خودمان را نمی شنویم. ولی وقتی هر چیزی مانند جرم گوش و یا وجود یک جسم خارجی در گوش، جلوی ورود صداهای خارجی را بگیرد، صداهای درون بدن را می شنویم.

علل وز وز گوش

منشاء وزوز گوش می تواند وجود مشکلی در گوش داخلی، گوش میانی، گوش خارجی و یا مغز باشد.
علل شایع وز وز گوش عبارتند از:
- وجود مایعات، عفونت و یا بیماری در استخوان های گوش میانی و یا پرده گوش
- تخریب عصب شنوایی در گوش داخلی
- سر و صدای بلند
- برخی داروها مثل آسپیرین و برخی آنتی بیوتیک ها
- سندرم منییر
- در موادر نادر وز وز گوش می تواند نشانه ای از مشکلات جدی در مغز مثل آنوریسم مغزی و یا تومور عصب شنوایی باشد.
- سرما
- برخورد ضربه به سر
- تجمع جرم در گوش
- مشکلات دندانی و یا مشکلات مفصل گیجگاهی فکی
برخی مواقع تجمع جرم در گوش باعث وز وز گوش می شود. لذا با مراجعه به پزشک متخصص، جرم گوش خود را خارج کنید تا صداها قطع شوند
- پرتودرمانی گوش و سر
- تغییر سریع فشار هوای محیط
- کاهش سریع وزن
- ورزش مکرر گردن
- مشکلات گردش خون
- بیماری های عصبی مثل بیماری MS و یا سردرد میگرنی
- کم خونی
- بیماری تیروئید
- تصلب شرایین
- التهاب و عفونت گوش داخلی
- تومور عصبی مربوط به گوش
راه های تشخیص وز وز گوش
اگر وز وز گوش شما دائمی است و یا اگر شنوایی خود را بر اثر این وز وز گوش از دست داده اید و یا تعادل خود را از دست داده اید، حتما به پزشک مراجعه کنید.
تمام افراد مبتلا به وز وز گوش باید یک تست شنوایی بدهند.
دیگر آزمایش های لازم عبارتند از:
- پاسخ های شنوایی ساقه مغز ( ABR)
- آزمایش کامپیوتری عصب شنوایی و مسیرهای شنوایی مغز
- سی تی اسکن و ام آر آی برای رد کردن تومور عصب شنوایی

 

درمان وز وز گوش

بسیاری موارد برای وز وز گوش هیچ درمانی وجود ندارد.
برخی پزشکان مصرف نیاسین (ویتامین B3) را برای کاهش وزوز توصیه می کنند. اما با وجود این، هیچ شواهد علمی نشان نمی دهد که نیاسین باعث کاهش وز وز گوش می شود و در عین حال ممکن است باعث گرگرفتگی گردد.
به نظر می رسد داروهای ضد افسردگی در کاهش وز وز گوش موثرند، اما با وجود این بهتر است از پزشک خود کمک بگیرید.
برخی مواقع تجمع جرم در گوش باعث وز وز گوش می شود. لذا با مراجعه به پزشک متخصص، جرم گوش خود را خارج کنید تا صداها قطع شوند.
درمان های خانگی
- کاهش و یا اجتناب از مصرف کافئین
- کاهش و یا اجتناب از مصرف نمک
- توقف سیگار کشیدن
- برخی از افراد مبتلا دارای کمبود عنصر روی هستند. بنابراین با مصرف مکمل روی تحت نظر پزشک بهبود می یابند.
- افرادی که مبتلا به وز وز گوش هستند و خواب آشفته دارند با کمک هورمون ملاتونین درمان یافته اند.
- جینکو بیلوبا (Ginkgo biloba) تا به امروز برای درمان وز وز گوش مناسب بوده است.
به خاطر داشته باشید قبل از مصرف هر نوع ماده ای حتی گیاهی، باید با پزشک مشورت کنید.

 

پیشگیری از وز وز گوش

- عدم استفاده از گوش پاک کن: گوش پاک کن باعث می شود که جرم به پرده گوش بچسبد و باعث وز وز گوش شود.
- محافظت از گوش ها در محل کار: برخی مشاغل از قبیل آرایشگران که با سشوار کار می کنند و یا باغبانان که از دستگاه چمن زنی استفاده می کنند یا کارگران کندن خیابان با مته و کار کردن با درل، نیاز به گوش بند دارند.
- هنگامی که در محلی هستید که سر و صدای زیادی وجود دارد و گوشتان را اذیت می کند، گوش هایتان را با گوش بند بپوشانید.
از پنبه و یا دستمال کاغذی برای نشنیدن سر و صدا استفاده نکنید، زیرا ممکن است درون کانال گوش فرو بروند
- عدم و یا کاهش نوشیدن مشروبات الکلی و کافئین دار
- عدم کشیدن سیگار : دود سیگار نیز موجب وز وز گوش، عفونت گوش و یا آسم می شود.
- وز وز گوش در افراد چاق بیشتر رخ می دهد، پس به طور مرتب ورزش کنید و وزن خود را متعادل کنید.
برای کاهش وز وز گوش چه باید کرد؟
- دوری کردن از محیط های پرسر و صدا
- کنترل فشار خون
- کاهش مصرف نمک
- اجتناب از محرک های عصبی مانند: قهوه، کافئین، کولا و دخانیات
- کاهش اضطراب
- داشتن استراحت کافی و دوری از خستگی
- ورزش مرتب
- دوری از مصرف آسپیرین به مقدار زیاد


کلیدواژه ها: , , , ,
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

راه صحیح خوردن میوه ها جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:46

راه صحیح خوردن میوه ها

  •  

دکتر استفان مارک، بیمارهای سرطانی در مرحله آخر را با استفاده از روش های “نامتعارف” درمان کرده است و بسیاری از آنها بهبود یافتند. مطلب طولانی است اما بسیار مفید است. او به درمان طبیعی درمقابل با بیماریها مغتقد است.
همه ما فکر میکنیم که خوردن میوه یعنی خرید میوه، پوست کندنش و فقط گذاشتنش توی دهان به این سادگی که فکر میکنید نیست. بسیار مهم است که بدانیم چگونه و چه وقت باید میوه بخوریم.

راه صحیح خوردن میوه ها چیست؟

این است که میوه ها را بعد از مصرف غذا نخورید.
میوه ها باید زمانی خورده شوند که معده خالی است .


اگر میوه ها را به آن صورت بخورید، نقش مهمی در مسموم کردن سیستم بدنتان خواهند داشت بدنتان را با مقدار زیادی انرژی تامین میکنند. که این انرژی به جای مفید بودن باعث از دست دادن وزن و کاهش قدرت برای انجام دیگر فعالیتهای زندگی میشود.

میوه مهم ترین خوراکیهاست.
برای مثال درنظر بگیرید که دو تکه نان و یک تکه میوه خورده اید تکه میوه آماده است که مستقیما وارد معده تان و روده تان شود اما به دلیل آن دو تکه نان، از ورود سریع آن به معده جلوگیری می شود در این بین همه غذا فاسد شده، تخمیر میشود و به اسید تبدیل میشود به محض اینکه درون معده، میوه با غذا و آنزیمهای گوارشی تماس پیدا میکند، همه حجم غذا شروع به ازبین رفتن و فاسد شدن میکند.

پس لطفا میوه های خود را زمانی مصرف کنید که معده تان خالی است و یا قبل از خوردن وعده های غذاییتان میل کنید  شما بارها شنیده اید که بسیاری شکایت میکنند که هر زمان که هنوانه میخورم، غذا بالا می آید، و یا هر زمان که میوه درخت قهوه سودانی را می خورم معده ام نفخ میکند، زمانی که موز میخورم همش حس اینکه باید فورا به دستشویی بروم را دارم و غیره- در حقیقیت همه اینها اتفاق نخواهند افتاد اگر میوه را زمانی بخورید که معده تان خالی است.
میوه ها با غذای فاسد شده ترکیب میشوند و گاز تولید میکنند و درنتیجه شما بالا می آورید. سفیدی مو، تاس شدن، عصبانیت و گودی های سیاه زیر چشم همه شان اتفاق نخواهند افتاد اگر با معده خالی میوه میل کنید.

با توجه به تحقیقات دکتر هربرت شلتون، بایستی بدانیم که چنین موضوعی صحیح نیست که بعضی از میوه ها مانند پرتقال، نارنج و لیمو خودشان اسیدی هستند. چرا که همه میوه ها در بدن قلیایی میشوند اگر شما روش صحیح میوه خوردن را کاملا بیاموزید. شما به راز زیبایی، عمر طولانی، سلامت، انرژی، شادابی و وزن طبیعی دست پیدا خواهید کرد.

زمانی که نیاز دارید که آب میوه بنوشید- فقط آب میوه تازه بنوشید نه آب میوه کنسروها. حتی آب میوه هایی که بسیار سفت هستند را ننوشید. میوه های پخته شده را نخورید چرا که هرگز ماده مغذی میوه ها را دریافت نخواهید کرد تنها مزه شان را دریافت میکند. پختن، تمام ویتامین ها را از بین میبرد.

اما به هرحال خوردن میوه کامل بهتر از نوشیدن آب آن است. اگر باید آب میوه بنوشید طوری بنوشید که دهانتان پر شود و آن را آرام آرام غورت دهید چرا که باید اجازه دهید که آب میوه با بزاق دهانتان قبل از غورت دادن آن کاملا ترکیب شود میتوانید برای پاکسازی بدنتان ۳ روز روزه ی میوه بگیرید به مدت ۳ روز فقط میوه بخورید و در آخر متعجب میشوید از اینکه دوستانتان به شما میگویند که چقدر پوستتان درخشان و صاف شده است

کیوی: میوه کوچک اما بسیار مقوی این میوه منبع خوبی از پتاسیم، منیزیم، ویتامین ای و فیبر است حجم ویتامین سی این میوه دوبرابر حجم ویتامین سی پرتقال است.

سیب: روزانه خوردن یک سیب، دکتر را از شما دور میکند اگرچه سیب مقدار کمی ویتامین سی دارد، اما دارای آنتی اکسیدانها و فلاونهاست (ماده شیمیایی بیرنگ و متبلور) که هر دوی اینها فعالیت ویتامین سی در بدن را زیاد کرده و تسهیل می بخشند و درنتیجه ریسک مبتلا شدن به سرطان روده، حملات قلبی و سکته کاهش پیدا میکند .

توت فرنگی: میوه محافظ توت فرنگی بالاترین قدرت اکسیدانها را در میان اکثر میوه ها دارد و از بدن در برابر ابتلا به سرطان، گرفتگی رگها و رادیکالهای آزاد محافظت میکند.

پرتقال: دارویی شیرین مصرف روزانه ۲ تا ۴ عدد پرتقال جلوی سرماخوردگی را میگیرد کلسترول را کم میکند از ایجاد سنگ در بدن جلوگیری کرده و یا سنگهای موجود در بدن را از بین میبرد و همچنین ریسک ابتلا به سرطان روده را کاهش میدهد.
هندوانه:
بهترین تسکین دهنده تشنگی از ۹۲% آب تشکیل شده است همچنین حاوی بالاترین دوز گلاتاتیون است که به بالارفتن سیستم دفاعی بدن کمک میکند همچنین آنها اصلی ترین منبع لیکوپین هستند که اکسیدانی برای مبارزه با سرطان است دیگر مواد مغذی موجود در هندوانه ویتامین سی و پتاسیم هستند.

عنبه (انبه): نشان بالاترین برای ویتامین سی آنها بهترین برندگان برای داشتن بالاترین میزان ویتامین سی هستند این میوه سرشار از کاروتین است که حاوی ویتامین آ بوده و برای چشم ها مفید میباشند.

 


کلیدواژه ها: , , , , , , , ,
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

15 اب انکور برای سلامتی جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:43
انگور یکی از بهترین و مغذی‌ترین میوه‌هاست. آب‌انگور نیز یکی از بهترین آبمیوه‌هایی است که برای سلامتی فواید زیادی دارد. در زیر به فواید آن اشاره می‌کنیم.

۱. فلاوونوئید موجود در آب‌انگور سطح کلسترول LDL (کلسترول خوب) را در بدن بالا می‌برد و به همین ترتیب از ایجاد انسداد در شریان‌ها جلوگیری کرده و قلب سالم می‌ماند.

۲. ریزوراتول موجود در آب‌انگور ار تشکیل تومور در بدن جلوگیری می‌کند و به همین روش از بروز سرطان جلوگیری می‌کند. آب‌انگور بنفش از سرطان سینه پیشگیری می‌کند.

۳. با نوشیدن آب‌انگور، سطح اکسید نیتریک در بدن بالا می‌رود که ایجاد لخته در رگ‌های خونی را کاهش می‌دهد. این مسئله احتمال بروز بیماری و حمله قلبی را کاهش می‌دهد.

۴. نوشیدن روزانه آب‌انگور به پایین نگه داشتن فشارخون کمک می‌کند.

۵. آب‌انگور خواص ضدپیری دارد و به پایین نگه داشتن وزن نیز کمک می‌کند.

۶. آنتی‌اکسیدان‌های موحود در آب‌انگور، سلول‌های تخریب‌شده را ترمیم کرده و همچنین از تخریب بیشتر آنها جلوگیری می‌کند.

۷. فردی که به صورت روزانه آب‌انگور می‌نوشد، دچار سرفه و ترش کردن معده نمی‌شود.

۸. نوشیدن آب‌انگور در صبح بدون شکر به درمان میگرن کمک می‌کند.

۹. آب‌انگور اختلالات خونی را درمان کرده و برای پاکسازی خون فوق‌العاده است و سموم مضر را از بدن بیرون می‌برد.

۱۰. آب‌انگور مشکل یبوست را نیز درمان می‌کند و یک ملین خوب به شمار می‌رود.

۱۱. آب انگور قرمز خواص ضدویروسی و ضدباکتریایی قوی دارد، به همین علت از فرد در مقابل بسیاری عفونت‌ها محافظت می‌کند.

۱۲. آب‌انگور بخاطر ارزش درمانی بالایی که دارد، در درمان آسم بسیار مفید شناخته شده است.

۱۳. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آب‌انگور می‌تواند از پیر شدن و بیماری‌های مرتبط با آن مثل آلزایمر جلوگیری کند.

۱۴. آب انگور بنفش به مقابله با تصلب شریان کمک می‌کند.

۱۵. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آب‌انگور سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.

نکته: اگر دچار کم‌خونی هستید (آهن خونتان کم است)، از نوشیدن آب‌انگور تیره و غلیظ خودداری کنید. آب‌انگور تیره حاوی موادشیمیایی است که می‌تواند سطح آهن بدن را کاهش دهد.

در اکثر مواقع، آب‌انگوری که از فروشگاه تهیه می‌کنیم، خالص نیست. توصیه می‌شود که خودتان در منزل و بااستفاده از انگور تازه آب‌انگور تهیه کنید.


کلیدواژه ها: , , , , , ,
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

خواص در مانی میوه جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:41

 

آلبالو: ورم معده و روده,التهاب و ورم کلیه,تقویت عضلات قلب,نارسایی کبد

انار: خارش بدن,تب بر,خون ساز,مقوی کبد,ضد یرقان,هضم غذا,باز کننده رنگ رخسار,ملین,چاق کننده,مقوی

انگور: ورم کلیه,نارسایی کبد,یرقان,ضعف اعصاب,چاق کننده,کلیت روده

تذکر: این میوه بسیار دیر هضم است.

آناناس: تصفیه خون,خونساز,ملین,ضد کرم,معالج سنگ کلیه

انجیر: ذات الریه,آسم,ورم دهان و لثه و گلو,چاق کننده,ملین,سوهاضمه,ضدسرفه

انبه یا میخو: رفع بواسیر,دفع سنگ کلیه و مثانه,اشتها آور,خوشبو کننده دهان

اترنج یا بالنگ: هضم کننده غذا,تقویت معده,ضد تب,ضد انگل,ضد سرفه,تقویت قلب و مغز و کبد

تذکر: برای گرم مزاجان مضر است.

به: تقویت قلب و اعصاب,ورم حاد روده,بو اسیر,شادی آور,رفع وسواس

پرتقال: رشد استخوان,استحکام دندان,مغذی و مقوی,رشد اطفال,ملین

توت سیاه: قند خون,صفرا بر,ملین,تصفیه کننده خون,ضد عطش

توت سفید: اعصاب,ملین,چاق کننده

توت فرنگی: تقویت چشم,اشتها آور,کم خونی,آرام بخش,دلهره و ترس و هیجان,رشد مو و ناخن,ملین,استحکام دندان و استخوان,خونریزی لثه

تمشک: اخلاط خونی,گریپ,آنژین,تبهای صفراوی,دیابت,وجود خون در ادرار

خیار: ضد عطش,دیر هضم,برای افراد سرد مزاج مضر است

خیار چنبر: ضد عطش,دفع سنگ کلیه و مثانه

خربزه: زیاد کننده شیر,ملین,دفع سموم,ضد ترس مضرات:سو هاضمه,نفخ معده و روده

خرمالو: تقویت معده,ضد سکسکه,نرم کننده سینه,ملین,ضد تهوع,پایین آورنده فشار خون

غوره: مقوی کبد,دافع صفرا,استفراغ صفراوی,هضم غذا,ضد نقرس,زردی رخسار,ضد چاقی مفرط


کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

انواع چای جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:38

انواع چای


چای مرزنجوش

یک قاشق غذاخوری مرزنجوش + ۲ لیوان آب‌جوش

در کتری با شعله غیرمستقیم دم بکشد. اگر سرماخورده‌اید، سفارش ما را بپذیرید!

چای گزنه

یک قاشق غذاخوری گزنه + ۲ لیوان آب‌ جوش

با شعله غیرمستقیم دم بکشد.

چای اکلیل کوهی طبیعی

۲ قاشق غذاخوری اکلیل کوهی + ۲ لیوان آب جوش

با شعله غیرمستقیم دم بکشد. برطرف‌کننده دردهای رماتیسمی استخوان و کمر، سنگ کلیه و مثانه، کیسه صفرا،‌ میگرن، بی‌خوابی و غلظت خون!

چای پونه

یک قاشق غذاخوری پونه + ۲ لیوان آب جوش

با شعله غیرمستقیم دم بکشد. این چای یک آنتی‌بیوتیک قوی است.

چای افتیون

هنگام مصرف نباید آن را نرم کوبید یا زیاد جوشاند بلکه باید با شعله غیرمستقیم و خیلی آهسته  و طولانی‌مدت دم کرد. از آنجایی که بسیار لطیف و ضعیف است، جوشاندن و کوبیدن آن سبب از بین‌رفتن خاصیت آن می‌شود. برای آرامش و تقویت اعصاب دم‌کرده افتیون بخورید. تاثیر آن روی سر خوب است و برای آلزایمر نیز مفید است.

چای سبز

این نوع چای طعم ملایم و گیاه مانندی دارد و بیشتر در چین و ژاپن مصرف می‌شود. مصرف این چای به‌تازگی در ایران افزایش پیدا کرده و به نوعی به مد تبدیل شده است! البته این چای از قدیم در ترکمن‌صحرای ایران استفاده می‌شده بدون آنکه مد شده باشد!

بوبا

این نوشیدنی از چای یخ، شیر و گوی‌های صمغ مانند که به مروارید مرسوم بوده تشکیل شده و از گیاه تاپوئیک تهیه می‌شود.

چای نعنا

یک قاشق غذاخوری نعنا + ۳ لیوان آب جوش

با شعله غیرمستقیم دم بکشد.

چای چلتوک برنج

یک قاشق غذاخوری چلتوک برنج + ۲ لیوان آب جوش

با شعله مستقیم ۵ دقیقه بجوشد. سپس با شعله غیرمستقیم یک ساعت دم بکشد. این چای سرشار از ویتامین‌های B است که برای خانم‌ها توصیه نمی‌شود. درضمن جلوگیری از ریزش و سفیدشدن مو هم از دیگر خواص آن است.

چای اولانگ

به معنی «اژدهای سبز» است. در صورتی که برگ تازه چای به صورت ناقص تخمیر شود، چای اولونگ به‌دست می‌آید و مرحله اکسیداسیون آن ۲ تا ۳ روز طول می‌‌کشد. این چای در ایران و بسیاری از نقاط دنیا تولید نمی‌شود و در چین و ژاپن بیشتر مصرف می‌‌شود.

چای کیسه ای

در چای کیسه‌ای از خاک چای استفاده می‌شود که از نظر دوستداران چای، چای محسوب نمی‌شود؛ البته به غیر از طیف دانشجویان عزیز کشور!

چای گلپر

یک قاشق مرباخوری گلپر را در یک لیوان آب‌جوش ریخته، ظرفی را در آن گذاشته،‌ بگذارید ۱۵ دقیقه بماند تا به رنگ زرد درآید. برای تقویت حافظه و کمک به هضم غذا و سوزاندن چربی‌های بدن مفید است.

چای آویشن

یک قاشق غذاخوری آویشن + ۲ لیوان آب جوش

با شعله غیرمستقیم دم بکشد. این چای برای اغلب بیماری‌ها آرام‌کننده خیلی خوبی است.

چای سفید

در تهیه آن از برگ‌های تازه‌روییده (جوانه‌ها) چای استفاده می‌شود که اکسید نمی‌شوند. بیشترین اثر ضدسرطانی را این نوع چای به خود اختصاص داده است. این چای در چین مصرف زیادی دارد.

عرقیجات

۲ قاشق غذاخوری گل‌گاوزبان + یک قاشق غذاخوری سنبل‌الطیب + ۲ لیوان آب‌جوش + نبات

اگر نیم‌ساعت دم بکشد تا به رنگ قرمز آلبالویی درآید، چای شما آماده است.

چای به لیمو و زیرفون

یک قاشق غذاخوری زیرفون + یک قاشق مرباخوری به‌لیمو + ۲ لیوان آب سرد

با شعله مستقیم و ملایم حدود یک ساعت بجوشد، سپس با شعله غیرمستقیم دم بکشد.

چای زنجبیل

نصف‌ قاشق چای‌خوری زنجبیل (بسته به ذائقه خود) در  یک لیوان آب‌جوش ریخته و در ظرف را گذاشته تا حدود ۱۰ دقیقه بماند سپس با کمی عسل مخلوط کرده، میل کنید. بازهم دقت کنید زیاده‌‌روی در مصرف این چای باعث فشارخون خواهد شد.

چای یخ

معمولا به این چای اندکی لیموترش و شیره ذرت اضافه شده و درون فنجان حاوی یخ ریخته شده و سرو می‌شود.

چای زیرفون

 اگر یک قاشق غذاخوری زیرفون+ ۲ لیوان آب سرد با شعله مستقیم و ۱۰ دقیقه بجوشد سپس با شعله غیرمستقیم به مدت طولانی دم بکشد تا خوب رنگ بیندازد چای شما آماده سروست. توجه داشته باشید مصرف زیاد این نوع چای موجب پایین‌آمدن فشارخون خواهد شد و البته دقت کنید مصرف آن برای خانم‌های باردار ممنوع است.

چای میوه نسترن

۱۵ عدد میوه نسترن را در یک قوری+ ۲ لیوان آب سرد با شعله مستقیم جوش آورید و سپس شعله را کم کنید تا با همان شعله مستقیم، یک ساعت بماند تا آب آن به‌تدریج تبخیر شود. سپس با شعله غیرمستقیم ۳ ساعت دم بکشد. حالا چایی سرشار از ویتامین C خواهید داشت.

چای به لیمو

یک قاشق غذاخوری به‌لیمو + ۲ لیوان آب‌جوش

با شعله غیرمستقیم دم بکشد. با این چای تپش قلب و آسم خود را کنترل خواهید کرد.

چای بادرنج بویه

یک قاشق غذاخوری بادرنج‌بویه + ۲ لیوان آب سرد

را روی شعله مستقیم قرار دهید تا به نقطه جوش برسد. سپس با شعله غیرمستقیم خوب دم کنید.

چای بادرنج بویه و زیرفون

یک قاشق غذاخوری زیرفون + یک قاشق مرباخوری بادرنج بویه + ۲ لیوان آب‌جوش

با شعله مستقیم و ملایم حدود یک ساعت بجوشد سپس با شعله غیرمستقیم دم بکشد.

چای کوهی

یک قاشق غذاخوری چای کوهی + ۲ لیوان آب‌جوش

با شعله غیرمستقیم مدتی دم بکشد. آرام‌بخش است و لذت‌بخش.

چای دارچین

چند عدد چوب دارچین + ۲ لیوان آب سرد

با شعله مستقیم آرام جوش آورده سپس با شعله غیرمستقیم ۲‌تا ۳ ساعت دم بکشد تا به رنگ آلبالویی درآید. توجه کنید برای زنان باردار مضر است.


کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

کودکان بیش فعال=سینا جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:37

کودکان بیش فعال – علایم و درمان


اختلال بیش فعالی شایع ترین اختلال در دوران دبستان است و می توان گفت حدود ۱۰% از کودکان ما دچار این اختلال هستند یعنی در هرکلاس درس از ۴ یا ۵ نفر مبتلا به این اختلال می باشند مشکل اصلی این کودکان این است که در کنترل رفتارها و نظم و ترتیب بخشیدن به کارهای روزمره ی خود دچار مشکل و ناتوان هستند و در واقع نمی توانند رفتارهایی مناسب و هماهنگ با محیط را از خود نشان دهند.

 این کودکان بسیار بی مهابا هستند. ممکن است دست به کارهای خطرناک بزنند که البته عده ای از اطرافیان این رفتارها را ناشی از بی باکی و شجاعت کودک می دانند واین در واقع تایید این گونه رفتارها و باعث تشویق کودک می شود در حالی که باید گفت احساس خطر واقعی _ که طبیعی است _ و در همه ی کودکان وجود دارد دراین کودک دیده نمی شود. بسیاری از والدین از شیطنت و فعالیتهای فراتر از حد معمول کودکان بیش فعال شکایت دارند و به دنبال راه چاره ای برای آرام کردن کودک خود هستند. رفتارهای خسته کننده و غیر قابل پیش بینی اینگونه کودکان برای والدین بسیار ناراحت کننده است و به همین خاطر گاه ممکن است برای آرام کردن فرزند خود برخوردی خشن و همراه با تنبیه جسمانی از خود نشان دهند. از این رو عدم آگاهی والدین از چگونگی برخورد مناسب با این کودکان گاه ممکن است منجر به بروز رفتارهای ضد اجتماعی و دور از هنجارهای جامعه در آینده شود و کودک را به جهتی خلاف هنجارهای محیط هدایت کند .

 علائم : رفتارهای منقطع و در هم گسیخته ، بیقراری ، نقص توجه ، بی خوابی ، واکنش های پیش بینی نشده ، خرابکاری ، آزار رساندن به دیگران ، کنجکاوی بسیار، رفتارهای پر خطر و … و اگر مشکلات رفتاری کودک با انواع ناتوانیهای یادگیری مثل دیسلکی ( نارسا خوانی ) همراه باشد منجر به بروز حالت گیجی میشود.

 درمان : این اختلال قابل درمان و تا درصد بسیار بالایی قابل کنترل می باشد البته به سه درجه ی خفیف ، متوسط و شدید تقسیم می شود در بیش فعالی خفیف تنها راه درمان این است که محیط کودک که شامل خانه ، خانواده و مدرسه می شود کنترل و ساماندهی شود مثلا می توان از تشویق و تنبیه کودک استفاده کرد (باید توجه کنیم که تنبیه جسمانی و روانی مد نظر ما نیست و می تواند حتی در درمان مانع ایجاد کند ) در حالت متوسط و شدید هم حتما نیاز به درمان دارویی ومراجعه با روان پزشک می باشد .

ضربه های اجتماعی: اینگونه کودکان به دلیل رفتارهای پر خطر و غیر قابل پیش بینی ، آزار دیگران و نافرمانی از والدین، بیقراری، ناآرامی، فعالیت بیش از اندازه و دقت پایین (که موجب اشتباه بیش از حد معمول میشود) کنجکاوی بسیار و بروز رفتارهای بیمهابا، و تمایل به کارهای خلاف(مثل سیگار کشیدن و دروغ گویی ) ، پر حرفی و گفتار های پی در پی و خسته کننده ، ایجاد مزاحمت برای اطرافیان ، مورد انتقاد دیگران قرار میگیرند و عدم دقت به جزئیات باعث میشود کودک از عهدهی تکالیف مدرسه و سایر کارهایی که به وی محول میگردد برنیاید باز هم فلش های انتقادی اطرافیان را به سوی خود متوجه کند . این گونه کودکان معمولا در برقراری ارتباط با گروه هم سال دچارمشکل هستند و بیشتر ترجیح می دهند دوستی و فعالیت با بچه های بزرگتر و گروه نوجوانان را تجربه کنند . و در اکثر موارد هم باعث آزار و اذیت کودکان دیگر می شود که این هم منجر به طرد از گروه هم سالان شده و تمامی این موارد می تواند منجر به عدم اعتماد و عزت نفس شود و با افزایش سن رو به افسردگی رود درحالیکه اگر نحوهی برخورد با این گونه کودکان را خوب یاد بگیریم و به فعالیتهای بیش از حد آن ها معنی و سمت و سو دهیم، میتوان به کودکی که ناخواسته دچار این اختلال شده کمک بسیار ارزندهای کرد. تفاوتهایی در مغز این کودکان: پژوهشگران استرالیایی معتقدند که در مغز این کودکان نواحی ایجاد کنندهی تمرکز دچار اختلال و کاهش عملکرد شده است و دیگر نقاط مغزی آنها دچار افزایش فعالیت شده همین اختلالات در مجموع باعث میشود که این کودکان قدرت تمرکز را از دست بدهند و ذهن آنها در هنگام انجام اکثر فعالیتها به راحتی منحرف شود (پس بخش اعظم اینگونه رفتارها مربوط به ذهن و فعالیتهای ذهنی بیشفعالان است). جالب توجه است که بدانیم فرامین حرکتی که مغز در واحد ثانیه صادرمی کند در این کودکان نسبت به کودکان عادی بسیار زیاد است و این باعث جنب و جوش و فعالیت بیش از حد می شود. ذهن مبتلایان به این اختلال در هنگام یادگیری بیش از حد معمول متوجه اطلاعات حسی می شود و این خود عامل حواس پرتی در هنگام به یاد آوردن موضوعات مختلف است .

توصیه هایی به والدین اینگونه کودکان:

۱. هماهنگی والدین در برخورد با کودکان: والدین در برخورد با کودک بیش فعال خود باید هماهنگ باشند تا کودک فرصتی برای سوء استفاده نداشته باشد که رفتار نادرست خود را تکرار کند.

۲. ایجاد قانون برای کودک: جهت بهنجار شدن رفتارهای کودک والدین باید قوانینی را در منزل برای وی ایجاد کنند و در صورت انحراف از این قوانین او را تنبیه کنند ( البته منظور از تنبیه، تنبیه جسمانی و یا روحی نیست بلکه تنبیه به صورت ممنوعیت از تماشای برنامه تلویزیون یا انجام بازی مورد علاقهی او و امثال این می باشد).

۳. صحبت و مشاوره با والدین کودکانی که مشکل کودکان آنها را دارد: این امر موجب میشود که والدین از تجربیات یکدیگر استفاده کنند و نحوهی برخورد آنها با کودکانشان بهبود یابد.

۴. بعضی رژیمهای غذایی مثل چاشنیها و مواد رنگی و شیمیایی مورد علاقهی کودکان ، کاکائو ، قهوه ، نسکافه ، نوشابه های رنگی ، تنقلات و امثال اینها در تشدید این رفتارها کمک میکند.

۵. والدین باید نحوهی زندگی و بر خورد با این کودک طبیعی اما پر هیجان با رفتاری غیرقابل پیشبینی را بیاموزند البته تا زمانیکه کودک بسیار کم سن و سال است این کار بسیار دشوار مینمایاند اما با رفتن به مدرسه کودک آرامتر و متمرکزتر میشود.

۶. اگر کودک بسیار جسور است و ممکن است دست به بازیهای سر خود و ابتکاری و خطرناک بزند بیشتر مراقب او باشید تا آسیبی به خود وارد نسازد.

۷. تشخیص این اختلال باید تا قبل از ۷ سالگی باشد و حداقل تا ۶ ماه به طور مداوم از کودک اینگونه رفتارها دیده شود پس در هر برههای از زمان ممکن است کودک دچار شیطنتهای خاص و دورهای شود که در چنین حالتی والدین آگاه نباید برچسب بیش فعالی و اختلال را به کودک خود بدهند .

۸. این انرژی اضافه باید از طریق فعالیت های مثبت همانند ورزش ، دویدن ، پیاده روی ، فعالیت های جسمی سالم که کودک را خسته می کند مصرف شود تا انرژی بیش از حد آنها از این طریق تخلیه شود که البته برای وادار کردن وی به این فعالیت ها می توانید از تشویق و قرار دادن جایزه و هدیه و انجام بازی های مورد علاقه ی او کمک بگیرید .

۹. تا حد امکان صبور باشید و از کتک زدن و تنبیه جسمانی کودک خودداری کرده چرا که این امر موجب می شود که رفتار انتقام جویانه ی کودک تقویت شود و سرکشی کند تا جایی که ممکن است با او با احترام ، مودبانه و با محبت برخورد کنید تا وی به شما اعتماد کند و از خواسته هایتان سر پیچی نکند. ( البته این در مورد تمامی کودکان باید رعایت شود و مختص کودکان بیش فعال نیست )

۱۰. امری که خیلی کم در مورد کودکان بیش فعال مورد توجه قرار می گیرد خواب شبانه ی کودک است این کودکان باید زودتر از هم سن و سالان خود به خواب بروند . خوابیدن خود می تواند موجب آرامش این کودکان شود .

به طور خلاصه و مفید کودکان بیش فعال کودکانی هستند پر هیجان، کنجکاو ، جسور، در اکثر موارد با هوش و خلاقیت بالا، اما دقت و توجه کم، ناآرام و پر جنب و جوش … مسئلهای که در این جا باید والدین محترم مد نظر قرار دهند این است که کودک آنها خود عامل این مشکل نیست و ناخواسته مبتلا گشته بنابراین سرزنش آنها به خاطر رفتارهای غیر عادیشان نه تنها کارساز نیست بلکه بسیار هم مشکلآفرین است و موجب بروز پرخاشگری بیشتر، کاهش اعتماد به نفس و بروز افسردگی میشود و اینها زمینههای بسیار مساعدی برای رشد رفتارهای ضد اجتماعی (همانند گرایش به اعتیاد، قتل و دیگر موارد) در نوجوانی و جوانی میباشد . پس بهتر است که این انرژی و توانمندیهای فرزندمان را جهت بخشیم تا به او کمک کرده و آرامش را به او هدیه دهیم.

 

15 راهکار برای کنترل کودکان بیش فعال

راهکارهای زیر ممکن است در این مورد به شما کمک کنند:
۱) فرزند شما همان کاری را انجام می‌دهد که شما انجام می‌دهید فرزندان شما برای این‌که چگونه در دنیای بیرون رفتار کنند، از رفتار شما الگو می‌گیرند. شما باید از رفتار خودتان برای راهنمایی فرزندتان کمک بگیرید.
اگر می‌خواهید فرزندتان کلمه «لطفا» را به کار برد، خودتان نباید استفاده از این کلمه را فراموش کنید. اگر می‌خواهید فرزندتان با صدای بلند صحبت نکند، باید صدای خود را همیشه در حد معقول نگه دارید. فراموش نکنید آنچه که در عمل ثابت می‌کنید، بسیار مهم‌تر از آن است که حرفش را می‌زنید.
۲) احساستان را به فرزندتان نشان دهید صادقانه به فرزندتان نشان دهید که رفتار او چه تاثیری در شما می گذارد. احساسات فرزند شما از خود شما تاثیر می‌پذیرد. شما برای فرزندتان شبیه یک آینه هستید. او احساسات و رفتار شما را دریافت می‌کند و بازتاب می‌دهد.
در سن ۳ سالگی کودک می‌تواند احساسات خود را به صورت واقعی نشان دهد. یک مثال ساده؛ وقتی شما می‌گویید: «من از این زندگی خسته شده‌ام» و با ضمیر«من» جمله را آغاز می‌کنید، به فرزندتان این امکان را می‌دهید که زندگی را از دیدگاه شما ببیند. بنابراین در انتخاب جملاتتان بسیار دقیق باشید.
۳) فرزندتان را به کار خوب تشویق کنید وقتی فرزندتان به گونه‌ای رفتار می‌کند که شما می‌پسندید، می‌توانید او را با جملاتی مثبت تشویق کنید. وقتی فرزندتان تکالیفش را به موقع انجام می‌دهد، به او بگویید: «من به داشتن پسر یا دختری مثل تو افتخار می‌کنم».
۴ ) دوستانه در مقابل فرزندتان زانو بزنید زانو زدن روی زمین به‌طوری‌که در مقابل فرزندتان قرار بگیرید، یکی از قوی‌ترین راه‌های ارتباط مثبت با او است. وقتی به فرزندتان نزدیک می‌شوید، به او اجازه می‌دهید تا از آهنگ صدای شما آنچه را که فکر می‌کنید، دریافت کند و بر آنچه مورد نظر شماست تمرکز کند. وقتی توجه او را به خود جلب کنید، دیگر لازم نیست با اجبار او را وادار به این کار کنید.
۵ ) برای فرزندتان یک شنونده خوب باشید گوش کردن به عقاید فرزندتان یکی از راه‌های کنترل کردن آنهاست. فرزند شما برای این‌که نمی‌تواند عقاید خود را خوب مطرح کند، دچار نا‌امیدی می‌شود. شما می‌توانید با یک جمله ساده از بروز این نا‌امیدی جلوگیری کنید؛ مثل «من می‌دونم تو چه احساسی داری و کاملا درکت می‌کنم». با این جلمه به او کمک می‌کنید که بر کشمکش‌های درونی خود غلبه کند. به او ثابت می‌کنید عقاید او مورد احترام شماست
۶) به قولتان عمل کنید زمانی‌که بر اساس قول‌هایی که داده‌اید عمل می‌کنید، چه خوب و چه بد، فرزندتان به شما اعتماد خواهد کرد و به شما احترام می‌گذارد. بنابراین وقتی به او قول می‌دهید پس از مرتب کردن اتاقش او را به پارک می‌برید، باید به قولتان عمل کنید.
یا وقتی قول می‌دهید موقعی که با شما به کتابخانه می‌آید اگر آرام باشد او را به شهر بازی می‌برید، ولی او بر خلاف نظر شما عمل می‌کند، اصلا لازم نیست به او اعتراض کنید. فقط به آنچه که قول داده بودید، عمل نکنید. همیشه عمل کردن بسیار مهم‌تر از حرف زدن در مورد چیزی است.
۷) وسایل با ارزش را از دسترس فرزندتان دور نگه دارید وقتی عینک شما وسیله جالبی برای بازی در نظر فرزندتان است، فراموش نکنید که او نمی‌داند نباید با خیلی از وسایل ضروری بازی کند. کافی است این وسایل را از دسترس فرزندتان دور کنید.
۸) مرزهای مشخص بین خودتان و فرزندتان قرار دهید قبل از این‌که در امور شخصی فرزندتان دخالت کنید، بهتر است از خود بپرسید آیا این دخالت واقعا لازم است؟ بهتر است درخواست‌ها و دستورالعمل‌ها و پاسخ‌های منفی را به حداقل ممکن برسانید تا از بروز کشمکش‌های درونی و احساسات نا‌هنجار جلوگیری کنید.
۹) فرزند شما باید بداند که با داد و فریاد کاری از پیش نمی‌برد فرزند شما با داد و فریاد چیزی را از شما می‌خواهد ولی با توجه کردن به داد و فریادهایش او را بیشتر به این کار تشویق می‌کنید.
در این مواقع به او بگویید نه! یعنی نه! و تحت هیچ شرایطی این کار را برای او انجام نمی‌دهید. اگر به او بگویید نه یعنی نه، ولی آن کا را برای او انجام دهید، او عادت می‌کند برای درخواست کوچک‌ترین چیزی ناله و شکایت کند و می‌داند در نهایت موفق می‌شود. باید از ایجاد این حس در فرزندتان جلوگیری کنید و به او یاد دهید که باید قوی باشد.
۱۰) خواسته‌هایتان را مثبت و آسان با فرزندتان مطرح کنید اگر خواسته‌ها‌یتان را واضح و ساده با فرزندتان در میان بگذارید، او می‌داند که شما از او چه انتظاراتی دارید و تفکر او را در یک مسیر مثبت قرار می دهید. برای مثال به جای استفاده از حالت منفی جمله «در را باز نگذار» از حالت مثبت«لطفا در را ببند» استفاده کنید.
۱۱) به فرزندتان مسئولیت و فرصت تجربه دهید وقتی فرزندتان رو به رشد می‌رود، مسئولیت رفتارش را به خود او واگذار کنید و به او اجازه دهید تا مراحل طبیعی رشد رفتاری را خودش تجربه کند. لازم نیست که همیشه شما مسئولیت‌هایش را به او گوشزد کنید. با توجه زیاد به فرزندتان حس مسئولیت‌پذیری را از او سلب می‌کنید. شما باید به فرزندتان فرصت دهید تا خودش به نتایج منطقی برسد.
۱۲) هر چیزی را یک بار به فرزندتان بگویید و به او فرصت حرکت دهید انتقاد دائم از فرزندتان نه تنها کاری از پیش نمی‌برد بلکه فقط باعث خستگی خود شما می‌شود. اگر می‌خواهید فرزندتان با شما همکاری کند، بهتر است با یک بازی ساده از او بخواهید کاری را که می‌خواهید، انجام دهد.
در این بازی شما از فرزندتان در انجام کاری کمک می‌گیرید، از شماره یک تا شماره ۳ بشمارید، با توجه به کاری که به او سپرده‌اید زمان بین شماره یک تا۳ را در نظر بگیرید. اهمیت بازی را به او یادآوری کنید و شروع به شمارش کنید. در این فاصله او باید آن کا را انجام دهد.
۱۳) به فرزندتان ارزش دهید و به او نشان دهید که فرد مهمی است فرزند شما دوست دارد که در امور خانواده سهیم باشد. شما می‌توانید با واگذار کردن کارهای خیلی ساده منزل یا کارهایی که فرزندتان می‌تواند به سادگی از پس آنها بر بیاید، به او فرصت دهید تا نقش خود را به‌عنوان یک فرد مهم در امور خانه بازی کند.
این باعث می‌شود که فرزندتان اهمیت نقش خود را در خانه احساس کند. هر چه کارهای بیشتری به او بسپارید، او بیشتر تلاش می‌کند. سپردن کارهای بی‌خطر منزل به فرزندتان باعث می‌شود؛
۱ ) او تبدیل به فردی مسئول شود
۲ ) اعتماد به نفس در او به وجود آید
۳ ) به خود شما هم کمک کند.
۱۴ ) به فرزندتان فرصت دهید خودش از حقوقش دفاع کند در زندگی فرزند شما موقعیت‌هایی پیش می‌آید که او باید بتواند از حقوق خود دفاع کند. شما باید این موقعیت‌ها را به صورت ساده برای او فراهم کنید تا درصورت لزوم خود او بتواند از حقوقش بدون کمک شما دفاع کند.
۱۵) لبخند را به چهره فرزندتان هدیه دهید یکی دیگر از راه‌های کاهش تنش روانی و کشمکش‌های درونی فرزندتان این است که با او شوخی کنید. می‌توانید وانمود کنید که یک هیولای ضعیف هستید که او می‌تواند شما را شکست دهد یا صدای حیوانات را تقلید کنید. یک شوخی ساده لبخند را برای شما و فرزندتان به ارمغان می‌آورد.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

سیب جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:34

همه چیز درباره سیب

این دارو با خواص معجزه آسایش همه بافت ها را دائماً زنده و شاداب و جوان نگه می دارد و از این راه سلامتی کامل بدن را تأمین می کند و بر طول عمر آدمی می افزاید. ضدّ سم، ضدّ زهر و ضدّ توکسین میکروب ها است، مقوی معده، کبد، قلب، اعصاب، نیرو دهنده عضلات و یکی از بهترین مفرّحات است. خون را از معده، کبد، قلب و فضولات پاک می کند، حلّال کلسترول و دافع ازدیاد فشار خون است و از انفارکتوس و سکته های قلبی که از بزرگ ترین آفات جهان متمدن کنونی است جلوگیری می کند.

 

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

چهار دلیل خوب برای مصرف نخودفرنگی جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:33

چهار دلیل خوب برای مصرف نخودفرنگی

  •  

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که در زمان کودکی و یا حتی الآن شروع می کنند به جدا کردن نخود فرنگی های موجود در غذاها. اما در این مقاله ی کوتاه ما قصد داریم فقط چند نمونه از فواید این نخودهای سبز کوچک را بازگو کنیم تا شما را با آن آشتی دهیم.

نخود فرنگی به کاهش وزن کمک می کند.

نخود فرنگی در مقایسه با بسیاری از مواد غذایی دیگر حاوی پروتئین بیشتر و کالری و چربی کمتری است. در واقع در هر فنجان نخود فرنگی ۱۳۴ کالری وجود دارد و سرشار از فیبر است. برای همین برای افرادی که می خواهند وزن کم کنند یک ماده ی غذایی فوق العاده محسوب می شود. اگر رژیم لاغری گرفته اید در سوپتان نخود فرنگی بریزید. در این صورت سوپتان حاوی ۹ گرم فیبر و ۹ گرم پروتئین است و جلوی اشتها را گرفته و احساس سیری طولانی مدتی ایجاد می کند.

کلیدواژه ها: , , , , , ,

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

نخود فرنکی جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:32

خواص نخود فرنگی

نخود فرنگی در همه انواع آن طعمی بسیار خوشمزه دارد و از نظر سلامتی مغذی می‌باشد. فصل کاشت نخود فرنگی از بهار تا اوایل پاییز…
نخود فرنگی، گیاهی است که میوه آنها غلاف مانند است و دانه‌های گوشتی که ما آنها را بعنوان نخود می‌شناسیم در آن وجود دارد. نخود از محدود حبوباتی است که هم بصورت پخته و هم خام،‌جزء سبزیجات تازه محسوب می‌گردد. اگرچه، ‌تنها ۵ درصد از نخود بصورت خام فروخته می‌شوند، باقی آنها یخ‌زده و یا کنسرو شده است. نخود یخ‌زده به این دلیل که طعم خود را حفظ کرده‌اند و سدیم کمتری دارند، ترجیح داده می‌شوند.

فواید نخودفرنگی

نخود‌فرنگی حاوی موادی است که برای سلامت استخوان مناسب می‌باشند. آنها منبعی غنی از ویتامین K1 هستند که استئوکلسین(Osteocalcin) که اصلیترین پروتئین در استخوان است را فعال می‌سازد. استئوکلسین مولکولهای کلسیم درون استخوان را جذب می‌نماید. بنابراین بدون ویتامین K1 به اندازه کافی،‌ میزان استئوکلسین کافی نمی‌باشد و معدنی‌شدن استخوان صورت نمی‌گیرد.
نخود فرنگی منبعی از فولیک اسید و ویتامین B6نیز است. این دو ویتامین در کاهش ساخت هموسستئین که مولکول خطرناکی است کمک می‌کنند. مطالعه‌ای نشان داده‌است که زنان یائسه‌ای که از کمبود میزان فولیک‌اسید خود اطلاعی ندارند بوسیله مکملهایی که فولیک اسید دارند،‌ میزان هموسستئین در آنها کاهش می‌یابد.

کلیدواژه ها: , ,
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

جدول خواص میوه ها و خوراکی ها جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:30

جدول خواص میوه ها و خوراکی ها

مختصر و مفید

 

 

سیب
ضد اسهال
بهبود کارکرد ریه
ممانعت از انسداد عروق
مراقبت از مفاصل
حفاظت از قلب
زردآلو
تقویت بینایی
ممانعت از ابتلا به آلزایمر
کنترل فشار خون
کندکننده روند پیری
ضد سرطان
کنگر فرنگی
تقویت قلب
تثبیت قند خون
کاهنده کلسترول
مانع آسیب‌های کبدی
هضم غذا
آووکادو
جلوگیری از سکته
کنترل فشار خون
کاهنده کلسترول
نرم‌کننده پوست
دشمن دیابت
موز
تقویت‌استخوان‌ها
کنترل فشار خون
درمان سرفه
ضد اسهال
تقویت قلب
حبوبات
کاهنده کلسترول
ضد سرطان
درمان همورویید
تثبیت قند خون
ضد یبوست
چغندر
تقویت استخوان‌ها
محافظ قلب
ضد سرطان
کمک به کاهش وزن
کنترل فشار خون
زغال اخته
تثبیت قند خون
افزایش حافظه
محافظ قلب
ضد یبوست
ضد سرطان
کلم بروکلی
ضد سرطان
محافظ قلب
تقویت بینایی
کنترل فشار خون
تقویت استخوان‌ها
کلم
کاهش وزن
محافظ قلب
ضد یبوست
درمان همورویید
ضد سرطان
طالبی
کاهنده کلسترول
ضد سرطان
کنترل فشار خون
تقویت سیستم ایمنی
تقویت بینایی
هویج
ضد یبوست
ضد سرطان
محافظ قلب
کمک به کاهش وزن
تقویت بینایی
گل کلم
تقویت استخوان‌ها
بهبود کوفتگی و کبودشدگی
ضد سرطان سینه
محافظت در برابر امراض قلبی
جلوگیری از سرطان پروستات
گیلاس
درمان بی‌خوابی
کندکننده روند پیری
ضد سرطان
محافظت در برابر آلزایمر
محافظ قلب
بلوط – شاه بلوط
کاهنده کلسترول
ضد سرطان
محافظ قلب
کنترل فشار خون
کمک به کاهش وزن
فلفل کوبیده
پاک‌کننده سینوس‌ها (درمان سینوزیت)
ضد سرطان
تسکین گلودرد
تقویت سیستم ایمنی
کمک به هضم غذا
انجیر
کاهنده کلسترول
ضد سرطان
جلوگیری از سکته
کنترل فشار خون
کمک به کاهش وزن
ماهی
حفاظت از قلب
ضد سرطان
افزایش‌حافظه
کمک به سیستم ایمنی
محافظت از قلب
تخم کتان
محافظ قلب
کمک به سلامت ذهن
دشمن دیابت
افزایش ایمنی بدن
کمک به هضم غذا
سیر
ضد سرطان
کشنده باکتری‌ها
کنترل فشار خون
ضد بیماری‌های قارچی
کاهنده کلسترول
گریپ فروت
جلوگیری از سکته
ضد سرطان پروستات
کمک به
کاهش وزن
کاهنده کلسترول
جلوگیری از سکته قلبی
انگور
ضد سرطان
افزاینده گردش خون
دفع سنگ کلیه
محافظ قلب
تقویت بینایی
چای سبز
جلوگیری از سکته
کمک به کاهش وزن
کمک به هضم غذا
ضد آلرژی
التیام‌دهنده زخم‌ها
لیمو ترش (شیرازی)
کنترل فشار خون
نرم‌کننده پوست
محافظ قلب
جبران کمبود ویتامین C
ضد سرطان
لیمو ترش
کنترل فشار خون
نرم‌کننده پوست
محافظ قلب
جبران کمبود ویتامین C
ضد سرطان
انبه
تنظیم غده تیرویید
کمک به هضم غذا
افزایش حافظه
محافظ در برابر آلزایمر
ضد سرطان
قارچ
کشنده باکتری‌ها
ضد سرطان
کاهنده کلسترول
تقویت استخوان‌ها
کنترل فشار خون
جو دو سر
دشمن دیابت
جلوگیری از یبوست
ضد سرطان
نرم‌کننده پوست
کاهنده کلسترول
روغن زیتون
ضد سرطان
دشمن دیابت
کمک به کاهش وزن
نرم‌کننده پوست
محافظ قلب

کلیدواژه ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

دلیل خوب برای مصرف بیشتر پیاز جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:29

5دلیل خوب برای مصرف بیشتر پیاز


بیخود نیست وقتی کودکی را پشت سر می گذاریم یکی از طرفداران پر و پا قرص این ماده ی غذایی می شویم. چون همین پیاز خودمان ضدسرطان و ضد دیابت است، باعث جریان بهتر خون می شود، با کلسترول بالا مقابله می کند و غیره. با ما همراه باشید تا بگوییم این ماده ی غذایی چه خواصی دارد و چگونه باید از آن استفاده کنید تا خواص بیشتری عایدتان شود.

پیاز خواص ضد سرطانی دارد،

پیاز از ابتلا به برخی از سرطان ها پیشگیری می کند و حتی می تواند جلوی رشد سلول های سرطانی را بگیرد. نتایج پژوهش های متعدد نشان می دهد که پیاز می تواند باعث پیشگیری از سرطان معده و سرطان لوله ی گوارش شود.
می پرسید چرا؟ به خاطر این که پیاز حاوی آنتی اکسیدان هایی مثل آنتوسیانین و کرستین است که خواص ضدسرطانی دارند. نتایج یک پژوهش فرانسوی که روی موش های مبتلا به سرطان کولون انجام شده نشان می دهد عصاره ی پیاز می تواند جلوی تکثیر سلول های سرطانی را بگیرد.

روش مصرف
البته که نمی شود مثلاً یک قابلمه پیاز بار بگذارید و میل کنید. همیشه پیاز برای طعم دار کردن خوراکی ها استفاده می شود. بهتر است بدانید که پیاز سفید در مقایسه با پیاز قرمز یا زرد حاوی آنتی اکسیدان های کمتری است. پیاز را با مواد غذایی دیگر که سرشار از آنتی اکسیدان است مصرف کنید مثل سبزیجات رنگی.
پیاز را به صورت خام یا پخته وارد برنامه ی غذایی تان بکنید؛ اما توجه داشته باشید که در پخت آن از روغن بیش از اندازه استفاده نکنید.
پیاز با کلسترول مقابله می کند.

 

پیاز خواص ضد کلسترولی دارد.

این خاصیت پیاز مدیون خواص آنتی اکسیدانی و امگا ۳های موجود در آن است. در واقع پیاز به کمک امگا۳های خود به کاهش میزان تری گلیسیرید خون کمک می کند. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که بدن به عنوان انرژی از آن ها استفاده می کند.
پیاز از ابتلا به برخی از سرطان ها پیشگیری می کند و حتی می تواند جلوی رشد سلول های سرطانی را بگیرد. نتایج پژوهش های متعدد نشان می دهد که پیاز می تواند باعث پیشگیری از سرطان معده و سرطان لوله ی گوارش شود.
هنوز به طور دقیق ارتباط بین تری گلیسیرید و کلسترول مشخص نشده است اما متخصصان بر این باورند زمانی که میزان تری گلیسیرید بالا می رود میزان کلسترول خوب کاهش می یابد و به این ترتیب کلسترول بد خطرناک تر شده منجر به بسته شدن رگ های خونی می شود.

روش مصرف
برای استفاده بیشتر از آنتی اکسیدان ها از پیاز قرمز یا زرد استفاده کنید. می توانید از پیاز خام برای تهیه ی انواع سالادها استفاده کنید. زمانی که می خواهید پیاز را بپزید و یا سرخ کنید از روغن زیاد استفاده نکنید. پیاز خام آنتی اکسیدان های بیشتری دارد. پخت و پز میزان آنتی اکسیدان های این ماده ی غذایی را به میزان کم کاهش می دهد.
توجه داشته باشید که پیاز به تنهایی معجزه نمی کند. زمانی خواص این ماده ی غذایی بیشتر می شود که در چهار چوب یک تغذیه سالم و متنوع حاوی میوه و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان مصرف شود.

 

آیا پیاز برای رگ های خونی مفید است؟

اگر چه این خاصیت پیاز به پای سیر نمی رسد اما باید بدانید که پیاز به گردش خون بهتر کمک زیادی می کند. نتایج یک پژوهش انگلیسی نشان می دهد افرادی که روزانه سوپ پیاز می خورند کمتر دچار انباشتگی جرم در رگ های خونی شان می شوند. البته مطالعات در این زمینه همچنان ادامه دارد.
در واقع پیاز حاوی آنتی اکسیدان ها و ترکیبات سولفیدی (گوگرددار) است و برای همین برای رگ ها مفید است. همچنین باید بدانید که این ماده غذایی مفید حاوی امگا ۳ نیز هست که میزان کلسترول خون را پایین می آورد. پتاسیم موجود در آن، نمک بیش از اندازه ی بدن را دفع می کند و برای همین قلب و رگ های خونی را در سلامت نگه می دارد.

روش مصرف
حتماً سر سفره پیاز خام داشته باشید. در تهیه ی سالادهایتان از این ماده ی غذایی غافل نشوید. توجه داشته باشید پیاز خام حاوی آنتی اکسیدان های بیشتری است.

 

پیاز همیار لاغری

اصلاً هر ماده ی غذایی که باعث لاغری شود عزیزتر است. اگر می خواهید لاغر شوید پیاز را وارد برنامه ی غذایی تان بکنید. اول به خاطر این که پیاز حاوی فیبر است. فرقی نمی کند که خام باشد یا پخته! فیبرهای موجود در آن داخل دستگاه گوارش حجیم می شود و برای همین احساس گرسنگی را کاهش می دهد.
این ماده ی غذایی همچنین ادرار آور است و به دفع سموم بدن کمک می کند. در نهایت باید بگوییم که پیاز میزان تری گلیسیرید خون را کاهش می دهد. تری گلیسیریدها چربی های انباشته شده در بافت های چربی بدن هستند که در شکم، ران ها و غیره انباشته می شوند.

روش مصرف
فرقی نمی کند چه پیازی باشد! اگر می خواهید لاغر شوید پیاز سفید، قرمز، زرد، خام و پخته میل کنید. توجه داشته باشید که در پخت آن از روغن بیش از حد استفاده نکنید.

 

پیاز خواص ضد دیابتی دارد،

پیاز یک ماده ی غذایی مفید برای بیماران مبتلا به دیابت است. به عقیده ی برخی از متخصصان نباید در مصرف آن زیاده روی کرد زیرا حاوی میزان قابل ملاحظه ای گلوسید است. اما همین پیاز تری گلیسیرید خون را کاهش می دهد. همان کاری که انسولین به ویژه در افراد مبتلا به اضافه وزن انجام نمی دهد. واقعیت این است که پیاز حاوی ماده ای به نام گلوکوکینین است که حرف و حدیث زیادی در مورد آن وجود دارد. به عقیده ی برخی از متخصصان این ماده میزان قند خون را کاهش می دهد.
به عقیده ی برخی دیگر گلوکوکینین باعث تحریک پانکراس می شود که وظیفه ی کنترل میزان گلوکز را دارد. در هر حال تأثیری که پیاز در مقابله با مشکلات قلبی عروقی دارد برای افرادی که از دیابت نوع دو رنج می برند و یا پتانسیل ابتلا به آن را دارند مفید است.

روش مصرف
بهتر است در این مورد نظر پزشک معالج خود را جویا شوید. در واقع پزشک شما بهتر می تواند تشخیص دهد که شما می توانید از پیاز استفاده کنید یا نه.
با بوی بد دهان بعد از مصرف پیاز چه کنیم؟
خیلی ها از ترس بوی دهان از مصرف پیاز خام خودداری می کنند. با این حال مقابله با بوی بد دهان بعد از خوردن پیاز خام کار چندان سختی نیست. کافی است مقداری جعفری، موز یا کیوی میل کنید. بعد از مصرف سیر یا پیاز مقداری جعفری خام بجوید. خواهید دید که موثر واقع می شود.


نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

درمان سردرد بدون دارو جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:27

درمان سردرد بدون دارو


بینی شما قسمتهای راست و چپ دارد که هر دو قسمت برای تنفس تان بکار میروند، اما در حقیقت دو سوراخ بینی شما متفاوتند و شما میتوانید  این تفاوت را حس کنید. حفره سمت راست بینی، نشانگر خورشید و حفره سمت چپ نشانگر ماه است.
وقتی سردرد دارید، سعی کنید که حفره سمت راست بینی تان را ببنیدید و برای تنفس کردن تنها از حفره سمت چپ استفاده کنید. خواهید دید که بعد از پنج دقیقه سردرد شما خوب خواهد شد.
اگر احساس خستگی میکنید، برعکس اقدام فوق را عمل کنید. حفره سمت چپ بینی تان را ببندید و تنها از حفره سمت راست بینی تان تنفس کنید. بعد از مدتی احساس میکنید که خستگی شما برطرف شده است.
حفره سمت راست بینی شما به گرمی مربوط است و لذا براحتی گرم میشود این درحالی است که حفره سمت چپ بینی تان به سردی مربوط میباشد.
تفریباً همه خانم ها از حفره سمت چپ بینی شان تنفس میکنند، بنابراین با سرعت بیشتری خنک میشوند. اما بیشتر پسر بچه ها با بینی سمت راستشان نفس میکشند.


آیا توجه کرده اید که وقتی از خواب برمیخیزید، کدام حفره بینی تان سریعتر تنفس میکند؟ اگر از حفره چپ تندتر تنفس میکنید، شما احساس خستگی دارید. بنابراین حفره سمت چپ بینی تان را ببندید و برای تنفس از حفره سمت راست خود استفاده کنید، خواهید دید که بسرعت احساس شادابی میکنید.
دوست من مستمراً سردرد بدی داشت و مکرراً به دکتر مراجعه میکرد و این سردرد باعث شده بود که حتی نتواند براحتی مطالعه کند و شبها نیز چنین سردردی را حس میکرد.

او مکرراً قرص های مسکن میخورد اما موثر نبود. تا اینکه تصمیم گرفت از راه تنفس، سردرد خود را بهبود ببخشد. حفره سمت راست بینی اش را بست و سعی کرد از حفره سمت چپش تنفس کند. او مشاهده کرد که در کمتر از یک هفته سردردش بهبود یافت لذا این تمرین را برای مدت یکماه بعد هم ادامه داد. چنین تمرینی برای تنفس کردن و بدون استفاده از قرص های شیمیایی تجربه شده ومفید بوده است.
شما هم امتحان کنید. بی ضرر است.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

تمیز کردن کلیه جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:26

تمیز کردن کلیه


سالها یکی پس از دیگری می گذرند و کلیه های ما خون ما را با دفع نمک ، سم و هر گونه شیء ناخواسته که وارد بدن ما میشود فیلترمیکنند. با گذشت زمان ، نمک تجمع می یابد و این نیاز به تمیز کردن توسط عملیات نظافتی دارد. چگونه می خواهیم بر این مشکل غلبه کنیم؟
بسیار آسان است ، اول یک دسته جعفری را برداشته و تمیز بشویید،
سپس آن را در تکه های کوچک بریده و آن را در یک قابلمه بریزید و با آب تمیز به مدت ده دقیقه بجوشانید و بگذارید سرد شود و سپس فیلترش کنید و آن را در یک بطری تمیز ریخته و در داخل یخچال بگذارید تا خنک شود. با نوشیدن یک لیوان روزمره شما متوجه خواهید شد که تمام نمک و دیگر سموم انباشته شده در کلیه شما خارج میشود.  
جعفری به عنوان بهترین  تمیز کننده کلیه شناخته شده و طبیعی است!

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

عادتی که دندان‌ها را خراب می‌کند جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:25

عادتی که دندان‌ها را خراب می‌کند


 

 

شاید شما هم یکسری عادت‌هایی داشته باشید که به مرور زمان موجب خرابی دندانتان شود؛ پس بهتر است که آنها را بشناسید و هر چه سریعتر ترک‌شان کنید.

 

۱- دندان قروچه


2- جویدن یخ


3- جویدن مداد

4- مکیدن انگشت

5- مکیدن لیمو ترش

6- جویدن ناخن

 7- با شیشه شیر خوابیدن

8- سوراخ کردن (پیرسینگ) زبان

9- سخت مسواک زدن


 

10- باز کردن چیزی با دندان


11- ورزش کردن بدون محافظ دهان


 

12- آب نبات سفت


13- شیرینی چسبنده

14- نوشابه گازدار

 

15- نوشابه‌های ورزشی


16- آبمیوه صنعتی

17- چیپس سیب زمینی


 

18- مصرف دائمی میان وعده

19- نوشیدن قهوه20- کشیدن سیگار21- نوشیدن مشروبات الکلی

ا22- زیاد خوردن


نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

روانشناسی رنک چشم جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:19
رنگ چشم مشکی

صاحبان چشمان مشکی انسان هایی رویایی هستند که در فضای شاعرانه ای زندگی می کنند و همچنین بسیار دست و دل باز هستند. بسیار سعی می کنند با هر چه دارند به دیگران کمک کنند .این افراد همچنین دارای خلق و خوی اجتماعی و احساسات ظریف هستند.  

 

رنگ چشم آبی

دارندگان چشم های آبی دارای نگاهی عمیق بوده و شخصیتی حساس و شفاف دارند. این افراد به راحتی فکر و نظر خود را به دیگران تحمیل می کنند و به همین نسبت جرات و شجاعت ویژه ای هم به خرج می زنند. قابل توجه است که بیشتر چشم آبی ها طبیعت و احساساتی هنری و ملموس دارند.

 

رنگ چشم قهوه ای

چشم قهوه ای سنبل مهربانی و محبت است و هر چه تیره تر باشد مهر و محبت صاحبش بیشتر است. چشم قهوه ای ها بسیار خون سردند و هر چه را که می خواهند به راحتی تصاحب می کنند. چنین به نظر می رسد که این افراد معنای عصبانیت را نمی شناسند و از آرامشی تمام نشدنی بهره مندند.  

رنگ چشم خاکستری

صاحبان چشم های خاکستری دو دسته هستند ، یا از شخصیتی آرام و با اعتماد به نفس برخوردارند و یا شخصیتی عصبی و انقلابی دارند و همیشه به دنبال آرامش می گردند ولی در مجموع انسان هایی سرسخت و سنگین دل هستند.  

رنگ چشم سبز

رنگ چشم سبز نشان دهنده آن است که صاحبان آن شخصیتی قوی و اراده ای بالا دارند. در تصمیم گیری ها، خیلی محکم عمل کرده و تا حدی خود رای و مغرور هستند.این افراد اعتماد به نفس بالایی دارند و در کمک به دیگران سعی می کنند تا آخرین توان خود را مصرف کنند.

رنگ چشم عسلی

با وجود اینکه چشم عسلی ها انسان هایی خوش قلب هستند ولی با دیگران صریح نیستند. این افراد همیشه به دنبال دوست می گردند. چشم عسلی ها معمولا از کودکی روی پای خود بزرگ شده و دوست ندارند به دیگران تکیه کنند.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

ارتباط گـروه خـونی با شخصیـت و رژیـم غـذایی

 

 

بطور کلی گروه خونی یکی از نشانه های مهم ژنتیکی در افراد محسوب می شود که به نوعی تعیین کننده عملکرد سیستم بیوشیمیایی بدن بشمار می رود. تحقیقات نشان می دهد ارتباط نزدیکی میان گروه خون افراد و شانس احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند مشکلات قلبی، عروقی، دیابت، سرطان، بیماری های خودایمنی مانند ام.اس و آلرژی وجود دارد. از طرف دیگر به عقیده محققان، نوع گروه خونی با رژیم غذایی نیز مرتبط بوده و مصرف برخی گروه های غذایی در افراد با گروه خونی متفاوت سازگارتر هستند. چرا که افراد با گروه های خونی مختلف، نمی توانند برخی گروه های غذایی را هضم و جذب کرده و اختلال در سیستم گوارشی آنها باعث ایجاد عوارضی مانند تپش قلب، ابتلا به سندرم تحرک پذیر روده و … می شود.

 

 

گروه خونی “O”

برای افراد با گروه خونی “O” توصیه می‌شود که دارای رژیم غذایی حاوی پروتئین زیادی باشند و اگر این گروه فقط سبزی خوار باشند، دائم احساس گرسنگی می‌کنند و در نتیجه به خوردن تنقلات روی می‌آورند که در نتیجه با مشکلاتی در میزان قند خون و متابولیسم مواجه خواهند شد.

این افراد می‌توانند آزادانه گوشت لخم و ماهی مصرف کنند، اما از خوردن زیاد لبنیات یا کربوهیدارت‌ها باید خودداری کنند. از نظر ورزش کردن هم این گروه باید در روز یک ساعت، فعالیت بدنی داشته باشند و ترجیحا در هنگام صبح به جای عصر ورزش کنند. برای این اشخاص شنا، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری توصیه می‌شود.

 

 

گروه خونی “B”

در مورد گروه خونی “B” نیز، هیچ گروه خونی دیگری به اندازه “B” مظهر میانه‌روی نیست. این گروه خونی در زمانی تکامل یافته که انسان‌ها بیشتر سفر می‌کردند و بنابراین گوشت، سبزیجات و غلات به شیوه‌ای متعادل‌تر مصرف می‌شده‌اند. اگر گروه خونی شما “B” است، باید بدانید که بطور کلی طبعی قوی‌تر و سالم‌تر دارید و بسیار واقع بین و عمل گرا هستید.

برای افرادی که گروه خونی”B” دارند، رژیم غذایی ترکیبی از رژیم گروه خونی “A” و “O” است. یعنی از هر چیزی می‌توانند کمی بخورند و این گروه به طور کلی خوش شانس‌تر هستند، چون راحت‌تر می‌توانند وزن از دست بدهند. گروه خونی “B” می‌توانند به راحتی گوشت، ماهی، قهوه، سبزیجات و غلات عاری از گندم استفاده کنند و از خوردن غذاهای فرآوری شده باید خودداری کنند. این افراد بهتر است تمرینات ورزشی ملایمی را انجام دهند که هم از جسم و هم از مغزشان استفاده کنند.

 

گروه خونی “A”

اما در مورد گروه خونی “A” باید گفت که این گروه خونی کمی دیرتر از گروه خونی “O” تکامل یافته است، یعنی زمانی که بشر به جای شکار، کشاورزی می‌کرده است. بنابراین افراد با گروه خونی “A”، پروتئین کمتر، اما غلات بیشتر احتیاج دارند. گروه خونی “A” اغلب خلاقیت بالایی دارند و در عین حال که بسیار حساس هستند، می‌توانند حلال مشکلات خوبی هم باشند. این اشخاص باید گوشت کمتر، اما سبزیجات بیشتر بخورند.

آن‌ها در مصرف مغز خشکبار، دانه‌ها، غلات، پاستا، میوه و سبزیجات کاملا آزاد هستند، اما در خوردن لبنیات به ویژه‌ اگر آلرژی دارند و نیز از مصرف زیاد گوشت، باید پرهیز کنند. افراد با گروه خونی “A” نسبت به “O” به فعالیت و تحرک کمتری نیاز دارند و برای آن‌ها فقط ۳۰ دقیقه نرمش آرام در روز مثل یوگا، تای‌چی یا پیاده روی در فضای آزاد، بسیار مناسب است.

 

گروه خونی “AB”

و بالاخره گروه خونی “AB” که ترکیبی از گروه “A” و گروه “B” است و افراد با گروه خونی “AB” می‌توانند ترکیبی از رژیم غذایی هر دو گروه را داشته باشند. این افراد دارای خلاقیت هستند و مغز خوبی برای تجارت و کنار آمدن و سازگاری با مردم دارند. این گروه باید از خوردن زیاد گوشت پرهیز کنند و همیشه در رژیم غذایی خود سبزیجات را بگنجانند.

بهترین خوردنی‌ها برای گروه خونی “AB” ماهی، سبزیجات، کربوهیدارت‌ها و غلات است، اما گوشت زیادی برای این گروه مفید نیست و باید از آن پرهیز کنند. از نظر فعالیت بدنی به این گروه توصیه می‌شود که ترکیبی از فعالیت‌های آرام مثل یوگا و نیز جلساتی از تمرینات اندکی پرتحرک‌تر مثل پرش سبک را داشته باشند.

 

 

رابطه گروه خونی و شخصیت

بخشی از شخصیت شما در رگهایتان جاریست. آیا گروهای خونی می توانند باعث ایجاد یک خصوصیت یا عادت شخصی شوند؟ شاید بله… شاید هم نه… برای نزدیک شدن به پاسخ این مقاله را بخوانید اما فراموش نکنید که اتکا به یک مقوله یا دلیل برای قضاوت در مورد اشخاص تنها نوعی ساده لوحی است.

گروه خونی O تیپ گرم

حدود ۳۸% مردم جهان دارای گروه خونی O+ و ۶%دارای گروه خونی O- هستند.

خصوصیات:

بی پروا، با اراده، مغرور، بخشنده، اجتماعی، با انرژی، برونگرا، رک وصریح، واقع گرا، نمایشی، عمومی، مثبت، مستقل، ریسک پذیر، نا فرمان، بی اعتبار، لجوج و خودمحور. به آسانی دوست می شوند و با جریانات همراه شده و به فرصت ها چنگ می زنند. برای شروع یک پروژه یا شکار یک ایده و نظر صریح هستند. در فعالیت های سازمان یافته خوب عمل می کنند. در بعضی موارد چندان دقیق نیستند و احساسات زیاد و قوی از خود نشان می دهند. ممکن است به سرعت مخالفت عمیق خود را با یک نظر بیان کنند اما معمولا این مخالفت پایدار نیست. کارگشایانی سنتی، محرک و کمی لاف زن هستند.
احساسات خود را خیلی نشان می دهند اما در برخورد با دیگر گروهای خونی این بیان اظهارات متغیر است. نوعی ظرافت ذاتی و فطری دارند. شخصیت های اجتماعی و پر زرق و برق هستند میتوانند در حوادث و بحران ها سازگاری خوبی داشته باشند. لغات و کلمات به آسانی به سراغ آنها می آیند. خجالتی نیستند و رک وصریح احساسات درونیشان را فاش می کنند. جاه طلب اند اما گاهی با جزییات سرگرم می شوند. علاقمند به حفظ روابط هستند و خودشان در این زمینه تلاش می کنند.

افراد این گروه دارای ژنی در بدن هستند که به آنها قدرت تحمل مصائب، اعتماد به نفس، شهامت و خوشبینی می بخشد. افراد این گروه خود را باور دارند و به خود اهمیت فراوان می دهند. علت این امر آن است که گروه O قدیمی ترین گروه خونی افراد جهان است و اجداد این گروه به ورزش، شکار، حمله به حیوانات، و مقاومت در برابر مشکلات عادت داشته اند و این عادت به افراد بعدی این گروه منتقل شده است. به هر حال افراد این گروه خونی، افرادی مصمم، کوشا، جدی، قاطع و پابرجا هستند و اگر تحقیق کنید خواهید دید که بسیاری از سیاستمداران فعلی جهان در گروه خونی O قرار دارند.

 

 

گروه خونی A تیپ سرد

حدود ۳۴% از مردم جهان دارای گروه خونی A+ و ۶%دارای گروه خونی A- هستند.

خصوصیات:

مطیع وآرام، دقیق، دلسوزوغمخوار، فداکار، مودب، درستکار، وفادار، احساساتی، درونگرا و کمی دستپاچه. حتی در مواقع آشوب و غضب آرام و خون سرد هستند. نسبت به نظرات عمومی حساس اند. اغلب درون گرا هستند در برخورد با دیگران خجالتی و کمرو هستند یا حتی مریض به نظر می رسند کمی بدبین هستند. برای روابط ارزش قائل بوده و نسبت به دیگران وفادارند. نسبت به تغییرات تردید دارند. دوست داران طبیعت و گریزان از جمعیت و شلوغی هستند. به یک مکان شخصی یا پناهگاه امن و مخفی برای خود نیازمندند. عموما دو دل و غیر قاطع اند. برای حضور در کارهای تیمی آماده هستند مخصوصا وقتی دستوری به آنها داده شود. علاقه مند به ایجاد رابطه نیستند و تلاش چندانی هم برای اینکار نمی کنند.

از خواص مهم افراد گروه خونی A آن است که از خوردن سبزی لذت می برند و دارای دستگاه هاضمه بسیار ظریف می باشند. سیستم دفاعی آنان با جایی که در آن زندگی می کنند خوب همسانی پیدا می کند. در برابر حوادث روحی مثل استرس ها و ناراحتی های فکری با آرام کردن درون خود خوب مقاومت می نمایند و افرادی فعال و سازنده به شمار می روند.

افراد این گروه در معرض ابتلای به استرس ها قرار دارند و بهترین راه درمان استرس در افراد این گروه استفاده از ورزش یوگا است. به طور کلی ورزش های سبک برای افراد این گروه بسیار مفید است. افراد این گروه به خوبی می توانند در جوامع پر جمعیت و بزرگ زندگی کنند و به طور کلی آنها افرادی هستند که تابع قانون، منظم و شایسته هستند. احترام دیگران را رعایت می کنند و از خود خاطره خوبی در سایر افراد باقی می گذارند. نخستین افراد این گروه از بدو پیدایش انسان در کره زمین افرادی باهوش، حساس و باشوق بودند و قادر بودند با حوادث محیط خود مبارزه کنند. این افراد می توانند در مواقع حساس به خوبی تصمیم بگیرند و خوب و صحیح عمل کنند.

همچنین آنها قادرند که در مواقع سخت، اضطراب و هیجان خود را به خوبی کنترل کنند. اما وقتی هیجان و ناراحتی آنها از حد فراتر رود این افراد منفجر می شوند افراد این گروه نمی توانند برای کارهایی که به مدیریت دقیق نیاز دارد نامزدهای مناسبی باشند در حالی که افراد گروه O دارای این صلاحیت می باشند.

 

 

گروه خونی B تیپ فعال

حدود ۹% از مردم جهان دارای گروه خونی B+ و ۲۵% هم دارای گروه خونی B- هستند

خصوصیات:

بشاش وخوشرو، خوش بین، فعال، حساس، مهربان، فراموش کار، آشفته، درهم وسازمان نیافته، پرسروصدا، خودپسند وخودبین، پرانرژی و جدی در راه رسیدن به هدف، معمولا جزو بهترین افراد تیم می شوند و افراد تکرویی هستند. اغلب کارها را با روشهای خودشان انجام می دهند و خودکفا هستند. شخصیتهایی ماجراجو و دلیر، علاقه مند به داشتن یک راه مشخص و مخصوص، موجوداتی اجتماعی وعلاقه مند به مهمان داری هستند. علاقه به حفظ روابط هستند و خودشان در این زمینه تلاش می کنند.

افراد گروه B در برابر برخورد با حوادث می توانند بلافاصله تغییر وضع داده و خود را با شرایط زمان و مکان هماهنگ کنند؛ این سخن به آن معنا نیست که در فکر خود پابرجا نیستند بلکه منظور آن است که می توانند با هر تغییری هماهنگ شده و خود را از برخورد با مشکلات در امان نگه دارند. افراد گروه B قادرند در مقابل بسیاری از بیماری های شایع مقاومت و پایداری کنند. حتی اگر بیماری های قلبی و سرطانی هم بگیرند باز هم عمر بیشتری می توانند داشته باشند.

این افراد در مقابل بیماری ها مقاومت بیشتری نشان می دهند و کمتر از سایر گروه ها بیمار می شوند. کارهای روزمره را با نهایت دقت و نظم انجام می دهند. بهره وری از ورزش و خوردن غذای فراوان برایشان مفید است. شرایط زندگی برای این افراد راحت تر است. کمتر دچار برخوردهای ناراحت کننده می شوند؛ به خوبی می توانند نظرات دیگران را درک کنند.

۳۰ تا ۴۰ درصد از میلیونرها از گروه خونی B هستند. بسیاری از مدیران و اشخاص سطح بالا در جهان گروه خونی B دارند. افراد این گروه دارای تعادل چشمگیر و هماهنگی اعمال بدن هستند. انرژی های مختلفی که در بدن آنها وجود دارد موافق و موازی هم می باشند و به همین جهت این افراد کمتر دچار بیماری می شوند. از خواص گروه خونی B داشتن زندگی منظم و آرام است.

 

 

گروه AB فارغ از مراقبت و بی نیاز از توجه

حدود ۴% مردم جهان گروه خونی AB+ و تنها ۱% از آنها گروه خونی AB- دارند

خصوصیات :

اجتماعی هستند، سخت گیر نیستند، غمخوار ودلسوز، دیپلماتیک، اهل گشت وگذار، خلاق، غیر قابل پیش بینی، هنرمند، انعطاف پذیر، ترشرو و درخود! مخلوطی از تضادها، خجالتی در مقابل بعضی ها، بی باک وگستاخ با بعضی دیگر، برونگرا و درونگرا، گاهی غیرقابل پیش بینی هستند و گاهی هم ظاهرا بسیار آرام و خونسرد به نظر می رسند. قدرت خلاقه زیادی دارند، توانا در پیدا کردن مشکلات و دور زدن آنها، علاقه مند به محیط شهری، به آسانی خسته می شوند. به نظر می رسد که هر کاری که انجام می دهند از روی اجبار است. هرگز کاری را برای قدردانی انجام نمی دهند. اسرار آمیز بنظر می رسند. در فعالیتهای اجتماعی می توانند هماهنگ ظاهر شوند. علاقه مند به ایجاد رابطه نیستند و تلاش چندانی هم برای این کار نمی کنند.

وجه مشخصه این گروه همراه شدن خواصگروه A وB با هم است. قابلیت تغییر شرایط بدنی با تغییر یافتن عوامل خارجی را داشته، دستگاه هاضمه حساس و ضعیفی دارند. سیستم دفاعی آنها مقاومت کمی دارد و می توانند با استفاده از ورزش به استرس ها و ناراحتی های محیطی پاسخ دهند. خلاقیت در این افراد وجود دارد. آنها در همان مراحل اولیه استرس به آن جواب می دهند و آن را از سر می گذرانند. در افراد این گروه عشق به معنای واقعی وجود دارد.

این افراد، مهربان خوش خلق، خلیق و آرام هستند. میل به نصیحت کردن و راهنمایی مردم در آنها زیاد است و بسیاری از آنها هر کاری از دست شان برمی آید برای کمک به دیگران انجام می دهند. سیستم دفاعی آنها ضعیف بوده و در برابر میکروب ها و ویروس ها از خود مقاومت زیادی بروز نمی دهند. افراد گروه AB به خاطر حسن نیت فراوان و خوش قلبی، همیشه خیر و خوبی مردم را می خواهند و همه را به صلح و آرامش دعوت می کنند. بسیاری از درمانگرها و کسانی که روی انرژی درمانی کار می کنند دارای گروه خونی AB می باشند.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

حكمت هاي نهج البلاغه جمعه نوزدهم آبان ۱۳۹۱ 16:7

حكمت هاي نهج البلاغه

حكمت 126 : در شگفتم از بخيل : به سوى فقرى مى شتابد كه از آن مى گريزد ، و سرمايه اى را از دست مى دهد كه براى آن تلاش مى كند در دنيا چون تهيدستان زندگى مى كند ، اما در آخرت چون سرمايه داران محاكمه مى شود . و در شگفتم از متكبرى كه ديروز نقطه اى بر ارزش ، و فردا مردارى گنديده خواهد بود ؛ و در شگفتم از آن كس كه آفرينش پديده ها را مى نگرد و در وجود خدا ترديد دارد! و در شگفتم از آن كس كه مردگان را مى بيند و مرگ را از ياد برده است ، و در شگفتم از آن كس كه پيدايش دوباره را انكار مى كند در حالى كه پيدايش آغازين را مى نگرد و در شگفتم از آن كس كه خانه نابودشدنى ، را آباد مى كند اما جايگاه هميشگى را از ياد برده است.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

@@موزیکپیچک