ارایش اشتباه یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 19:35
اخبار و مقالات > آرایشی و زیبایی > عوارض آرایش های اشتباه
 

تیتر : عوارض آرایش های اشتباه
خلاصه : دکتر امیر هوشنگ احسانی- متخصص پوست و مو
عضو هیات علمی دانشگاه تهران
متن کل خبر : لوازم آرایش
آقای دکتر، اصولا کدام مواد آرایشی موجب بروز عوارض می ‌شوند؟

از جمله این مواد آرایشی که به طور رایج مورد استفاده قرار می ‌گیرند، کرم ‌پودر، کرم، رژ گونه، رژ لب ، عطر، ریمل ، سایه و لاک است.
مشخصات هر کدام چیست؟

پودرها تقریبا خشک و بدون چربی‌ اند، بنابراین افرادی که پوست خشک دارند، نباید از این محصولات استفاده کنند. البته می ‌توان پیش از مالیدن پودر به پوست صورت، از کرم پوشاننده استفاده کرد.

بنابراین استفاده از پودرها منجر به خشکی پوست می ‌شود و افرادی که پوست خشک دارند نباید بدون استفاده از کرم، از آن استفاده کنند.
برای پوست چرب چطور؟

سوال خوبی است. پودرها به علت خشک بودن، موجب کاهش آثار محیطی مانند دما، تابش آفتاب و باد روی پوست می‌ شوند و از آن محافظت می ‌کنند.

مصرف پودر در مناطق عرق‌سوز شده موثر است چون عرق موجود بر روی پوست را جذب کرده و مانع تاثیر آن روی پوست می ‌شود.
درباره کرم‌های ضد آفتاب و کرم‌های آرایشی برای ما بگویید. بسیاری از آن ها چرب‌اند، آیا عوارضی دارند؟

حقیقت را بگویم. بیشتر از 90 درصد عوارض ناشی از فرآورده‌های آرایشی، به علت استفاده از محصولات چرب است. ما در هر شرایطی استفاده از ضدآفتاب را توصیه می‌ کنیم، اما همین محصول هم باید با مشورت پزشک متخصص پوست انتخاب شود، چون اگر از محصولات چرب استفاده شود و پوست فرد هم چرب باشد، احتمال بروز آکنه(جوش) و طبیعتا عوارض ناشی از آن افزایش می ‌یابد.

بسیاری از افراد منافذ پوستی بسته‌ای دارند که استفاده از فرآورده‌های آرایشی چرب موجب بسته شدن کامل منافذ می ‌شود و احتمال بروز جوش های سر سیاه و همچنین آکنه بیشتر می‌ شود. بنابراین اگر از کرم‌های ضدآفتاب یا کرم‌های آرایشی استفاده می ‌کنید و پوست چربی هم دارید، باید از فرآورده‌های بدون چربی استفاده کنید تا خطر بروز آکنه کمتر شود.
آیا ممکن است استفاده از لوازم آرایشی نامناسب، موجب بروز لک و تیرگی یا چین و چروک پوست شود؟

دقیقا این گونه است. این عارضه در صورت حساسیت به ماده آرایشی خاصی به وجود می ‌آید و ممکن است موجب التهاب‌های پوستی و تیرگی‌هایی در پوست شود. به همین علت توصیه می ‌شود 24 تا 48 ساعت پیش از استفاده از هر نوع ماده آرایشی یا داروی موضعی، آن را روی سطح داخلی بازو یا پشت گوش آزمایش کنید.

همچنین استفاده از مواد آرایشی نامرغوب یا موادی که پوست را خشک می ‌کند، موجب آسیب پوست و افزایش احتمال بروز چین و چروک می ‌شود.
صورت
چه باید کرد؟

انواع پوست شامل پوست چرب، خشک، حساس و انواع ترکیبی از این نوع پوست‌هاست و هر پوستی باید از مواد آرایشی مخصوص خود استفاده کند که برای این کار باید با متخصص پوست یا کارشناس فروش مواد آرایشی که مجرب و متبحر و دلسوز باشد، مشورت کنید.
چند توصیه تخصصی، برای ما خواهید گفت؟

بله، با کمال میل. این چند نکته بسیار مهم است که همه بانوان بهتر است آنها را رعایت کنند:

* لوازم آرایشی خود را تمیز نگه دارید. اسفنج‌ها و برس‌های پودر و سایه چشم را در داخل قوطی در بسته و تمیز نگه دارید. در لوازم آرایش را محکم ببندید و هر از گاهی لوازم کهنه را دور ریخته و برس‌ها را بشویید. عمر مفید لوازم آرایشی بین 6 تا 12 ماه است.

از خریدن لوازم بسیار گران خودداری کنید تا در زمان مشخص بتوانید با خیال راحت آن را دور بیندازید.

* اعتدال را رعایت کنید. اینکه چون یک محصولی خوب است، نباید آن را بیش از حد مصرف کنید؛ برای مثال، مرطوب‌کننده‌ها از جمله محصولات بسیار پرطرفدار هستند و به طور معمول بیش از حد مصرف می ‌شوند. ما تحت تاثیر تبلیغات تصور می ‌کنیم که هر سانتی‌متر از پوست بدنمان باید با یک نوع کرم پوشانده شود.

نوع دیگر محصولات که مورد استفاده افراطی قرار می‌ گیرند، مواد لایه‌ بردار هستند که استفاده بیش از حد آن ها، پوست را به شدت تحریک‌ پذیر و آسیب ‌دیده می‌ کند.

* اگر بخواهید به گفته‌های تبلیغاتی توجه کنید، باید روزی دو ساعت و نیم، جلوی آینه باشید و 80 لایه کرم گوناگون را روی پوست خود قرار دهید.

* تعداد و تنوع محصولات بهداشتی و آرایشی خود را مختصر و مفید نگه دارید و هنگام به کار بردن یک محصول جدید، عجله نکنید، بلکه ابتدا آن را روی پوست بازو یا مچ دست امتحان کنید. هر محصول آرایشی حاوی 20 تا 40 ماده مختلف است و شما با به کار بردن یک محصول جدید، بدن خود را در معرض20 تا 40 ماده جدید که ممکن است نسبت به آن حساسیت داشته باشد، قرار می ‌دهید.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

طرز خط کشیدن چشم یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 19:32
آرایشی و زیبایی > طرز كشيدن خط چشم
 

تیتر : طرز كشيدن خط چشم
خلاصه : استفاده صحيح از خط چشم زيبايي چشمان را چندين برابر ميكند و مژه ها ضحيمتر به نظر مي آيند
متن کل خبر : بعضي از خانمها دوست دارند كه در روز از خط چشم استفاده كنند. استفاده صحيح از خط چشم زيبايي چشمان را چندين برابر ميكند و مژه ها ضحيمتر به نظر مي آيند. خط چشم به رنگهاي مشكي و قهوه اي تيره در دسترس است.


موقع كشيدن خط چشم، پلك بالا بايد كاملا خشك و بدون چربي باشد. پلك چشم را با يك يا دو انگشت نگه ميداريم و خط باريكي بالاي چشم، از گوشه داخلي چشم و تا حد امكان نزديك به چشم ميكشيم. سپس از دو سوم خط ، آن را كمي به طرف بالا ميكشيم. براي زير چشم، خط بسيار باريكي از گوشه داخلي چشم شروع كرده و به طرف خارج ميرويم. دو خط در گوشه چشم نبايد به هم بچسبند. يك فاصله كوچك بين دو خط در گوشه خارجي چشم آن را درشت تر نشان ميدهد.
خط چشم : خط چشم بر روي خط مژه ها در پشت چشم كشيده مي شود تا چشم شما را بزرگتر جلوه داده و در عين حال فرم و حالت نيز به آن مي دهد. مداد خط چشم در رنگ ها و فرم هاي مختلف مانند مداد يا پودر عرضه مي شوند. فرمهاي مايع تاثير مناسبي بر ظاهر و چشمان شما نخواهد داشت.

براي نشان دادن چشم به حالت طبيعي، همان خط چشم باريك بالاي چشم كافي است و نيازي نيست زير چشم را نيز خط بكشيد.

خانمهاييكه ميخواهند آرايش روزشان كمي بيشتر جلوه كند، در گوشه خارجي، خط چشم را به طرف بالا و بيرون و كمي پهنتر از گوشه داخلي چشم ميكشند. براي آرايش شب خط چشم را از گوشه داخلي شروع و از وسط مردمك چشم به طرف گوشه خارجي چشم پهنتر و سپس در انتها آن را بسيار باريك تمام ميكنيم.
خط ديگري زير چشم ميكشيم و بين دو خط در گوشه خارجي چشم فاصله ميگذاريم كه چشم را شفافتر و بزرگتر نشان دهد. چشمهاي بادامي را معمولا با خط بسيار پهن در گوشه خارجي چشم در بالا و خط ديگري در پايين كه دو گوشه به هم چسبيده باشند ميتوانيم گرد نشان دهيم و با سايه ، گوشه چشم را بالاتر ميبريم كه بسيار زيبا و جذاب جلوه كند.
منبع : 2del

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

رنگ کردن مو یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 19:31
مهم در رابطه با رنگ كردن مو
 

تیتر : چند توصيه مهم در رابطه با رنگ كردن مو
خلاصه : چند توصيه مهم در رابطه با رنگ كردن مو
متن کل خبر : رنگ كردن موهاي طبيعي با رنگ طبيعي:
در مورد موهايي كه تا به حال رنگ نشده اند از پشت گردن و يا از فرق سر از جايي كه مو ميرويد.

رنگ كردن پايين مو ها كه كمرنگ شده اند:
براي رنگ كردن از همان رنگ معمولي استفاده كنيد فقط براي نوك موها كه داراي خلل و فرج مي باشند تا رنگ را در خود نگه دارد از يك درجه تيره تر با مقداري رنگ طلايي يا زرد كه رنگ روشن به مو ميدهد.

انتهاي موها رنگ نخواهد گرفت:
معمولا به خاطر اينكه داراي منفذ و خلل هاي بسياري هستند و بايد قبل از گذاشتن رنگ اين منافذ از رنگ پر شوند . رنگ مورد نظرتان را و يا رنگ يك درجه تيره تر را انتخاب و بدون اكسيدان آن را بر روي نوك موهايتان بگذاريد. سپس موها راخشك كنيد. بعد رنگ ها را طبق معمول بر روي مو ها بگذاريد تا رنگ تثبيت شود.

در تابستان رنگ موها ثابت نيستند:
به علت تاثيرات مخرب خورشيد ، گرما و يا آب .شما مي توانيد براي درست كردن خلل و فرج مو و نرم كردن موي خود از نرم كننده هاي مو استفاده كنيد.

وقتي موي بلوند در اثر مواد شيميايي موجود در استخر شنا سبز مي شود:
با استفاده ازرنگها? گرم (قرمز يا طلايي) اين مشكل بر طرف مي شود. همچنين شما مي توانيد از شامپوهاي براق كننده و شفاف كننده هم استفاده نماييد.

يك زمينه سبزمو:
وقتي كه يك رنگ با پايه هاي آبي ،به موي زرد و يا طلايي زده شود در نتيجه رنگ سبز مي شود. با جانشين كردن يك رنگ با پايه بنفش رنگ طبيعي تري خواهد داد.

استفاده از يك رنگ روشن كننده قبل از رنگ قرمز:
هرگز رنگي بالاتر و تيره تر از نارنج? بدست نخواهد آمد.

وقتي كه بلوند قرمز روشن كمرنگ شده و تبديل به نارنجي مي شود:
مقدار كمي رنگ طلايي، قرمز براي هايلايت كردن اضافه كنيد.

خطوط صورتي در موهاي سفيدي كه با رنگ قرمز رنگ شده:
به مقداري رنگ قهوه اي طبيعي به همان درجه و تون و يا تيره تر نياز داريم. از پشت سر شروع به رنگ زدن مي كنيم وبعد آن رنگي كه رنگ قهوه اي به آن اضافه شده به قسمت هاي خط مويي كه صورتي شده اند مي زنيم.

وقتي كه موي فعلي تان از رنگي كه انتخاب كرده ايد تيره تر است:
به يك دكلره كننده نياز داريم تا رنگ قبلي را به سطح و درجه برابر با رنگ انتخابي برساند و رنگ دلخواه بدست بيايد.

دكلره كننده ها:
طراحي شده اند تا رنگ مصنوعي و شيميايي را از موهاي شما پاك كنند. اين دكلره كننده ها براي روشن كردن موهايي با رنگ طبيعي موثر نخواهند بود.

شستشوي يك رنگ و پاك كردن يك رنگ:
اين دو اصطلاح يكي نيستند. شستشوي رنگ در پايان عمل رنگ زدن انجام مي شود تا رنگ هايي را كه جذب مو نشده اند از روي پوست سر ما پاك كند. اما پاك كردن رنگ بردن رنگ مومي باشد و معمولا وقتي كه مي خواهيم رنگ روشن تري بگذاريم اين عمل را روي مو انجام مي دهيم.

اگر مو بعد از استفاده از يك پاك كننده مو قرمز شد:
براي خنثي كردن تون گرم ناخواسته اي كه در مو ايجاد شده مي توانيم يك رنگ با تون يا زمينه خاكستري يا بنفش به آن اضافه كنيم.

وقتي كه رنگ غالب مو سفيد است (بيشتر مو سفيد شده ):
از جايي كه سفيد ترين موها را دارد شروع كنيد . رنگي با يك درجه تيره از رنگ مورد نظر تان استفاده كنيد. به خاطر نبود رنگ در تارهاي مو رنگي كه مي گذاريد روشن تر به نظر مي رسد.

موي رنگ شده (موي زرد كمرنگ):
رنگدانه هاي طلايي يا قرمز يا كم دارد يا اصلا ندارد. بياد داشته باشيد هايلايت ها از رنگ هايي با تون هاي گرم ايجاد مي شوند.

مويي كه سريعا در حال سفيد شدن است:
استفاده از رنگ هاي روشن تر رنگ مطلوب تري خواهد داد چرا كه موهاي سفيدي كه دوباره رشد كرده و با موهاي رنگ كرده مخلوط مي شوند كمتر مشخص مي شوند.

نرم كردن موي سفيد:
اگر موهاي سفيد شما خيلي زبر و مقاوم در برابر رنگ باشد شايد لازم باشد كه قبل از رنگ كردن آنها را نرم كرد. به راهنمايي هاي سازندگان رنگها توجه كرده و هميشه قبل از گذاشتن رنگ موهايتان را خشك نماييد. رنگي كه بر روي موي خيس يا مرطوب گذاشته شده باشد رقيق شده و نتيجه رنگ رضايت بخش نخواهد بود .

موهاي سفيد مقاوم حاشيه سر:
اول اين منطقه و اين موها بايد رنگ شوند و پس از اتمام رنگ كردن دوباره بايد رنگ شوند. احتمالا يك تون تيره تر بايد به اين ناحيه و موهايش زده شود.

پوشاندن رگه هاي سفيد طبيعي در موها:
از يك تون تيره تر از رنگ طبيعي استفاده نماييد و مدت زمان رنگ كردن را هم افزايش دهيد.

يك زمينه سبز بر موي سفيد يا زرد كمرنگ:
اضافه كردن مقدار كمي رنگ قرمز يا طلايي رنگ سبز را از بين خواهد برد.

نارنجي آتشين در موهايي كه از قبل روشن شده اند:
هنگاميكه رنگ موي شما به اندازه كافي تيره نباشد اين رنگ در موهايتان ايجاد مي شود. رنگ شما بايد از درجه رنگ موي شما تيره تر و يا هم رنگ موي شما

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

پوشاندن موهای سفید یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 19:29
چند راه براي پوشاندن موهاي سفيد وجود دارد
 

تیتر : چند راه براي پوشاندن موهاي سفيد وجود دارد
خلاصه : چند راه براي پوشاندن موهاي سفيد وجود دارد
متن کل خبر : استفاده از رنگ موهاي ثابت: اكثر رنگ هاي دائمي و ثابت حاوي پروكسيد (vol. 10-40) و آمونياك كه بهترين پوشش براي موهاي سفيد هستند. مگر اينكه مو رشد بكند و موهاي سفيد نمايان شوند.

رنگ هاي نيمه ثابت: حاوي پروكسيد اما در vol پايين (به ميزان كم) اكثرشان آمونياك ندارند و آسيب كمي هم به مو مي زنند.
رنگ هاي semi-permanent color اينها رنگ هاي فانتزي هستند يعني مدت كوتاهي عمر مي كنند (1-4 هفته) اين گونه رنگ ها هيچگونه آسيبي به مو وارد نمي كنند . بيشترين تاثير و پوشش موهاي سفيد با آنها 40 تا 60 درصد موهاي سفيد مي باشد.
شستشوي رنگي (تقريبا ثابت) رنگ هاي شستني به عنوان استحكام بخش و محكم كننده مو بسيار عالي هستند و همچنين براي از بين بردن تون رنگ هايي كه بطور ناخواسته در موهايمان ايجاد شده اند فوق العاده هستند. اما استفاده از رنگ موهاي

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

جوان ماندن پوست یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 19:28
> چند نكته براي جوان ماندن پوست شما و راههاي ضد پيري
 

تیتر : چند نكته براي جوان ماندن پوست شما و راههاي ضد پيري
خلاصه : آيا ميدانستيد:
متن کل خبر : چند نكته براي جوان ماندن پوست شما و راههاي ضد پيري

آيا ميدانستيد:
آفتاب سوختگي ها، حمام آفتاب ها و برنزه كردن ها ممكن است 20 سال شما را پيرتر كند.

استرس ممكن است 3 سال و زندگي در شهرهاي بزرگ و صنعتي 5 سال و رژيم سخت 10 سال به سن شما اضافه نمايد.

طريقي كه مادر شما پير شده نشانگر خوبي است كه شما در سن 30 سالگي چه شكلي خواهيد شد.

صاف ايستادن و خنديدن مي تواند شما را 10 سال جوانتر نشان دهد.

شرايط دندان هاي شما نيز مي تواند به سن شما بيافزايد و هم از سن شما كم كند . حتما از پزشك معالجتان در مورد سفيد كردن دندان ها و ديگر وسايل آرايشي راهنمايي بخواهيد.

رژيم غذايي بسيار سخت پوست شما را دچار قحطي و كمبود مواد غذايي مي كند. سريع از دست دادن وزن باعث افتادگي و افت پوست ميشود.

هنگاميكه شما خوابيده ايد ميزان احيا و نوسازي سلول هاي پوست در بالاترين ميزان خود مي باشد.

ماهي به علت وجود مقدار زيادي از اسيدهاي چرب در بهترين غذاست براي اينكه شما جوانتر به نظر برسيد
سيگاري ها 5 بار بيشتر از غير سيگاري ها در معرض چين و چروك هاي عميق در پوست دست و صورتشان هستند.

15 سال پيش چيزي كه يك كرم مي توانست به شما بدهدتنها مرطوب كنندگي بود. اما ظهور اسيدهاي هيدروكسي آلفا شروعي بود براي مراقبت و محافظت جدي از پوست كه مي توانست چروك هاي پوست شما را از بين برده و خاصيت ارتجاعي پوست شما را افزايش دهد. امروزه دانشمندان با كشف راه هاي بهتر براي مقابله با نشانه هاي پيري را با ارائه محصولاتي كه اثري عميق و چشمگير بر روي پوست شما داشته باشند را ادامه مي دهند.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

موهای سالم و درخشان یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 19:24
موهاى سالم و درخشان با مراقبت صحيح
 

تیتر : موهاى سالم و درخشان با مراقبت صحيح
خلاصه : موهاى سالم و درخشان با مراقبت صحيح
متن کل خبر : اين روزها انواع ويتامين ها و پروتئين به همان اندازه كه در آشپزخانه يافت مى شوند در حمام نيز موجودند. محصولات بسيار متنوع و گوناگونى حاوى ويتامين هاى مختلف براى شست وشو و مراقبت از موهايى با طبيعت ها و ويژگى هاى مختلف در داخل و خارج از كشور توليد مى شوند كه در اغلب سوپرماركت ها و داروخانه ها عرضه مى شوند. با اين وجود هنوز هم براى اينكه موهايى سالم و درخشان داشته باشيم بايد نكاتى كوچك اما بااهميت را در مراقبت از موهايمان رعايت كنيم.
مهم نيست شما چه سن و سالى داريد و يا موهايتان صاف، مجعد، خشك يا چرب باشد در هر حال در روزگار ما مى توانيد به راحتى شامپو و نرم كننده هاى مناسب براى آن بيابيد. اگرچه با وجود تبليغات متعددى كه در رسانه هاى مختلف مى بينيد بايد توصيه كنيم پيش از مصرف هر يك از اين محصولات قبلاً اطلاعات درج شده بر روى قوطى را مطالعه كنيد.
چنانكه مى دانيد موهاى ما جسم مرده هستند كه به دليل ترشح چربى از غده هاى موجود در پوست سر چرب مى شوند و به تدريج با نشستن گرد و غبار بر روى آن نمايى كدر پيدا مى كنند. نحوه شست وشوى موها، دفعات شست وشو و همچنين رژيم غذايى عواملى هستند كه مى توانند سلامت موها را تامين كنند. يك رژيم غذايى متعادل يكى از الزامى ترين عوامل براى رشد خوب در موها است. رژيم هاى غذايى فقير مى توانند موجب به خطر افتادن سلامتى موها شوند و بروز برخى عوارضى مانند شوره سر، خشكى و ريزش موها را سبب شوند. استرس نيز نقش بسزايى در از ميان رفتن سلامتى و درخشش موها دارد و مى تواند ابتلاى موها به شوره و يا ريزش در آنها را موجب شود.
براى اينكه همواره موهايى درخشان و سالم داشته باشيد از خوردن سبزى ها و ميوه هاى تازه غفلت نكنيد. پس از اطمينان از رعايت يك رژيم غذايى متعادل بايد به انتخاب شوينده مناسب براى موهايتان توجه كنيد.
سعى كنيد از شامپوهاى بسيار ملايم مانند شامپو بچه براى شست وشوى دائم موهايتان استفاده نكنيد. براى افرادى كه موهاى نازك يا كم حجم دارند اين روزها شامپوهايى با عنوان حجم دهنده مو به بازار آمده كه با پوشاندن تارهاى مو با لايه اى از پروتئين موجب ضخيم تر شدن مو و در نتيجه حجيم تر به نظر رسيدن موها مى شوند. شامپوها مى توانند اثرات مفيد ديگرى نيز بر مو هاى ما به جا بگذارند از اين رو پيش از انتخاب و خريد شامپو محتويات آن را بر روى برچسب قوطى مطالعه كنيد تا شامپويى حاوى مواد مناسب براى موى خود را بيابيد. شامپوهايى كه محتوى پروتئين ها، كراتين و آمينواسيدها هستند حفره هاى ناشى از دكلره يا ساير تكنيك هاى آرايشى مضر براى موها را پر مى كنند و به اين ترتيب براى مراقبت و محافظت از چنين موهايى بسيار مناسب و مفيد هستند. انواع مرطوب كننده هاى مو نيز مانند مرطوب كننده هاى پوست، رطوبت لازم و از دست رفته موها را تامين مى كنند، به ويژه مرطوب كننده هاى حاوى اسيدلاكتيك، لسيتين.
پانتنول يا ويتامين B5 نيز كه به موها نفوذ مى كند موجب تقويت و افزايش رشد موها مى شود. پس از انتخاب شامپوى مناسب نوبت به روش صحيح شست وشوى موها مى رسد. هنگام استحمام براى شستن سر آن را پايين بگيريد تا جريان خون در سر بيشتر شود. سپس با شامپوى مناسب و با نوك انگشتان سرتان را بشوييد. براى اين منظور با سرانگشتان پوست را ماساژ دهيد و با حركت هاى دورانى به آرامى از پشت سر و بالاى گردن به سمت رستنگاه مو در پيشانى پيش برويد. چند دقيقه به همين ترتيب سر را شست وشو دهيد و سپس آبكشى كنيد.
هميشه از يك نوع شامپو براى شست وشوى موهايتان استفاده نكنيد زيرا موها به زودى نسبت به آن مقاوم مى شوند بنابراين پس از هر ۱۰ بار شست وشو حداقل يك بار با شامپوى ديگر موهايتان را بشوييد. خواهيد ديد كه به اين ترتيب موهاى شما درخشان تر خواهند برد.
پس از هر بار شست وشو از يك نرم كننده استفاده كنيد. نرم كننده ها فلس هاى ريز روى موها را در جاى خود مى چسبانند و موجب نرم شدن موها و حفظ سلامتى آنها مى شوند. نرم كننده را با نوك انگشتان به سر موها ماساژ دهيد و از زدن نرم كننده به ريشه هاى مو بپرهيزيد زيرا موجب چرب شدن سريع تر موها مى شود. بگذاريد نرم كننده چند دقيقه بماند و سپس موها را آبكشى كنيد.
براى خشك كردن موها نيز بهترين روش بستن يك حوله خشك و گرم به دور سر است تا آب اضافى موها گرفته شود.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

دندانهای سفید یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 18:55
اگر قصد سفید کردن دندانهای خود را دارید بخوانید
 

تیتر : اگر قصد سفید کردن دندانهای خود را دارید بخوانید
خلاصه : آیا راههایی که برای سفید کردن دندانها به کار میروند صحیح است ؟
متن کل خبر : خطاهايی در سفيد كردن دندان

اين روزها سفيد كردن دندان به يك تجارت ميليوني تبديل شده است. اما آيا روش هاي ارزان ‌تري هم براي سفيد كردن دندان‌ها وجود دارند؟

به تازگي در فروشگاه‌ هاي آمريكا، كيوسك ‌هايي براي سفيد كردن دندان به وجود آمده‌اند.

كاركنان اين كيوسك‌ ها حدود 10 تا 20 درصد دستمزد يك دندانپزشك را براي سفيد كردن دندان مي ‌گيرند.

دوربين مخفي يک شبکه كشف كرده است كه كاركنان فروشگاه ‌ها، اطلاعات غلطي راجع به سفيد كردن دندان در اختيار خريداران قرار مي ‌دهند.
چه بر سر مشتريان كيوسك ‌ها مي ‌آيد؟

اسكراب‌ها، دستكش‌ها و صندلي مورد استفاده درست مانند آن چه است كه در دندانپزشكي مي ‌بينيد، اما اتاق سفيد كردن دندان، يك مطب نيست! دالاني است كه با دو تيغه از قسمت فروش لوازم آرايش و جواهر فروشي جدا شده است.

طبق فيلمي‌ كه به وسيله دوربين مخفي ضبط شده است، كاركنان اين فروشگاه‌ ها به مشتريان خود مي ‌گويند كه براي سفيد كردن دندان‌ها از ژل "هيدروژن پراكسايد 35 درصد" استفاده مي ‌كنند. واقعاً اين طور است؟ نه خير. به گفته يك دندانپزشك ماده موجود در اين ژل‌ها "هيدروژن پراكسايد" نيست، بلكه "كارباميد پراكسايد" است و اگر آن ها واقعا از "هيدروژن پراكسايد" با اين غلظت استفاده كنند، شخص درد بسيار بدي را تجربه مي ‌كند و لثه‌هايش مي ‌سوزد.
چرا اين كاركنان اطلاعات صحيح را در مورد جنسي كه عرضه مي ‌كنند، ندارند؟

يكي از كارمندان كيوسك مي ‌گويد: "ماده مصرفي ما كارباميد پراكسايد 30 درصد است كه اين عبارت به راحتي با هيدروژن پراكسايد اشتباه گرفته مي ‌شود."

مدير فروشگاهي كه دوربين مخفي در آن قرار گرفته بود، اظهار داشت كارمندي كه ادعا كرده بوده از هيدروژن پراكسايد در سفيد كردن دندان استفاده مي ‌كند، اشتباه كرده و اين فروشگاه او را از قسمت سفيد كردن دندان اخراج كرده است.

مردم از حرفه دندانپزشكي انتظار كيفيت كار بالا را دارند.

اين افراد نقش يك دندانپزشك را بازي مي ‌كنند، ولي در برخي موارد بر اساس استاندارد‌ها عمل نمي ‌كنند و اين مسئله موجب مي ‌شود كه وجهه اين حرفه مخدوش شود.
4 توصيه ايمني

* اگر در يك سال گذشته به دندانپزشك مراجعه نكرده‌ايد، دندان‌هايتان را سفيد نكنيد. ابتدا با مراجعه به دندانپزشک مطمئن شويد كه دندان‌هايتان پوسيدگي نداشته باشند و يا لثه‌هايتان تحليل نرفته باشند. اگر فردي پيش از سفيد كردن دندان‌هايش با دندانپزشك مشورت نكند، ممكن است دچار حساسيت‌هاي شديد دنداني و لثه ‌اي شود.

* توجه كنيد هنگام استفاده از محلول‌هاي قوي سفيد کننده دندان ، به محافظت ويژه از لثه‌هايتان نياز داريد. اگر محلولي اين قدر راحت سفيدي دندان‌هايتان را مژده مي‌ دهد بايد روشي هم براي محافظت از لثه‌هايتان داشته باشد.

* روكش كردن دندان‌ها و سفيد كردن آن با هم جور در نمي ‌آيند. اگر دندانتان روكش دارد، يا چند دندان مصنوعي گذاشته‌ ايد، ممكن است رنگ دندان‌هايتان يك دست سفيد نشوند.

* دست آخر هم اين نكته را بدانيد كه اغلب، سفيد كردن دندان ‌هايي كه ته رنگ خاكستري دارند، چندان موثر نيست.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

تبلیغات کاذب بینی یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 18:53

 

تیتر : مراقب تبلیغات کاذب جراحی بینی باشید
خلاصه : دکتر "محسن نراقي" متخصص جراحي گوش، گلو، بيني
متن کل خبر : به گزارش چهارشنبه ايرنا، دکتر "محسن نراقي" متخصص جراحي گوش، گلو، بيني افزود: در حال حاضر عده اي سودجو و فرصت طلب با بهره مندي از تبليغات کاذب، بويژه از طريق برنامه هاي ماهواره اي در تلاش براي فريب مردم بويژه زنان و دختران جوان متقاضي جراحي زيبايي بيني هستند.
وي اظهار داشت: اين نوع دستگاهها به هيچ عنوان در دنياي پزشکي مورد تاييد علمي نبوده و فقط نوعي سودجويي محسوب مي شود.
نراقي ادامه داد: به همين خاطر به مردم توصيه مي شود در دام تبليغات کاذب و گمراه کننده گرفتار نشوند و هم اکنون برخي کرم هاي موضعي نيز به عنوان کوچک کننده بيني در بازار عرضه مي شود که به هيچ عنوان قابليت علمي و درماني ندارند.
وي ،از مردم بويژه افرادي که در تلاش براي جراحي بيني يا پلاستيک هستند خواست صرفا اطلاعات مورد تاييد و مناسب را از طريق مراجع علمي، پزشکي و دانشگاهي معتبر بدست آورند.
عضو جامعه جراحان بيني اروپا گفت: در حال حاضر به دليل اطلاع رساني هاي گسترده مراکز علمي، پزشکي و مسوولان مربوطه به واسطه تلاش چشمگير رسانه هاي مختلف گروهي شاهد کاهش قابل توجه متقاضيان عمل هاي جراحي زيبايي و پلاستيک غيرضروري

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

همه چیز در باره جحامت یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 18:49


1- چرا با وجودی كه می گویید "حجامت" فایده های بسیاری دارد، اما برخی از پزشكان مخالفند؟

به نظر ما مخالفان هم حق دارند، چون از علم خودشان دفاع می كنند. هیچ پزشكی از ابتدا تا انتهای دوران تحصیل در دانشگاه، چه در دوره ی عمومی و چه در دوره ی تخصصی، حتی یك ساعت از یك واحد درسی درباره حجامت را نگذرانده است. پس علت اساسی مخالفت ها عدم آگاهی به موضوع می تواند باشد. همچنان كه بسیاری از پزشكانی كه اكنون حجامت می كنند، قبلاً از مخالفان این کار بودند.


2- آیا پزشكان هم از "حجامت" استقبال كرده اند؟

هم اكنون 1600 پزشك عمومی و متخصص آموزش دیده با پروانه ی حجامت كه توسط وزارت بهداشت تأیید شده است، در سراسر كشور فعالیت می كنند كه اگر هر كدام حداقل روزانه 10 نفر را حجامت كنند، در سال بیش از 4 میلیون نفر را حجامت می كنند.

جالب این كه بسیاری از بیماران و مراجعه كنندگان قبل از حجامت، در بالاترین سطوح تخصصی ویزیت شده اند و سپس به حجامت روی آورده اند.

فقط تعداد پزشكانی كه حجامت شدند و در مؤسسه پرونده دارند 5 هزار نفر هستند. به علاوه پزشكان بسیاری هم اهل حجامت شدن هستند كه تشكیل پرونده نداده اند.


3- تفاوت "حجامت" با "فصد" در چیست؟

حجامت یك تطهیر كلان است كه كل تركیبات بیوشیمی بدن را تنظیم می كند، ولی فصد (رگ زدن) بخشی از اندام را تحت درمان قرار می دهد.


4- "حجامت" در دیگر كشورها چه جایگاهی دارد؟

پس از این كه جرقه ی كارهای علمی حجامت در ایران در سال 1364 زده شد، اولین كشوری كه به شكل علمی این موضوع را دنبال كرد، كشور آمریكا بود و پزشكان زیادی در این خصوص به فعالیت پرداختند كه ثمره ی آن تألیفات ارزشمندی درباره ی حجامت است.

دكتر" ایلكی چرالی" در آمریكا یك جلد و دكتر "یوهان آبله" در آلمان دو جلد (حجامت گرم و خشك و حجامت تر) كتاب وزین در این باره نوشته اند. در سوریه كتابی با عنوان "دواءالعجیب" كشف قرن بیستم، با امضای 33 متخصص طب كلاسیك به رشته ی تحریر در آمده و در كشورهای دیگری نیز كتاب های خوب و مقالات پرمحتوایی نوشته شده كه برخی از آنها در مؤسسه ی تحقیقات حجامت ایران در حال ترجمه است.

در بسیاری از كشورها شیوع حجامت شتاب گرفته است. در دانشگاه "الازهر" مصر كارهای علمی خوبی انجام شده و در چین به شكل سیستماتیك این روش درمانی اجرا می شود.

در بیمارستان های چین یك بخش درمان طب سوزنی ، یك بخش درمان از طریق حجامت، یك بخش داروهای گیاهی و یك بخش طب كلاسیك است.


5- یعنی معتقدید حجامت به عنوان یك سیستم در بخش های درمان كشور ما وارد شود؟

ما معتقدیم كار علمی درباره حجامت و سیستمی شدن این روش درمانی، كار درمان را بسیار كوتاه تر و هزینه ها را هم کمتر می کند. اگر یك صدم اعتبارات پژوهشی كشور در بخش درمان به تحقیقات حجامت و طب سنتی اختصاص یابد، معتقدیم نرخ درمان به یك صدم نرخ جاری كاهش پیدا می كند. این در حالی است كه 20 درصد اعتبارات ملی به صورت مستقیم و غیرمستقیم صرف هزینه های درمانی می شود كه رقم فاحشی است.

الان 70 درصد سهام داران عمده ی شركت های دارویی دنیا، صهیونیست ها و اتفاقاً عمده ی مصرف كنندگان داروهای شیمیایی، مسلمانان هستند. 5/1 میلیارد، جمعیت مسلمانان است كه روزانه میلیون ها دلار از این شركت ها دارو خریداری می كنند و سیستم درمانی این كشورهای مسلمان از جمله ایران طوری طراحی شده كه حتی یك روز نمی تواند دارو خریداری نکند، چون جان بیماران به خطر می افتد و از طرفی سیستم به شدت وابسته است.

اما ما می گوییم اگر حجامت جاری شود، هیچ دهی به ده دیگر وابسته نخواهد شد، چون درمان مستقل، با ابزار ساده و كارآیی فوق العاده ای است.


6- سازمان انتقال خون از كسانی كه حجامت می كنند یك سال خونگیری نمی كند و علت آن را احتمال عفونت می داند، در این خصوص چه توضیحی دارید؟

زخم حجامت بین 12 تا 24 ساعت ترمیم می شود. در 4 میلیون مورد حجامت تر در سال جاری و حتی سال های گذشته هنوز یك مورد عفونت گزارش نشده كه این را متخصص و پزشك می تواند تشخیص دهد.

براساس تعریفی كه سازمان بهداشت جهانی از نقش خراش در بدن كرده، در بحث خون گیری شش ماه دوران پنجره را تعیین كرده است. سازمان انتقال خون، اهدا كننده ای كه حجامت كرده باشد را تا یك سال نمی پذیرد كه ما معتقدیم این تعریف از خراش، مشمول حجامت نمی شود.

برای اثبات این قضیه حاضریم روی 500 نفر كار پژوهشی كنیم كه از طریق حجامت آسیبی به بدن وارد نمی شود و خون را آلوده نمی كند، بلكه حتی بر اساس پژوهش هایی كه انجام شده در كاهش فاكتورهای خونی كه سلامت را به خطر می اندازند، فوق العاده مؤثر است.


7- آیا حجامت به بیماری های سخت نظیر مشكلات قلبی پاسخ می دهد؟

به هر حال مخالفت بدون تحقیق و از روی جهل به موضوع، ناسپاسی است و ضررهای آن متوجه مردم و جامعه می شود. هم اكنون نرخ سكته ی قلبی در كشور را 43 درصد اعلام كرده اند، در حالی كه حدیث معتبر داریم كه می فرمایند: "حجامت كنید قبل از این كه قلیان خون، شما را بكشد".

ابوعلی سینا در این باره می گوید:

"هر كسی بر اثر سكته ی قلبی مرد تا 72 ساعت او را دفن نكنید، اگر درمانی داشته باشد "حجامت" است. حجامت قلب او را به كار می اندازد، لیكن مغز مرده است و عطسه آور بدهید، قلب و مغز به هم مرتبط و حیات به جان وی برمی گردد".

ما در تجربیات خودمان هزاران مورد بیماری قلبی با شكایت عروق كرونری و انسداد عروق داشتیم كه با چند نوبت حجامت درمان كردیم.
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

حجامت یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 18:29
حجامت > همه چیز درباره حجامت
 

تیتر : همه چیز درباره حجامت
خلاصه : تاریخچه، بایدها و نبایدها و ...
متن کل خبر : تاريخچه :
حجامت نام يک روش درماني پيچيده است که بر اساس قديمي ترين سند موجود از 3300 سال قبل از ميلاد مسيح درمقدونيه انجام مي شده و بعدها به يونان رخنه کرده است و در آن زمان شاخص پزشک بودن ، حجامت کردن و داشتن ابزار آن بوده است .

اوراق پاپيروس که از عصر باستان بدست آمده نيز نشان مي دهد که حدود 2200 سال قبل از ميلاد مسيح ،حجامت امري رايج بوده است .

بقراط که حدود 400 سال قبل از ميلاد مسيح مي زيسته است با روشهاي مختلف حجامت آشنا بوده است و در آثار خود به موارد استفاده و منع آن اشاره کرده است.

در آثار جالينوس نيز مطالب متنوعي در مورد حجامت بر جا مانده است .

تعريف حجامت در واقع اعمال يک استرس فوري به سيستم ساکن دفاع عمومي بدن است تا آن را برعليه کليه عوامل دروني و بيروني هشيار و فعال نمايد.

بيشترين کاربرد حجامت در بعد پيشگيري است و با مکانيسمهاي مختلفي از جمله تنظيم سيستم ايمني ، تنظيم ترکيبات شيميايي و هورموني خون و تنظيم سيستم اعصاب خودکاربدن ازابتلا به انواع بيماريها پيشگيري مي کند .علاوه براين حجامت کاربرد هاي در ماني نيز دارد به نحوي که در در مان برخي بيماريها مانند سردردهاي عصبي وميگرني ، چربي ، قند و اوره خون ،سنگهاي کليوي و کيسه صفرا موثر است

انواع حجامت :
در کشور هاي غربي حجامت تقريبا به ده روش انجام مي شود ولي درطب سنتي ايران حجامت بطور کلي به دو دسته تقسيم مي شود :

حجامت خشک :
که در فرهنگ عامه به ليوان گذاري معروف است به شيوه خلا گرمايی و از طریق گذاشتن پنبه در حال سوختن در ته لیوان و گذاشتن لیوان در موضع انجام می شود

حجامت تر:
در این روش پس از اینکه پزشک موضع حجامت را ضد عفونی نمود ،با استفاده از یک لیوان یکبار مصرف مخصوص حجامت وبا دستکاه مکش ، عمل بادکشی را انجام میدهد . خلا ایجاد شده در لیوان باعث تجمع مواد سبک خون مویرگی در موضع حجامت می شود .سپس پزشک لیوان را از موضع جدا نموده و با یک تیغ یکبار مصرف چند خراش سطحی به عمق نیم تا یک میلی متربه صورت مایل ایجاد می کند. سپس دوباره لیوان را گذاشته و عمل مکش را انجام می دهد.این عمل سه تا پنج مرتبه انجام می شود و در مجموع حداکثر 50 تا 75 میلی لیتر خون از بدن شخص خارج می شود .البته بدن در مدت زمان بسیار کوتاهی قادر به باز سازی این مقدار خون است .

توصیه های قبل از حجامت :
بهتر است با شکم خالی حجامت انجام نشود . بنابراین یکساعت قبل از حجامت (ترجیحا شربت عسل ) یا آب انار یا ماءالشعیر لیمویی میل نمایید.
مصرف سیگار در روزی که قصد حجامت دارید ممنوع است.
تا 12 ساعت قبل و بعد از حجامت مقاربت جنسی انجام نشود.
قبل از حجامت حتما عینک را از چشم بردارید.

توصیه ها ی بعد از حجامت :
تا 24 ساعت پس از حجامت از مصرف سیگار بپرهیزید.
تا 12 ساعت پس از حجامت از خوردن ترشی ،لبنیات ،ماهی و غذاهای شور بپرهیزید.
تا 24 ساعت پس از حجامت از انجام کارهای سنگین و نیز مقاربت جنسی اجتناب کنید.
برای جبران ضعف احتمالی ،توصیه می شود بعد از حجامت یک لیوان شربت عسل یا ماءالشعیر لیمویی و یا یک عدد انار میل کنید.
جهت جلوگیری از عفونت زخم ،حداقل تا12 ساعت پس از حجامت استحمام نکنید.
صبح روز پس ازحجامت می توان استحمام کرد ،اما موضع حجامت را فقط با آب خالی (بدون استفاده از لیف و صابون ) بشویید.

در چه افرادی نباید حجامت انجام شود :
زنان باردارتا پایان ماه چهارم نباید حجامت نمایند.
افراد دچار مشکلات انعقادی مثل کمبود پلاکت و بیماران هموفیلی
حجامت زنان در ایام قاعدگی بویژه اواخر این دوره ممنوع است

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

علل درد در پاشنه پا یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 18:25
شناخت اعضای بدن > علل درد در پاشنه پا
 

تیتر : علل درد در پاشنه پا
خلاصه : بسیاری از این افراد چنانچه کفش نرم پاشنه بلند بپوشند درد پاشنه پای آنان بهبود می یابد .
متن کل خبر : عوامل زیر ممکن است سبب درد پاشنه پا شوند.

۱- دردهای مفصلی و روماتیسمی که در اینصورت لازم است مداوای دردهای مفصلی نمایند اینگونه افراد گاهی پاشنه پایشان بیشتر از حالت طبیعی گرم میشود ودر پاشنه پا احساس داغی میکنند و این حالت در بعضی از فامیلان بیشتر از سایر افراد مشاهده میگردد.

۲- کشش زیادتر از حد و کوفتگی رباطهای کف پا که با استخوان پاشنه پا چسبیده اند افرادیکه کف پای آنان صاف و بدون انحناست بیشتر به این درد مبتلا میشوند جهت مداوا ضمن کمتر فشار آوردن به کف پا میتوان با نظر پزشک نسبت به تهیه کفش مخصوص اقدام نمود.

۳- پیدایش زوائد استخوانی اضافی در زیر پاشنه پا بطوریکه با دست میتوان آن را لمس کرد و به وجود آن پی برد بعضی از پزشکان این زوائد را عامل درد پاشنه پا میدانند و پیشنهاد تراشیدن زائده را میکنند اما باید توجه داشت که با تراشیدن این زوائد بیماری مرتفع نگردیده و درد پاشنه پا ساکت نمیشود ضمنا بسیاری از افراد سالم هستند که با داشتن زوائد استخوانی در پاشنه پا به این درد مبتلا نیستند.

۴- گاهی در اثر پوشیدن کفش های تنگ و نامناسب پاشنه پا دردناک میگردد و این مربوط است به فشاری که به محل اتصال زرد پی پشت پا و استخوان پاشنه پا وارد میشود.

بسیاری از این افراد چنانچه کفش نرم پاشنه بلند بپوشند درد پاشنه پای آنان بهبود می یابد .

اما افرادیکه در پاهایشان احساس داغی و حرارت میکنند میتوانند جهت مداوا چند شب شبی نیم ساعت پاهای خود را از مچ به پایین داخل محلول آب گرم و نمک طعام بگذارند اگر مداوا نشود لازم است که به کف پا یا آنجا که بیشتر احساس حرارت میشود بهر پا سه تا چهار عدد زالو انداخته شود در مداوای این حالت اثر بسزایی دارد.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

علت خواب رفتگی دست وپا یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 18:24
ناخت اعضای بدن > علت خواب رفتگي دست و پا
 

تیتر : علت خواب رفتگي دست و پا
خلاصه : بیشتر موارد حس سوزش و سوزن سوزن شدن در هنگامی که اندام ها بی حس شده است، علامتی بی خطر است و نشان دهنده این حالت است که عصبی در این ناحیه تحت فشار است ودر صورت تغییر وضعیت طی چند دقیقه عصب به حالت طبیعی برمی گردد.

متن کل خبر : بیشتر موارد حس سوزش و سوزن سوزن شدن در هنگامی که اندام ها بی حس شده است، علامتی بی خطر است و نشان دهنده این حالت است که عصبی در این ناحیه تحت فشار است ودر صورت تغییر وضعیت طی چند دقیقه عصب به حالت طبیعی برمی گردد.

از دیگر دلایل بی حسی اندام ها افزایش تهویه تنفسی است که در شرایط اضطراب آور ایجاد شده ولی در مواردی که بی حسی ناگهانی و غیر قابل توجیه روی می دهد ممکن است، علامتی از یک بیماری جدی باشد که می بایست تحت بررسی های دقیق قرار گیرد.

از علل جدی بی حسی می توان به نقص جریان خون ، روماتیسم مفصلی ، اسکلروز مولتیپل ، دیابت و سندرم تونل کارپ (فشرده شدن اعصاب در مچ دست که موجب بی حسی درانگشتان و دست می شود) اشاره کرد .

بی حسی می تواند یافته ای هشدار دهنده باشد از یک سکته مغزی قریب الوقوع یا حملات گذرای ایسکمیک که یک سکته مغزی کوچک است و به طور گذرا و موقتی علایمی نظیر فلج و تاری دید را ایجاد می کند. این حملات گذرا بدون درمان مناسب به سکته کامل منجر شده وممکن است عوارض جسمی و ذهنی دائمی ایجاد می کند .

تسکین علائم:

- آنچه مهم است این است که علایم را کم اهمیت در نظر نگیریم حتی اگر برای چند ثانیه طول بکشد .

- در صورت ایجاد بی حسی به طور ناگهانی و یا ضعف در هر نقطه از بدن بدون وجود توضیح قانع کننده در اسرع وقت باید به اورژانس مراجعه کرد .

- ورزش مرتب نظیر راه رفتن و دویدن و شنا کردن جریان خون را افزایش می دهد و به کاهش وقوع بی حسی در وضعیت های بدنی مختلف کمک می کند و انتخاب نوع ورزش نیز مهم است مثلا ورزش هایی مثل دوچرخه سواری باعث بیحسی اندام ها شده و وضعیت را تشدید می کند.

مصرف دخانیات باعث اختلال جریان خون می گردد و احتمال بروز بی حسی را افزایش می دهد.

اگر بیشتر در ناحیه باسن دچار بیحسی می شوید احتمال دارد مربوط به کیف جیبی و یا محتویات جیب عقب شما باشد و ایجاد مشکل می نماید وباعث ایجاد فشار برروی عصب سیاتیک که از میان عضلات باسن می گذرد، می نماید.

اگر برای مدت طولانی کارهای تکراری انجام می دهید مثل ماشین نویسی و خیاطی و ... ممکن است به سندرم تونل کارپ دچار شوید .لذا اگر هر 30 تا 60 دقیقه یکبار به خود استراحت دهید ودر این بین چرخش های ملایمی به مچ دست دهید می توانید از ایجاد این مشکل جلوگیری نمایید.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

اب کردن چربیهای میانی بدن یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 18:22
تیتر : تمريناتي جهت آب كردن چربيهاي قسمت مياني بدن
خلاصه : تابستان در راه است، آیا شما هم نگران پوشیدن لباس شنایتان هستید و آرزو می کردید کاش کمی بدن متناسب تری داشتید؟ این تمرینات به شما کمک خواهد کرد تا چربی های اضافه شکمتان آب شود، ماهیچه ران هایتان محکم تر شده و بدن قوی تری
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 18:18
بستن لوله هاي رحمي براي جلوگيري از بارداري
 

تیتر : بستن لوله هاي رحمي براي جلوگيري از بارداري
خلاصه : در اين مقاله با مزايا و معايب بستن لوله هاي رحمي در زنان و عوارض آن
متن کل خبر : اين عمل توسط متخصص زنان يا جراح عمومي، به صورت سرپايي (و يا بستري با يك روز اقامت) در بيمارستان قابل انجام است. مكانيسم عمل: با بسته شدن لوله هاي رحمي (حد فاصل رحم و تخمدان ها) از رسيدن اسپرم و تخمك به يكديگر و تشكيل سلول تخم جلوگيري به عمل مي آيد.
اثربخشي: ميزان شكست اين روش در سال اول بين 0/5 تا 0/7 درصد است. احتمال حاملگي بعد از عمل در خانم هاي زير 35 سال تا ميزان 1 /7 برابر افزايش مي يابد. اثربخشي روش تا 10 سال پس از عمل بيش از 98درصد گزارش شده است.
مزيت ها: دايمي بودن، اثربخشي بالا، عدم نياز به يادآوري و مراجعه مكرر، نداشتن عارضه براي سلامتي فرد استفاده كننده روش در درازمدت، تاثير نداشتن در روابط جنسي، كاهش ابتلا به سرطان تخمدان.
عيب ها: نياز به عمل جراحي، پرهزينه و دشوار بودن عمل جراحي برگشت باروري.

عوارض غيرشايع و چگونگي برخورد با آنها
-1 احتمال تغيير ميزان قاعدگي، -2 افزايش احتمال حاملگي خارج رحمي (در صورت وقوع بارداري)، -3 احتمال ايجاد كيست تخمدان، -4 بستن لوله هاي رحمي مانند ساير اعمال جراحي مي تواند خطرهاي بيهوشي را (به ميزان بسيار كم) به همراه داشته باشد. در صورت بروز هركدام از عارضه هاي اشاره شده، فرد به متخصص زنان ارجاع مي شود.

موارد تاخير عمل جراحي بستن لوله هاي رحمي
بيماري هاي التهابي لگن در سه ماهه اخير، بيماري هاي تروفوبلاستيك بدخيم، سابقه اخير بيماري هاي قلبي حاد، ابتلا به ترومبوز وريدهاي عمقي يا آمبولي ريه، خونريزي واژينال بدون علت مشخص، مشكلات دوران بارداري، زايمان و پس از زايمان، مانند پره اكلامپسي شديد، اكلامپسي، پارگي كيسه آب (بيش از 24 ساعت)، تب زمان زايمان يا بلافاصله پس از آن، وجود عوارض پس از زايمان مثل خونريزي و عفونت ساير نقاط بدن (داشتن شرايط نامساعد جسمي)، بيماري هاي فعال مقاربتي، سرطان هاي لگن.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

بستن لوله های رحم یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 18:15
 
 

.

عوارض غيرشايع و چگونگي برخورد با آنها
-1 احتمال تغيير ميزان قاعدگي، -2 افزايش احتمال حاملگي خارج رحمي (در صورت وقوع بارداري)، -3 احتمال ايجاد كيست تخمدان، -4 بستن لوله هاي رحمي مانند ساير اعمال جراحي مي تواند خطرهاي بيهوشي را (به ميزان بسيار كم) به همراه داشته باشد. در صورت بروز هركدام از عارضه هاي اشاره شده، فرد به متخصص زنان ارجاع مي شود.

موارد تاخير عمل جراحي بستن لوله هاي رحمي
بيماري هاي التهابي لگن در سه ماهه اخير، بيماري هاي تروفوبلاستيك بدخيم، سابقه اخير بيماري هاي قلبي حاد، ابتلا به ترومبوز وريدهاي عمقي يا آمبولي ريه، خونريزي واژينال بدون علت مشخص، مشكلات دوران بارداري، زايمان و پس از زايمان، مانند پره اكلامپسي شديد، اكلامپسي، پارگي كيسه آب (بيش از 24 ساعت)، تب زمان زايمان يا بلافاصله پس از آن، وجود عوارض پس از زايمان مثل خونريزي و عفونت ساير نقاط بدن (داشتن شرايط نامساعد جسمي)، بيماري هاي فعال مقاربتي، سرطان هاي لگن.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

غذای استخوان یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 18:11
غذاي استخوان چيست؟
 

تیتر : غذاي استخوان چيست؟
خلاصه : ایجاد استخوان‌های محکم در سنین جوانی مهم است تا از مشکلات بعدی در سنین بالا جلوگیری شود.

متن کل خبر : این توصیه‌ها را برای حفظ سلامت استخوان‌ها در سنین مختلف به یاد داشته باشید:بین 10 تا 20 سالگی : 1300 میلی‌گرم کلسیم در روز با خوردن غذاهای غنی از کلسیم مانند پنیر و سبزی‌های دارای برگ سبز دریافت کنید. دست کم سه لیوان شیر در روز بنوشید.بین 20 تا 35 سالگی : باید دست کم روزانه 1000 میلی‌گرم کلسیم دریافت کنید. ورزش‌هایی مانند دویدن آهسته یا پیاده‌روی به استحکام استخوان‌ها کمک می‌‌‌کند.بین 35 تا 50 سالگی : هنوز به دریافت روزانه 1000 میلی‌گرم کلسیم نیاز دارید، چرا که ممکن است کاهش تراکم استخوان از قبل آغاز شده باشد. با پزشک خود در مورد لزوم انجام تراکم‌سنجی استخوان مشورت کنید.50 سالگی و بالاتر : اطمینان حاصل کنید که حداقل روزانه 1000 میلی‌گرم کلسیم دریافت می‌کنید و دست کم 30 دقیقه ورزش، سه بار در هفته یا بیشتر انجام می‌دهید. همچنین پزشکتان ممکن است مکمل ویتامین D برای شما تجویز کند.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

درمان میگرن و سردرد یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 18:6
درد و میگرن
 

تیتر : سر درد و میگرن
خلاصه : علت سر درد و میگرن و راههای پیشگیری و رژیمهای غذایی مناسب
متن کل خبر : سـردردهـای مضمن در میان انسانها رواج بسیاری دارنـد.
هـر چـند عده ای نیز هستند که از سردردهای دائمی رنج مـی بـرنـد. امـا کشـف علـلی که باعث ایجاد سردردهای مختلف می شود ممکن است به شما در پیدا کردن روش درمـان و تـا حـدودی پیشـگیری کـمـک کند تا بتوانید از این طریق درد آنرا کاهش دهید.
درد های اساسی
2 نوع سردرد وجود دارد:
1- سردردهای اولیه
این سردردها جزئی علائم سایر بیماری ها به شمار نمی روند. سردردهای اولیه شامل سردردهای عصبی، میگرن و سردردها گروهی می باشند.
سردردهای عصبی از رایج ترین انواع سردردهای اولیه می باشند و اغلب به دلیل وجود اضطراب و تشویش به وجود می آیند. در بعضی موارد درهای ملایمی را ایجاد می کنند و گاهی فشارهای شدیدی را در دو طرف سر به وجود می آورند.
میگرن به اندازه سردردهای عصبی شایع نیست. از انواع بیماری هایی است که به دلایلی عود می کند سپس درد آرام شده و بسته به شرایط مجددا باز می گردد. میگرن معمولا با یک درد شدید در یک طرف سر به همراه گزگز شروع می شود و با حال تهوع و حساسیت شدید به نور و صدا ادامه پیدا می کند. حدود 6 درصد از مردان به بیماری میگرن مبتلا هستند.
سردردهای گروهی از انواع بسیار نادر سردردهای اولیه به شمار می روند و تقریبا 85 درصد کل افرادی که از این بیماری رنج میبرند را مردان تشکیل می دهند. سردردهای گروهی آن دسته از سردردها هستند که می توانند برای ساعتها روزها و یا هفته ها ادامه داشته باشند. آنها اغلب از اطراف یکی از چشم ها شروع می شوند و چشم مورد نظر کمی باد می کند و پر از اشک می شود و در بعضی موارد با آبریزش بینی و بیرون آمدن خلط نیز همراه است.
2- سردردهای ثانویه
این نوع سردردها گاهی به دلیل بروز بیماری های معمولی مثل عفونت سینوس ها یا آنفلونزا و بعضی مواقع به وسیله بیماری های حادتری مثل تومور مغزی، ضربه مغزی و مننژیت ایجاد می شوند.

ضد درد
حال که متوجه شدید با چه نوع بیماری مواجه هستید می توانید برای جلوگیری از بروز آن تلاش کنید. اغلب رژیم های غذایی نادرست و شیوه های نامناسب زندگی باعث ایجاد سردرد می شوند. البته دلایل دیگری هم وجود دارد: تازمانیکه نتوانید رییس خود را برای رفتن به سیبری متقاعد کنید و یا گربه پشمالوی همسایه را از بالکن خود بیرون کنید تا بتوانید شب آرامی را سپری کنید، ممکن است سردرد به سراغ شما بیاید.

عوامل رایج ایجاد سردرد
علل وابسته به رژیم های غذایی
مصرف غذاهایی که دارای تیرامین بالا هستند : پنیرهای مانده، ماست، سرکه، سس سویا
مصرف غذاهایی که دارای سولفیت (دی اکسید سولفور) هستند: شراب، میوه های پلاسیده و بعضی جانوران دریایی صدف دار
مصرف الکل : شامل اتانول می باشد که باعث کم شدن آب بدن می شود در چنین شرایطی شریان های خون اتساع پیدا می کنند و همین امر باعث ایجاد سردرد می شود.
استفاده از گوشت های دودی شده، هات داگ، گوشت خوک و گوشت های آماده: کلیه این غذاهای دارای مواد نگهدارنده نیتریت دار هستند که به گوشت رنگ صورتی می دهند و باعث ایجاد سردرد می شوند.
MSG یا نمک اسید گلوتامیک: این ماده برای افزایش طعم مواد غذایی کاربرد دارد که در انواع مختلف پنیرها، برخی چیپس های سیب زمینی، آجیل و سایر فراورده ها به کار می رود.
کافئین: هر چند کافیین برای بالا بردن قابلیت جذب بسیاری از داروها در بدن استفاده می شود اما خود می تواند عامل ایجاد سر درد باشد (به دلیل مصرف بیش از اندازه یا قطع مصرف.) ممکن است متوقف کردن مصرف کافئین باعث ایجاد سر درد شود. این ماده باعث انقباض رگ های خونی می شود. اگر شما استفاده از کافئین را زمانیکه بدن شما به مصرف دوز معینی از آن به طور مداوم عادت کرده باشد قطع کنید این امر باعث اتساع شریان های خونی شده و سبب بروز سردرد می شود.
روش پیشگیری از درد
نوشیدن چای زنجبیلی و یا خیساندن ریشه آن در آب: زنجبیل دارای مقدار کمی آنتی هیستامین می باشد و به عنوان ماده کاهش دهنده تشویش شناخته می شود.
استفاده از میوه ها و سبزی ها را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. برای اینکه مطمئن شوید بدن شما به اندازه کافی ویتامین و آنتی اکسیدان دریافت می کند می توانید از قرص های مولتی ویتامین نیز استفاده کنید.
به تدریج مصرف کافئین را کاهش دهید تا بدن شما به آن وابسته نشود.
مصرف غذاهایی را که دارای نیتریت، سولفیت و تیرامین هستند را به طور قابل ملاحظه ای کاهش دهید.
پایین بودن قند خون
سپری کردن چند ساعت بدون غذا، تغذیه نا منظم، استفاده نکردن میزان کافی از غذاها در طول روز، از جمله عللی هستند که می توانند باعث بروز سردرد شوند. روزه گرفتن نادرست (بدون خوردن سحري) بر روی تعداد مشخصی از گیرنده های عصبی تاثیر می گذارد در مقابل شریان های خونی منبسط می شوند و سردرد ایجاد می شود.
روش پیشگیری
میزان غذای یک فرد معمولی را مصرف کنید و در طول روز هر زمان که احساس گرسنگی به شما دست داد از میان وعده هایی که دارای طبخ سریع می باشند استفاده کنید.
کم شدن آب بدن
60 درصد وزن بدن انسان را آب تشکیل می دهد پس به راحتی می توان تصور کرد که هنگامیکه سلول های بدن از بی آبی خشک می شوند و چروک می خورند نتیجه خوشایندی را در بر ندارند. به همین دلیل اگر سلول های عصبی شما حتی به میزان بسیار محدودی نیز آب خود را از دست دهند، شکی وجود نخواهد داشت که شما دچار سردرد می شوید
روش پیشگیری
احساس تشنگی به این معنا است که بدن شما در حال حاضر با کم آبی مواجه است. سعی کنید بیش از اندازه از کلوچه و شیرینی استفاده نکنید. باید 8 تا 10 لیوان آب در روز بنوشید و اگر ورزش می کنید این میزان را افزایش دهید. در حین انجام تمرین و ورزش بهتر است هر 10 تا 15 دقیقه یکبار آب بنوشید.
شیوه های زندگی
کمبود خواب، ورزش نکردن، استرس، تنش و افسردگی می توانند شما را به راحتی دچار سردرد کنند.
روش پیشگیری
شما می بایست سطح اندروفین بدن را (هورمون طبیعی ضد درد در بدن) از طریق ورزش های ممتد، خنده و شادی افزایش دهید. در مقابل کاری که برای نامزد خود انجام می دهید از او درخواست کنید که سر و گردن شما را برای رهایی از فشار و درد ماساژ دهد. و یا می توانید یکی از روش های آزاد کردن استرس مثل طب سوزنی، نفس های عمیق و تمدد اعصاب را امتحان کنید شما همچنین می توانید مرکز درد را پیدا کنید و آن قسمت را کمپرس آب سرد کنید تا هم بی حس شده و از تورم نیز جلوگیری شود.
سرگرمی بیش از حد در زیر نور خورشید
قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض آفتاب، گرما زدگی و آفتاب زدگی می توانند به میزان زیادی آب بدن شما را کاهش دهند و همانطور که قبلا توضیح داده شد خشک شدن سلول های مغزی باعث ایجاد درهای ناخوشایند در ناحیه سر می شود.
روش پیشگیری
می توانید یک دوش آب سرد بگیرید و آب زیادی بنوشید تا جبران آب از دست رفته بشود و اگر می توانید نباید مدت زمان طولانی در زیر نور خورشید باقی بمانید.
زاویه دید نامناسب
خستگی چشم چه به دلیل نیاز به عینک باشد چه زاویه دید نادرست، به هر حال می تواند ماهیچه های چشم را خسته کند. این ماهیچه ها کنترل حرکت مردمک چشم را به عهده دارند با ایجاد خستگی در این ماهیچه ها شما دچار سر درد می شوید. (البته ما نخواستیم ذکر کنیم که در چنین شرایط چشم های شما لوچ می شوند.) در برخی موارد نادر بيماريهاي چشمي نظیر آب سیاه (کوری تدریجی) نیز می توانند باعث بروز سردرد شوند.
روش پیشگیری
هر چند وقت یکبار به چشم پزشکی مراجعه کنید و از چشم دوختن به صفحه کامپیوتر برای ساعت های متمادی پرهیز کنید (اگر کار شما با کامپیوتر است باید هر یک ساعت یکبار از جلوی آن بلند شوید) سر خود را به اندازه آرنجتان بالاتر از سطحی قرار دهید که آنرا مطالعه می کنید و در هنگام مطالعه هر 10 دقیقه یکبار سر خود را بلند کنید و به شیئی که با فاصله زیادی از شما قرار دارد خیره شوید.
داروهای ضد سردرد روی پیشخوان
اگر شما به طور روزانه داروهای ضد سردردی را که بر روی پیش خوان آشپزخانه قرار داده اید مصرف کنید، بدون شک سردرد شما از بین نخواهند رفت. این سردرد ها از انواع جهش یافته می باشند. هنگامیکه شما قرص را مصرف می کنید، سردرد برای مدت زمان کوتاهی فروکش می کند اما هنگامیکه اثر دارو از بین رود، ممکن است سردرد شما به طور شدیدتری باز گردد. بنابراین نیاز شما به دارو دو برابر می شود تا بتواند بر روی درد اثر کند.
روش پیشگیری
وابستگی خود را به مصرف دارو کاهش دهید و سعی کنید روش های مختلف دیگری را امتحان کنید. مثلا رژیم غذاییتان را تغییر دهید و به شیوه های درمانی هومیوپاتی متوصل شوید.
عوامل محیطی
وجود آلودگی صوتی دائمی مثل گربه شوم همسایه و یا تهویه هوا و پنکه های سقفی نیز به شما سر درد های بی پایانی را می دهند.
روش پیشگیری
چند گوش گیر خریداری کنید. اگز ذرات معلق رنگ در هوا پراکنده هستند پنجره ها را باز کنید و اگر در محیط کار با نورهای درخشان و خیره کننده سر و کار دارید حتما عینک های تیره رنگ بر چشم هایتان بزنید.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

خواص کنجد یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 12:30
خواص کنجد
خلاصه : با خواص این گیاه بیشتر آشنا شوید
متن کل خبر : خواص کنجد (sesame)
کنجد

دانه های ریز، پهن و بیضی شکل کنجد، طعم مطبوع و خوشایندی به بیشتر غذاهای آسیایی می بخشد و از اجزای اصلی تاهینی(Tahini) و شیرینی خوشمزه ی خاورمیانه یعنی حلوا(Halva) می باشد. تاهینی، خمیری تهیه شده از دانه های آسیاب شده ی کنجد است.

کنجد در طول سال قابل دسترسی است و بسته به انواع آن در رنگ های مختلف به ویژه سفید، زرد، سیاه و قرمز یافت می شود.

کنجد از قدیمی ترین چاشنی های شناخته شده ای است که قدمت آن به 1600 سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد. روغن کنجد به سختی تند می شود. نام علمی کنجد"Sesamun indicum" است.

کنجد منبع غذایی بسیار با ارزشی است. علاوه بر این که منبع خیلی خوبی از منگنز و مس است. از نظر کلسیم، منیزیم، آهن، فسفر، ویتامین B1 ، روی و فیبرهای غذایی نیز منبع ارزشمندی به شمار می رود.
فیبرهای غذایی موجود در کنجد اثرات بسیار مفیدی دارند که شامل موارد زیر است:

- کاهش کلسترول خون در انسان

- حفاظت سلول های کبدی در مقابل آسیب های اکسیداتیو

- پیشگیری از فشارخون بالا در تحقیقاتی که بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده است.

- افزایش ذخیره ی ویتامین E در حیوانات
املاح معدنی مفید موجود در کنجد

کنجد منبع بسیار خوبی از مس، کلسیم، منیزیم و روی است. تنها یک چهارم لیوان از آن، قابلیت تامین 4/70 درصد مس، 6/31 درصد منیزیم و 1/35 درصد از کلسیم مورد نیاز روزانه را دارد.
شیرینی کنجدی

مس: کاهش دردهای آرتریت روماتوئید

مس به دلیل حضور در بسیاری از سیستم های آنزیمی ضد التهابی و آنتی اکسیدانی ، نقش مهمی در کاهش درد و رفع التهاب در بیماری های آرتریت روماتوئید دارد.

علاوه بر آن در فعالیت نوعی آنزیم موثر است که برای اتصال کلاژن و الاستین مورد نیاز است. کلاژن و الاستین در ساختار، قدرت و قابلیت ارتجاع رگ های خونی، استخوان ها و مفاصل مهم هستند.

منیزیم: سلامت عروق خونی و دستگاه تنفسی

همچنان که ذکر شد کنجد منبع خوبی از منیزیم است. اثرات مفید منیزیم به شرح زیر است:

- کاهش اسپاسم راه های هوایی در بیماری آسم

- کاهش فشار خون بالا (فشار خون بالا از عوامل موثر حمله های قلبی ، سکته ها و بیماری های قلبی در افراد دیابتی است.)

- پیشگیری از اسپاسم نوعی عروق خونی که در پیدایش حملات میگرن نقش دارند.

- ایجاد خواب طبیعی در زنانی که از عوارض یائسگی رنج می برند.

کلسیم: پیشگیری از سرطان روده، پوکی استخوان و میگرن

کلسیم از املاح معدنی مهم موجود در کنجد است. در مطالعاتی که اخیراً انجام شده است نقش موثر کلسیم در موارد زیر به اثبات رسیده است:

- حفاظت از سلول های روده در مقابل مواد شیمیایی سرطان زا

- پیشگیری از کاهش توده ی استخوانی که در یائسگی یا بیماری های خاصی مانند آرتریت روماتوئید مشاهده می شود.

- پیشگیری از سردردهای میگرنی

روی: حفظ سلامت استخوان ها
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

20 ماده غذایی ضد سرطان یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 12:27

تیتر : 20 ماده غذایی ضد سرطان
خلاصه : 20 ماده غذایی ضد سرطان و خواص آنها
متن کل خبر : 1- گوجه فرنگی


گوجه فرنگی غیر از ویتامین C ، محتوی مقدار زیادی "لیکوپن" می باشد. لیکوپن ماده ای است که خطر سرطان های پروستات و تخمدان را کم می کند.

محصولات گوجه فرنگی از قبیل: رب گوجه فرنگی، سس گوجه فرنگی و کچاپ نیز ضد سرطان می باشند.
2- کلم بروکلی و دیگر کلم ها

کلم ها غیر از کلسیم، منبع غنی "سولفورافان" ( sulforaphane ) هستند. این ماده خطر بروز سرطان های معده ، سینه و پوست را کم می کند.

مقدار سولفورافان در کلم بروکلی بیشتر از بقیه کلم هاست.
3- آواکادو

آواکادو، پتاسیم بیشتری نسبت به موز دارد. همچنین، منبع خوب بتاکاروتن و آنتی اکسیدان می باشد. مصرف آواکادو برای درمان سرطان کبد و بیماری های کبدی مفید است.
توت
4- توت ها

توت ها دارای ماده ای به نام "آنتوسیانین" ( anthocyanin ) هستند. این ماده یک آنتی اکسیدان قوی می باشد و در مقابل سرطان های روده بزرگ و مری از بدن محافظت می کند.
5- دانه سویا

سویا داری "ایزوفلاون" می باشد. محصولات به دست آمده از سویا مانند توفو، شیر سویا و آجیل سویا نیز دارای این ماده می باشند.

این ماده خطر سرطان های سینه، تخمدان و پروستات را کاهش می دهد که این کار را به وسیله محافظت سلول های بدن از اثرات زیان آور استروژن ها انجام می دهد.
چای
6- چای

چای سبز و چای سیاه دارای منبع طبیعی ""catechin می باشند. این ماده یک آنتی اکسیدان قوی می باشد و از رشد سرطان جلوگیری می کند. همچنین سرطان های کبد، پوست و معده را کاهش می دهد.
7- کدو تنبل

کدو تنبل ، هویج، نارنج، فلفل قرمز و زرد و سیب زمینی شیرین منبع غنی "بتا کاروتن" هستند. این مواد به عنوان آنتی اکسیدان های قوی شناخته شده اند و مصرف مداوم آنها منجر به کاهش انواع مختلف سرطان ها می شود.
8- اسفناج

اسفناج دارای "لوتئین" ( lutein )، ویتامین های A ، C و E می باشد. همه این مواد به عنوان آنتی اکسیدان شناخته شده اند. اسفناج سرطان های کبد، ریه، سینه، تخمدان، روده بزرگ و پروستات را از بدن دور می کند.
چغندر
9- چغندر قرمز

چغندر دارای "فلاوونوئید" می باشد. این ماده به عنوان یک ضد سرطان شناخته شده است. ادرار اشخاص مصرف کننده این چغندر، قرمز رنگ می باشد.
10- هویج

هویج دارای "بتاکاروتن" زیادی می باشد و برای جلوگیری از سرطان های ریه، دهان، حلق، معده، روده، کیسه صفرا ، پروستات و سینه بسیار مفید می باشد. البته نباید در مصرف آن زیاده روی کرد.
سیر
11- سیر

مطالعات نشان داده که خانواده پیازها، از قبیل، سیر، موسیر و تره فرنگی، در افراد سالم سلول های سرطان زا را از بین می برند و در بیماران سرطانی، رشد این سلول ها را کُند می کنند. در این رابطه، اثر سیر از همه بیشتر می باشد. به طور کلی، سیر خطر سرطان های معده، روده بزرگ، مری و سینه را کم می کند.

سیر ریز ریز شده را 10 دقیقه قبل از آماده شدن غذا، در غذای خود بریزید تا قدرت مبارزه با سرطان را در بدن خود افزایش دهید.
12- آناناس

آناناس دارای آنتی اکسیدان و ویتامین C می باشد. این میوه، بدن را در برابر سرطان های ریه و سینه حفظ می کند.
سیب و پرتقال
13- سیب

همانطور که می دانید سیب یک آنتی اکسیدان می باشد. علاوه بر آن، دارای ماده ای به نام "quercetin" می باشد. این ماده خطر سرطان ریه و رشد سلول های سرطان پروستات را کم می کند.
14- پرتقال

همانطور که می دانید، پرتقال منبع غنی ویتامین C است. تحقیقات نشان داده است که، این میوه اثر ضد سرطانی نیز دارد. پرتقال، از سرطان معده و ریه جلوگیری می کند.
15- انگور قرمز

انگور قرمز ماده ای دارد که از فعالیت آنزیمی که مسئول ساخت و رشد سلول های سرطانی است، جلوگیری می کند.
16- ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان از رشد سلول های سرطان پروستات جلوگیری می کند. ولی در مصرف آن زیاده روی نکنید، زیرا مصرف بیش از اندازه آن، موجب افزایش فشار خون می گردد.
17- قارچ

قارچ، سطح ایمنی بدن را بالا می برد و با سلول های سرطانی می جنگد.
ماهی
18- غذاهای دریایی و روغن ماهی

از آنجایی که غذاهای دریایی دارای اسیدهای چرب امگا 3 می باشند، روی سوخت و ساز سلول ها اثر دارند و مصرف اسیدهای چرب اشباع را کم می کنند.

مصرف روزانه ی این غذاها، قوی ترین و موثرترین اسلحه برای مبارزه با سرطان ها می باشد و سرطان هایی از قبیل، روده بزرگ، پروستات و سینه را از بین می برند.


19- مویز

دارای اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 و ویتامین E می باشد.

مویز ضد سرطان، درمان کننده سرطان، درمان کننده بیماری های قلبی و پایین آورنده ی فشار خون است و برای نرمی و انعطاف پذیری رگ ها بسیار مفید می باشد.
20- زردچوبه

زردچوبه از سرطان های معده و روده بزرگ جلوگیری می کند. همچنین تعداد سلول های سرطانی را کم می کند.
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

راههای مقابله با کمردرد یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 12:21
راههایی برای مقابله با کمر درد
خلاصه : پژوهشگران دريافتند مي توان با راههاي ساده با كمردرد مقابله كرد.
متن کل خبر : بدن انسان مانند دستگاهي استثنايي عمل مي كند كه بر اساس ميزان فشارها و وظايفي كه به آن وارد و تحميل مي كنيم ، خود را هماهنگ مي كند.

از جمله اين فشارها مي توان به راه رفتن و نشستن نامناسب، حركات و فعاليت هاي غيرعادي يا بي تحركي اشاره كرد كه مي توانند موجب بروز درد در بدن و ناتواني جسمي شوند.

حدود 80 درصد مردم آمريكا در مرحله اي از زندگي خود به كمردرد دچار مي شوند و سالانه 24 ميليارد دلار صرف درمان آن مي كنند.

پژوهشگران اولين راه مقابله با كمردرد را اصلاح طرز راه رفتن و نشستن مي دانند.

دانستن روش صحيح بلند كردن اشيا و حمل انها از موارد ديگر است.

راه رفتن در مسيرهاي مسطح تا جاي ممكن به جاي سراشيبي و سربالايي نيز در اين مورد سودمند است.

تقويت عضلات كمر با تمرينات جسمي نيز مهم است كه انجام دادن حركات كششي در ناحيه كمر و همچنين شانه ها و پاها توصيه مي شود.

راه رفتن و انجام دادن حركات تمريني سبك در آب نيز در بهبود كمردرد موثرند.

كارشناسان توصيه مي كنند هر فردي بعد از 15 تا 30 دقيقه نشستن از جايش بلند شود و حركت كند.

پژوهشگران ترك سيگار و تلاش براي كاهش وزن اضافي را نيز از راههاي درمان كمردرد مي دانند.
پژوهشگران دريافتند مي توان با راههاي ساده با كمردرد مقابله كرد.

به گزارش شبكه خبر، بدن انسان مانند دستگاهي استثنايي عمل مي كند كه بر اساس ميزان فشارها و وظايفي كه به آن وارد و تحميل مي كنيم ، خود را هماهنگ مي كند.

از جمله اين فشارها مي توان به راه رفتن و نشستن نامناسب، حركات و فعاليت هاي غيرعادي يا بي تحركي اشاره كرد كه مي توانند موجب بروز درد در بدن و ناتواني جسمي شوند.حدود 80 درصد مردم آمريكا در مرحله اي از زندگي خود به كمردرد دچار مي شوند و سالانه 24 ميليارد دلار صرف درمان آن مي كنند.

پژوهشگران اولين راه مقابله با كمردرد را اصلاح طرز راه رفتن و نشستن مي دانند.

دانستن روش صحيح بلند كردن اشيا و حمل انها از موارد ديگر است.

راه رفتن در مسيرهاي مسطح تا جاي ممكن به جاي سراشيبي و سربالايي نيز در اين مورد سودمند است.

تقويت عضلات كمر با تمرينات جسمي نيز مهم است كه انجام دادن حركات كششي در ناحيه كمر و همچنين شانه ها و پاها توصيه مي شود.

راه رفتن و انجام دادن حركات تمريني سبك در آب نيز در بهبود كمردرد موثرند.

كارشناسان توصيه مي كنند هر فردي بعد از 15 تا 30 دقيقه نشستن از جايش بلند شود و حركت كند.

پژوهشگران ترك سيگار و تلاش براي كاهش وزن اضافي را نيز از راههاي درمان كمردرد مي دانند.
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

حساسیت و الرژی یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 12:19علائم آلرژي شامل اشکال در تنفس، گرفتگي بيني ، عطسه، آب ريزش از بيني و چشم ها، خارش و تورم پوست، پوست خشک و قرمز و حتي بروز جوش هاي پوستي است که بستگي به واکنش افراد نسبت به آن ماده ي آلرژي زاي خاص دارد.

هر چقدر تماس فرد با ماده آلرژي زا بيشتر باشد، بيشتر احتمال دارد که نسبت به آن حساسيت نشان دهد.

اگر چه هنوز علت اينکه چرا آلرژي در برخي افراد بيشتر شايع است، معلوم نيست، ولي ما مي دانيم که استعداد ابتلا به آلرژي ( واکنش بيش از حد سيستم ايمني بدن) معمولا در افراد يک خانواده بيشتر است.

هيچ کسي با بيماري آلرژي متولد نمي شود، ولي زمينه ابتلا به آن، ارثي است. آلرژي ها معمولاً در دوران کودکي شروع مي شوند، ولي ممکن است در هر سن ديگري هم آغاز گردند.

ميزان حساسيت ها با افزايش سن کاهش مي يابد، ولي ممکن است بعدها مجددا عود کند.

با دوري از مواد آلرژي زا و مصرف منظم داروها تحت نظر پزشک، مي توان آلرژي را کنترل و درمان کرد.

با دقت در اينکه کجا، چه موقع و در چه شرايط محيطي، آلرژي بروز مي کند، مي توان به راحتي علت بروز آن را کشف کرد.


مبتلايان به آلرژي هاي فصلي مي توانند با مصرف داروهاي آنتي هيستامين يا ضد احتقان، احساس بهتري داشته باشد.

آنتي هيستامين ، پاسخ هاي التهابي بدن را کاهش مي دهند و ضد احتقان ها هم ميزان گرفتگي و تراکم (مثل گرفتگي بيني) را کم کنند.
تذکرات مفيد:

1- هنگامي که ميزان گرده گياهان در هوا زياد است، از منزل خارج نشويد که اغلب در بعدازظهرهاي خشک و خنک اين گونه است.

ولي ميزان اين گرده ها در هواي سرد و مرطوب (بعد از باران) به طور عجيبي کاهش مي يابد.2- هنگام راه رفتن بر روي چمنزار و انبوه برگ هاي ريخته شده از درختان به صورتتان ماسک بزنيد، زيرا در اين حالت، گرده گياهان و اسپور قارچ ها در هوا زيادند.

3- هنگام رانندگي، تهويه ماشين را روشن کنيد تا مانع از ورود هواي بيرون به داخل ماشين که مملو از مواد آلرژي زاست گردد. مواقعي که در اطراف شهر هستيد، پنجره هاي ماشين را ببنديد.

4- اگر نسبت به حيوانات آلرژي داريد، آنها را داخل اتاق نياوريد و هنگام دست زدن به آنها ماسک بزنيد، يا اينکه در کل، حيواني در منزل نگه نداريد.

5- اگر نسبت به گرد و غبار حساسيت داريد، کف اتاق ها را با جاروبرقي جارو بزنيد و با دستمال مرطوب، گرد و خاک وسايل را پاک کنيد.به
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

ماسک گیاهی یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 11:17

 

تیتر : ماسک صورت
خلاصه : انواع ماسکهای گیاهی
متن کل خبر : هر پوستى با توجه به رطوبت، چربى، جوش و منافذى که دارد براى شادابى بیشتر نیاز به تقویت دارد. در زیر با ارائه ماسک هاى طبیعى که از میوه هاى گوناگون تهیه مى شود، مى توانید پوست خود را زنده و با طراوت نگه دارید.
ماسک انگور:
این ماسک براى روشن نگه داشتن پوست صورت مفید است.

ماسک انگور با روغن زیتون:
براى شادابى و لطافت پوست مقدارى دانه انگور را در روغن زیتون بجوشانید و آن را صاف کرده و روى پست صورت خود بمالید.

ماسک اسفناج:
اسفناج را در روغن زیتون بریزید درست به همان صورتى که بورانى درست مى کنید بعد این ماسک را روى صورت پهن کنید. این ماسک براى پوست هاى کدر مفید است و باعث درخشش پوست مى شود.

ماسک میخک:
مقدارى گل میخک را در آب خیس کنید و بعد از ۲۴ ساعت آن را صاف کرده و با مقدارى عسل و آب خیار مخلوط کنید. به اندازه یک فنجان از این مخلوط را میل کنید این مخلوط باعث باز شدن رنگ رخساره و جلاى پوستتان مى شود.

ماسک گیلاس:
ماسک زیبایى که از دسته هاى گیلاسى که هسته آن را گرفته اید مى توانید روى پوست خود بگذارید. این ماسک به پوست شما نرمى داده و باعث مى شود رنگ رخساره تان باز شود.

ماسک هلو:
ماسک هلو ماسکى است که روى تمام پوست ها مى توانید استفاده کنید. هلو را رنده کرده و روى پوست بگذارید. چند دقیقه صبر کنید و بعد از شست وشو نتیجه آن را ببینید.

مسدود کردن منافذ صورت:
یک قرص اکسیژنه را در مقدارى گلاب حل کنید یک قاشق آرد گندم به آن اضافه کنید و بگذارید براى ۱۰ دقیقه روى پوستتان بماند.

پوست هایى با منافذ زیاد:
۷ عدد زردآلوى رسیده را قطعه قطعه کرده و له کنید. چند قطره روغن بادام روى آن بچکانید و بگذارید تا براى ۲۰ دقیقه روى پوستتان بماند و بعد آن را با آب نیمه گرم بشویید.
براى بستن منفذهاى باز که روى پوست صورت پیدا مى شود به اندازه مساوى تخم خیار، تخم کدو، تخم خربزه را به صورت پودر درآورده و در شیر یا خامه تازه حل کرده و براى نیم ساعت روى پوست بگذارید و بعد پوست را شسته و با گلاب ماساژ دهید.

کرم آرایش و زیبایى:
کرم مسدود کردن منافذ صورت را روى پوست مى مالیم و براى یک ساعت پوست را ماساژ مى دهیم تا خوب روى پوست بخوابد. نیم ساعت صبر کرده و بعد صورت را مى شوییم.

ماسک پوست هاى معمولى:
یک زرده تخم مرغ، یک قاشق مرباخورى آب پرتقال، یک قاشق مرباخورى روغن بادام را با شیره نارگیل اضافه کرده و به صورت بمالید و پس از ۲۰ دقیقه آن را بشویید.

ماسک لک صورت
پوست تخم مرغ را خشک کرده و مى کوبیم بعد با آب خمیر درست مى کنیم و هر روز روى صورت مى گذاریم.

ماسک گرمک
ماسک زیبایى گرمک براى باز و شاداب شدن چهره مفید است این ماسک را روى صورت بکشید و بگذارید براى ۱۵ دقیقه بماند. این ماسک براى از بین بردن لکه ها و سر سیاه ها نیز مفید است.

ماسک عسل و سرکه:
مقدارى عسل و سرکه را مخلوط کرده و روى لکه هاى صورت بمالید. کبودى هاى زیر چشم را با این ماسک برطرف کنید.

ماسک کنگر:
آب کنگر را گرفته به اندازه یک سوم آن موم سفید و روغن بادام اضافه کرده و خوب هم مى زنید تا به صورت ماسک درآید. این ماسک را روى لکه هاى پوست مى گذارید و بعد از ۱۵ دقیقه آن را با آب ولرم مى شویید این ماسک براى از بین بردن لکه ها مفید است.

ماسک هویج و سیب:
هویج و سیب را رنده کرده و یک قاشق مرباخورى عسل به آن اضافه کرده و روى صورت هایى که لک دارد بگذارید و پس از ۲۰ دقیقه با آب ولرم آن را بشویید.

ماسک برگ چغندر:
برگ چغندر را بکوبید و به صورت ماسک در آورید و روى تمام صورت پهن کنید. این ماسک براى از بین بردن کک و مک مفید است.

ماسک چهره هاى خسته و بى خواب
موز سالم و رسیده را خوب له کرده و به آن نصف قاشق مرباخورى عسل اضافه کنید و خوب آنها را به هم بزنید. این مخلوط را به چهره و گردن خود بمالید و بعد از نیم ساعت بشویید.

ماسک پوست خسته:
۲ قاشق عسل را با نصف قاشق آب لیمو مخلوط کنید و براى مدت ۱۵ دقیقه آن را روى صورت بگذارید و بعد با آب ولرم بشویید.

ماسک پوست تیره و آفتاب سوخته
یک هویج تازه را به قطعات پهن تقسیم کنید و براى نیم ساعت روى پوست بگذارید در این مدت استراحت کنید و بعد صورت را با آب نیمه گرم بشویید.

ماسک گلگون شدن صورت:
باقلا را به صورت آرد درآورید و آن را خمیر کنید و براى ۵ دقیقه روى صورت بگذارید و بعد صورت را بشویید.

ماسک تقویتى:
۱۴ گرم موم سفید را با ۸۴ گرم روغن بادام و ۲۸ گرم لانولین و ۲۸ گرم گلاب تهیه کنید.
موم سفید و لانولین را روى بخار آب گذاشته تا با هم آمیخته شوند بعد روغن بادام و گلاب را به آرامى در آن ریخته و هم بزنید تا مخلوط شود. این کرم را در ظرف دربسته اى بریزید و هر روز از آن براى نرمى و تقویت پوستتان استفاده کنید.

ماسک جوش چرکى:
براى جوش هاى چرکى با قاشقک مخصوص پودر گل ریواس را با یک قاشق ماست مخلوط کنید و هفته اى سه روز روى پوستتان بمالید.

ماسک جوش هاى سیاه:
ابتدا گل ریواس را با گل بابونه و گل بنفشه مى جوشانیم وقتى بخار آن بلند شد صورت را بخور مى دهیم و یک قاشق روغن زیتون و زرده تخم مرغ را که قبلاً مخلوط کرده ایم به صورت ماسک روى صورت مى گذاریم و بعد از شستن ماسک پنبه الکل زده را به صورت مى مالیم تا ضدعفونى شود.

ماسک ریواس:
ریواس له شده را با مقدارى سرکه مخلوط مى کنیم و روى تمام صورت مى مالیم این ماسک براى از بین بردن کک و مک و جوش هاى چرکى و جاى جوش خیلى مفید است.

ماسک چین زیر چشم:
سفیده تخم مرغ را خوب به هم زده زیر چشم مى گذاریم. براى جلوگیرى از چین و چروک پوست لانولین را مى توان هر شب به تنهایى روى پوست مالید براى این که لانولین کاملاً جذب صورت شود با انگشت آرام به صورت تلنگر مى زنیم و صبح آن را مى شوییم.

ماسک چروک چشم:
روغن کرچک را یک شب روى پوست مالیده و تا صبح مى گذاریم بماند.

ماسک زیبایى:
پوست را ابتدا کاملاً تمیز مى کنیم کمى مخمر آبجو را با گلاب و آب لیمو ترش مخلوط مى کنیم و به پنبه مى مالیم و آن را به پوست صورت چند بار مى مالیم و مى گذاریم تا ۲۰ دقیقه روى پوست بماند و خشک شود. بعد از آن صورت را با آب ولرم مى شوییم. این ماسک به صورت طراوت خاصى مى دهد. قبل از گریم بهتر است دو زرده تخم مرغ را با یک قاشق روغن زیتون و یک قاشق روغن بادام و آب لیمو به خوبى مخلوط کنیم و براى ۱۰ دقیقه روى پوست بگذاریم بعد صورت را شسته و گریم کنیم.

ماسک سیب زمینى:
سیب زمینى خام را رنده کرده مقدارى شیر و گلاب به آن اضافه مى کنیم این ماسک براى نرمى و لطافت پوست مفید است.
کمى از موم عسل را به صورت نازک روى پوست مى کشیم و بعد از ۱۵ دقیقه آن را با آب ولرم شست وشو مى دهیم. در رفع چین و چروک صورت مفید است.

ماسک صورت عروس:
یک روز قبل دو تخم مرغ را با یک قاشق روغن زیتون و یک قاشق عسل و یک قاشق چایخورى جوش شیرین مخلوط مى کنیم و روى صورت عروس مى گذاریم همچنین یک قاشق چایخورى عسل را با یک قاشق چایخورى شیر و یک قاشق چایخورى لانولین مخلوط کرده و روى پوست عروس مى گذاریم. طراوت و زیبایى خاصى به پوست عروس مى دهد.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

ماسکهایی برای روشنایی پوست یکشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۷ 11:1
ریشه سدر را بهمراه پوست ان دز اب جوش ریخته و بمدت ۳۰دقیقه بجوشد صاف کرده دو باره حرارت داده تا غلیظ شود به صورت مالیده  عجیب مفید است

۲=یک مشت اویشن تازه و اکلیل کوهی راجوشانده صاف و همانروز به صورت بمالید

ماسک هایی برای روشنايی پوست


ماسک هایی براي روشنايي و باز شدن رنگ رخساره و نرمي و لطافت و شادابي و تغذيه آن

آب انار را بگيريد و بدون مخلوط نمودن با چيز ديگري به پوست صورت خود بماليد. اين عمل باعث روشن شدن رخساره مي گردد و براي تغذيه پوست نيز بسيار مفيد مي باشد.

مقداري طالبي را همراه با گوشتش له نموده و بر روي پوست صورت خود بماليد. اين ميوه باعث نرمي و لطافت پوست مي گردد چون سرشار از ويتامين هاي A و B و C مي باشد که همه اين ويتامين ها براي پوست مفيد بوده و باعث ويتامينه شدن آن مي گردد.

ريشه سدر را به همراه پوست آن، در آب جوش ريخته و بگذاريد براي 30 دقيقه بجوشد. پس از آن اين مخلوط را صاف نموده و دوباره حرارت دهيد تا غليظ شود، استفاده از اين مايع غليظ در روشن شدن رنگ رخسار بسيار مفيد مي باشد.

نخود را در کمي آب خيس کرده و پس از 2 ، 3 روز اين مخلوط را صاف نموده و بر روي صورت خود بماليد . استفاده از اين ماسک باعث باز شدن رنگ رخسار مي گردد. مقداري تره را ريز کرده و کاملا له کنيد، مقدار کمي شير به آن اضافه نموده، با کمي عسل و سپس اين ماسک را بر روي چهره خود بماليد. اگر خاک اره چوب گردو را با سرکه مخلوط نموده و بگذاريد تا 2 روز بماند و سپس آنرا به صورت ماسک به چهره خود بماليد باعث مي شود تا رنگ رخساره باز شود. زيره را خيس کرده و آب آنرا صاف نموده، اين آب براي شست و شوي چهره و باز شدن رنگ آن و روشن شدن رخسار بسيار مفيد مي باشد. موز را رنده کرده و با روغن زيتون کاملا مخلوط نموده و به مدت 20 دقيقه اين ماسک را بر روي پوست صورت گذاشته و در پايان با آب ولرم شست و شو داده، سپس با آب سرد تميز و پاک کنيد. ابتدا مقداري عسل طبيعي را با بخار آب ، گرم کنيد و صورت را با آن ماساژ دهيد، سپس قشر نازکي از عسل گرم شده را روي پوست به مدت 20 دقيقه باقي بگذاريد.

نعناع را له کرده و آب آن را با دست کاملا مي گيريد، سپس آنرا با سفيد تخم مرغ که کاملا زده شده و کف کرده است مخلوط کرده و چند قطره آب ليموي تازه به آن اضافه کرده و به مدت 30 دقيقه بر روي صورت ثابت نگه داشته و سپس صورت را با آب سرد تميز کنيد.

پوست هلو را از خودش و هسته جدا کرده ، ابتدا پوست صورت را نازک نموده و بعد پوست هلو را از طرفي که پرزهايش بر روي پوست قرار گيرند بر روي صورت پهن نموده و بعد از 15 دقيقه آنها را برداشته و صورت را با آب زيره و با کمک پنبه تميز نماييد ؛ اين بار خود هلوي له شده را روي پوست قرارداده و مي گذاريد تا 15 دقيقه ديگر بماند و بعد صورت را با آب سرد کاملا تميز مي کنيد.

زرده تخم مرغ را به هم زده، عسل را به آن اضافه نموده و بعد روغن زيتون و مقداري عصاره دم کرده گل ختمي و بابونه را به آن اضافه کرده و خوب مخلوط مي کنيد و بعد با کمک مقداري پنبه اين ماسک را بر روي صورت مي ماليد. سيب زميني پخته را رنده کرده و روي پوست صورت مي ماليد. اين ماسک باعث جواني و شادابي پوست مي شود. ولي اگر آنرا بپزيد و له کرده و باکمي شير و نارنج به پوست به ويژه اطراف چشم بماليد باعث مي شود تا در ضمن يکنواخت شدن پوست، سياهي دور چشم نيز از بين برود. خيار را رنده کرده يا از ورقه هاي خياري که از طول بريده شده است استفاده کرده و در روي صورت قرار دهيد . خيار به علت داشتن تب سرد، باعث نرمي و لطافت پوست مي شود و حرارت پوست صورت را مي گيرد و از به وجود آمدن جوش در پوست جلوگيري مي کند. قسمت قرمز هندوانه را جدا کرده و پس از له کردن، آن را با کمي گلاب مخلوط نموده و به صورت ماسک به چهره بماليد و پس از گذشت 30 دقيقه صورت را با آب سرد شستشو داده، اين ماسک باعث شادابي و طراوت و روشنايي پوست مي گردد. ضماد گل يونجه را تهيه کرده و عصاره آن را با آرد جو مخلوط نموده و مخلوط را بر روي پوست ماليده و پس از 30 دقيقه صورت را با آب ولرم بشوييد. اين ماسک براي پاک کردن پوست بسيار مفيد است.مقداري روغن زيتون را با چند قطره آب ليموترش مخلوط کرده و با کمک پنبه آنرا بر روي صورت خود بماليد پس از 20 دقيقه پنبه را با کمي فشار بر روي پوست صورت بکشيد و پوست خود را کاملا تميز نماييد. پس از آن صورت خود را با آب ولرم بشوييد.

مقداري کلم را ريز ريز نموده و آنرا خوب له کنيد، سپس به آن روغن نارگيل اضافه نماييد و بگذاريد 3 روز در آفتاب بماند. پس از آن، اين مخلوط را صاف کنيد، مايع حاصله، سرشار از ويتامين مي باشد و براي پوست بسيار مفيد است. اين ماسک براي هر نوع پوستي خوب است. مقداري پياز را نده کرده و بعد مقداري گلاب و بهار نارنج را براي از بين رفتن بوي تند پياز به آن اضافه کنيد. اين ماسک براي ضدعفوني کردن پوست بسيار مفيد مي باشد. پس از گذشت 30 دقيقه صورت را با آب سرد بشوييد.

مقداري سير را پوست کنده، سپس آنرا رنده کنيد و با مقداري عسل مخلوط نماييد و به صورت ماسک بر روي صورت خود قرار داده و با دست ،صورت را ماساژ دهيد . به علت خاصيت ضدعفوني کنندگي سير و عسل هر دوي آنها باعث از بين رفتن آلودگي ها از سطح پوست مي شود. مقداري جعفري را ريز نموده و در اندکي آب جوش، خيس کرده و در قوري را بگذاريد تا دم بکشد سپس حدود 1 دقيقه آب را روي بخار قرار داده، بعد از سرد شدن آنرا صاف نموده آبش را به صورت بماليد و ماساژ دهيد، اين کار را به مدت يک هفته، صبح و شب تکرا کنيد تا روشن شدن پوست صورت خود را مشاهده نماييد. ماسک گيلاس و ماسک سيب هر دو باعث نرمي و لطافت پوست مي شوند. مقداري ميخک را در آب خيار خيس کرده و به مدت 24 ساعت بگذاريد بماند و بعد کمي به آن عسل و گلاب اضافه کرده و پس از گذشت 2 ساعت ديگر، آنرا صاف نموده و به عنوان ماسک از آن استفاده نماييد.

دانه هاي ذرت تازه را از ميوه اش جدا کرده و در مقدار بسيار اندکي شير به مدت 2 روز خيس کنيد. پس از آن اين مخلوط را در مخلوط کن ريخته و مايع يکدستي درست نماييد و از آن به عنوان ماسک استفاده نماييد. مقداري آب عدس را با تخم خربزه مخلوط نموده و بعد از گذشت2،3 ساعتي، از آن به عنوان ماسکي براي صورت خود استفاده نماييد.

يکي از ماسک هاي موثر در نرمي و لطافت پوست اين گونه آماده مي شود: آرد جو و آرد باقلا (يک قسمت) را با عدس له شده و نشاسته گندم ( سه قسمت) و با تخم خربزه (دو قسمت) و مقدار کمي زعفران مخلوط کرده يا مواد فوق را باز هم در آب هندوانه خيس نموده و شب به صورت بماليد و روز صورت را با جوشانده گل بنفشه يا آب هندوانه يا آب کدوي تازه يا آب خربزه بشوييد و پس از آن با آب نيم گرم.

هميشه بهار براي نرم کردن پوست هاي شکننده به کار مي رود و براي اين کار چنين عمل کنيد: يک مشت گل و ساقه هميشه بهار را به مدت يک ربع ساعت در آب بسيار گرم که در حال جوشيدن نباشد بريزيد و به صورت کمپرس ولرم روي پوست گردن و صورت بماليد. 10 گرم عسل را در 50 گرم شير بريزيد و ضمن گرم کردن به هم بزنيد، سپس چهار تا پنج قاشق ،آرد مرغوب به آن اضافه کنيد. اين مخلوط را روي پوست صورت بماليد و بگذاريد به مدت 10 دقيقه بماند. مشتي از برگ خشک گل بنفشه را در يک ليتر شيرجوش به مدت دو تا سه دقيقه قرار دهيد تا دم بکشند و سپس آن را صاف کرده، از اين شير مي توان براي سفيدي و نرمي پوست استفاده نمود. دو مشت زيزفون خشک را در يک ليتر آب جوش، دم کنيد و پس از دم کردن،اين محلول را صاف نماييد و به پوست خود بماليد. اين محلول باعث روشن شدن پوست مي گردد. مقداري از مخروط تازه ي رازک را در نيم ليتر آب جوش در حدود 15 دقيقه دم نماييد. سپس آنرا صاف کرده و وقتي سرد شد به پوست صورت خود بماليد.

براي حفظ درخشندگي و نرمي پوست مي توان از روش زير استفاده کرد:

مقداري ساقه اي نازاي دم اسب را چندين ساعت در آب سرد بخوابانيد و سپس به مدت 10 دقيقه آن را بجوشانيد و بعد آنرا صاف کرده و پس از سرد شدن به پوست خود بماليد. توت فرنگي مقوي بوده و در شادابي پوست و بازيافتن درخشندگي و نرمي آن بسيار موثر است و مي توان به طور مستقيم از ميوه له شده آن ماسک مورد نظر را تهيه کرد و پس از 20 دقيقه صورت را با آب ولرم شست. آب يک خوشه انگور را با دست بگيريد و به صورت کمپرس صبح و شب به پوست خود بماليد تا پوست شما شاداب و روشن و مقوي شود و پس از دو دقيقه صورت را بشوييد . 50 گرم گياه اکليل کوهي را در يک ليتر آب جوش دم کنيد و با همان مقدار، پوست پرتغال مخلوط کنيد و پس از سرد شدن و صاف کردن به عنوان ماسکي تقويت کننده ا زآن بهره گيريد.

يک مشت آويشن تازه و اکليل کوهي را در يک ليتر آب جوش ريخته و دم کنيد. سپس آنرا صاف کرده و به پوست صورت خود بماليد. اين ماسک را بايد همان روز استفاده کرد. جهت مراقبت هاي زيبايي، سه قاشق سوپخوري اسانس اسطوخودوس را با نيم ليتر الکل 70% و يک ربع ليتر ادکلن مخلوط مي کنند.جهت مراقبت هاي زيبايي دو مشت از گياه را در يک ليتر سرکه سفيد نرم کرده ، پانزده روز در مقابل هوا قرار مي دهند و بعد صاف کرده ، محلول را به کار مي برند. آب ميوه تازه و رسيده توت فرنگي را بگيريد و با کمي شير مخلوط کنيد و به صورت بماليد چند ساعت و حتي تمام شب آن را بر روي صورت نگه داريد و صبح روز بعد، صورت را با گلاب بشوييد.

يک قاشق چايخوري از پودر بابونه خشک شده را در يک فنجان آب گرم ريخته ، يک شب به حال خود بگذاريد و سپس در استعمال خارجي استفاده کنيد. از جوشانده غليظ برگ هاي زيزفون ، جهت استعمال خارجي براي روشنايي پوست به شکل لوسيون استفاده کنيد. براي تهيه آن سه تا چهار مشت از برگ هاي تازه يا خشک شده آنرا در يک ليتر آب مي ريزيد.

آب سيب را مي توان به صورت خالص يا همراه عسل استفاده نمود. اگر پوست بدن را با آب سيب مالش دهيد . سلولهاي پوست صاف و منافذ باز صورت جمع مي شوند و صورت شفاف و يکدست مي شود. جوشانده شلغم استعمال خارجي دارد و به شکل کمپرس و لوسيون آرام کننده، مصرف مي شود. جهت تهيه آن سه يا چهار عدد ريشه شلغم را رنده کرده و در يک ليتر آب بجوشانيد.

دو مشت از دانه هاي ساييده شنبليله را در يک ليتر آب ريخته و از آن لوسيون يا مايع شست و شويي براي پاکي و سلامتي پوست تهيه نماييد (توصيه مي شود مصرف آن بيشتر از يک هفته نباشد و بعد از يک انقطاع هشت روزه، مجددا مصرف آن شروع شود زيرا شنبليله محتوي يک ماده فعال به نام تريگونلين است که چنانچه به طور لاينقطع مصرف شود، مي تواند براي انسان زيان هايي به بار آورد. جوشانده اي از برگ ها و غنچه هاي قان درست نماييد و آن را صاف کرده، اين محلول را براي تميز کردن صورت به کار برده و بعد صورت را با آب مقطر يا گلاب بشوييد. جوشانده شکوفه هاي گياه استعمال خارجي دارد. جهت تهيه آن يک مشت کامل از شکوفه ها را در يک ليتر آب جوشانده و به صورت لوسيون و کمپرس به کار ببريد. اسانس تربانتين به تنهايي يا مخلوط با روغن کامفر، جهت مالش پوست براي زيبايي به کار مي رود. مقدار سه مشت از برگ هاي گزنه، دو مشت از برگ و گل ماميران و دو مشت برگ کلم را قطعه قطعه کنيد و مخلوط آن ها را به مدت 48 ساعت در دو ليتر آب باران قرار داده، بعد از صاف کردن آن را به عنوان لوسيون موضعي استعمال نماييد. جوشانده گل و احتمالا برگ گل ماهور (خرگوشک) جهت استعمال خارجي (کمپرس ولوسيون) استفاده مي شود. جهت تهيه آن يک مشت بزرگ از گل يا سه مشت از برگ هاي آن را در يک ليتر آب، جوشانده و سپس استعمال نماييد. جهت جمع شدن منافذ پوست صورت، روزي 5 دقيقه صورت را با آب هويج ماساژ داده و بعد آنرا با گلاب بشوييد. منظور از پروردن ريشه ماميران در شراب سفيد و شيرين ، اين است که به عنوان ماده اي براي آرامش پوست به کار رود. براي اين منظور سه عدد ريشه خشک کرده ماميران را به مدت 12 ساعت در يک ليتر شراب قرار مي دهيد و بعد آنرا به صورت مايع در استعمال خارجي استفاده کنيد. کمپرس نعناع استعمال خارجي دارد و براي ضدعفوني پوست و طراوت آن موثر مي باشد. جهت تهيه آن يک مشت از برگ هاي خشک شده نعناع را در يک ليتر شراب سفيد يا قرمز ريخته و آن را مي جوشانيد، بعد از صاف کردن پارچه اي را با محلول صاف شده خيس کرده و بر روي شکم و سينه قرار دهيد.

شيره گياه از گل هاي ياس بنفش جهت استعمال خارجي تهيه مي شود. براي اين منظور يک مشت کامل از گل هاي خشک کرده ياس بنفش را در يک ليتر روغن زيتون ريخته و آن را به مدت 15 روز در برابر آفتاب قرار مي دهيد و محلول را صاف کرده و جهت مالش يا کمپرس به کار بريد. ضماد گندم سوخته با موم و روغن گل، براي خوش رنگي رخسار و شفافي پوست، به صورت مالش بر روي پوست، بسيار مفيد است. ضماد آرد ماش براي نيکويي رنگ رخسار بسيار مفيد است.

آردجو، تخم ترب، تخم خربزه ،نشاسته، کتيرا، بوره، هر يک يا هر چند از اين ها را که مي خواهيد نرم ساخته با شير بياميزيد و شب به صورت بماليد و صبح با آب گرم بشوييد.. اگر اين عمل را هر شب تکرار کنيد لکه ها و بدرنگي هاي صورت از بين رفته و صورت شما جلا مي گيرد. باقلا ، عدس پوست تخم مرغ، سفيدآب، قلع، استخوان سوخته، بادام تلخ، تخم ترب ، نشاسته همه را نرم کوفته با شير يا آب خيار يا آب گشنيز، خمير رقيقي کرده و به صورت بماليد و سپس استحمام نماييد . کوبيده مصطکي ، کندر با آب پياز کوهي رنگ رو را به رونق مي آورد. ضماد نخود پخته تقويت کننده پوست مي باشد.روغن نارگيل و يا پودر آن تقويت کننده پوست مي باشد. ليموترش به تنهايي تقويت کننده پوست بوده و استفاده از آن بسيار نافع است. ضماد گندم سوخته، توام با موم و روغن گل سرخ، پوست را تقويت و نرم و شفاف مي نمايد. روغن هسته زردآلو، پوست را لطيف مي سازد.

ضماد تخم خيار توام با عسل ورم هاي پوستي را برطرف ساخته و لطافت خاصي به پوست مي دهد. ماسک خرمالو، پوست را نرم و لطيف مي کند. ماسک خرما تقويت کننده پوست بوده و اختلالات پوستي را درمان مي کند. جوشانده ريشه ختمي ، پوست را نرم و لطيف و تحريکات پوستي را درمان مي کند. ضماد ثعلب توام با روغن زيتون پوست را تقويت مي کند. آب بِه پوست را تقويت ، نرم و لطيف مي کند.

روغن بادام شيرين ، نرم کننده پوست و التيام دهنده التهابات آن مي باشد. ماليدن روغن انگور بر پوست دست و صورت، موجب شادابي پوست و حفظ آن از سرما و گرما مي گردد. جوشانده ي برگ ازگيل، موجب تقويت پوست مي گردد. ويتامين E را با لانولين مخلوط کنيد اين کرم تقويت کننده و رطوبت دهنده بسيار خوبي براي پوست شما خواهد بود. ماسک سفيده تخم مرغ و آب ليموترش در روشن کردن رنگ پوست بسيار موثر است، در ضمن به آن لطافت هم مي بخشد. براي درست کردن آن بايد مقدار مساوي از هر دو را به مدت 15 تا 20 دقيقه در روي پوست بگذاريد و بعد پوست را بشوييد.

براي تهيه لوسيون گليسيرين و گلاب که براي لطافت پوست هاي خشن بسيار مفيد مي باشد، بايد دو قسمت گليسيرين را با يک قسمت گلاب مخلوط نماييد و اين کرم را هر روز به پوست خشن، ماليد تا پوست شما نرم و لطيف شود. پودر گل يا ريشه خشک يکي از دو گياه خطمي يا پنيرک را به کرم خود يا به مخلوط گليسيرين و گلابي که ساخته ايد اضافه کنيد تا اهميت آن را در درمان پوست هاي خشن و تبديل آن به پوست لطيف و نرم ببينيد.

تذکر: از خوردن زيره، آب راکد و سرکه بپرهيزيد که باعث کدري پوست صورت مي شوند.

خوردن اطريفل، آمرله ي پرورده ، خون را پاکيزه و تصفيه ساخته و رنگ رخساره را گلگون مي کند.

فلفل، سعد، قرنفل ، زعفران، زوفا در غذا خون را باز و منبسط ساخته و به پوست فايده مي رساند.

ماسک هایی براي روشنايی پوست

ماسک هایی براي روشنايي و باز شدن رنگ رخساره و نرمي و لطافت و شادابي و تغذيه آن

آب انار را بگيريد و بدون مخلوط نمودن با چيز ديگري به پوست صورت خود بماليد. اين عمل باعث روشن شدن رخساره مي گردد و براي تغذيه پوست نيز بسيار مفيد مي باشد.

مقداري طالبي را همراه با گوشتش له نموده و بر روي پوست صورت خود بماليد. اين ميوه باعث نرمي و لطافت پوست مي گردد چون سرشار از ويتامين هاي A و B و C مي باشد که همه اين ويتامين ها براي پوست مفيد بوده و باعث ويتامينه شدن آن مي گردد.

ريشه سدر را به همراه پوست آن، در آب جوش ريخته و بگذاريد براي 30 دقيقه بجوشد. پس از آن اين مخلوط را صاف نموده و دوباره حرارت دهيد تا غليظ شود، استفاده از اين مايع غليظ در روشن شدن رنگ رخسار بسيار مفيد مي باشد.

ماسک صورت عروس

یك قاشق چایخوری عسل + یك قاشق چایخوری شیر + یك قاشق چایخوری لانولین

تمام مواد بالا را با هم مخلوط می كنیم و روی بخار آب قرار می دهیم كه بخار آب باعث حل شدن لانولین می شود.
در حین گرم كردن مخلوط را خوب به همی می زنیم سپس از مخلوط مذكور روی تمام صورت می مالیم و پس از ۲۰ دقیقه با آب ولرم شستشو می دهیم و از كرم ویتامینه نیز استفاده می كنیم

ماسک برای تورم اطراف چشم

هويج: هويج سرشار از ويتامين A است و به عنوان يكي از مهمترين اجزاي توليد كرم و ماسك صورت مورد استفاده قرار مي گيرد. كمي شير يا خامه به آب هويج اضافه كنيد و قبل از حمام آن را روي پوستتان بماليد. هويج را به صورت خمير درآوريد و كمي شير به آن اضافه كنيد. اين خمير در زدودن تورم اطراف چشم ها بسيار مؤثر عمل مي كند.

ماسک صورت برای پوست چرب و جوش دار

این ماسك برای افرادی كه پوست چرب دارند و به طور مرتب و به خصوص با شروع فصل گرما جوش می زنند، مناسب است.

مواد لازم:

یك ساقه
كرفس

یك چهارم
سیب

یك چهارم
خیار

یك چهارم
سیب زمینی

2 الی 3 عدد
چغاله بادام

2 قاشق غذاخوری
ماست

تمام مواد را با هم درمخلوط كن ریخته و سعی كنید مایع غلیظ شود. می توانید از كمی برنج كته شده ی بدون نمك و روغن برای غلیظ كردن ماسك استفاده كنید.

صورت خود را بشویید. سپس این ماسك را برای مدت 15 الی 20 دقیقه روی صورت بگذارید و بعد با آب ملایم شستشو دهید. توجه داشته باشید عوامل گوناگونی در بروز جوش صورت دخیل هستند مانند: مشكلات هورمونی، غدد و یا تخمدان. همچنین بعضی از جوش ها در فصل گرما بیشتر می شوند. در هر صورت باید به تغذیه سالم توجه داشت و از خوردن زیاد چربی ها و ادویه ها خودداری كرد.

این ماسک تأثیر جالبی بر جوش ها دارد

ماسک آناناس
این میوه تأثیر جالبی بر جوش های غرور به ویژه گلوله های چربی زیر پوستی (جوش های کیستیک) دارد. برای تهیه ماسک آناناس کافی است که یک آناناس رسیده را پوست بکنید و در مخلوط کن بریزید تا به صورت مخلوط غلیظی در بیاید.

سپس به اندازه وزن آن به آن الکل میوه ( الکل اتیلیک ) بیفزایید و یک لیوان روغن آفتابگردان به مخلوط حاصل اضافه کنید. حال می توانید روزی یک بار، هر بار بیست تا سی دقیقه ، این مخلوط را به صورت ماسک بر روی صورت خود قرار دهید و سپس آن را با آب سرد بشویید.

يک ماسک برای رفع چروک

ترکيبات مورد نياز اين ماسک عبارتند از:

دو فنجان سرکه،

نصف فنجان رازيانه خشک،

نصف فنجان بابونه خشک،

نصف فنجان گل رز خشک،

نصف فنجان شبدر قرمز خشک،
براي تهيه اين ماسک گياهان خشک شده را در سرکه گذاشته و به آرامي تکان دهيد. در ظرف را بسته و آن را به مدت دو تا سه هفته در دماي 10 تا 15 درجه سانتي گراد نگه داريد. لازم است هر روز ظرف را به مدت 15 دقيقه تکان دهيد.

پس از طي سه هفته، محلول را با صافي صاف کنيد و در يک ظرف تميز بريزيد. براي هر بار مصرف کافي است صورتتان را با آب ولرم شست و شو داده و سپس خشک کنيد. آن گاه محلول (سرکه و گياهان خشک) را به نسبت شش به يک با آب مقطر رقيق کنيد و سپس آن را روي صورتتان با حرکات چرخشي ماساژ دهيد. دقت کنيد ماساژ حداقل بايد 15 دقيقه ادامه پيدا کند. حرکات ماساژ بايد نرم و در جهت صحيح انجام شود تا موجب آسيب به پوست شما نشود. اين محلول کمي قابض بوده و براي پوست هاي شل و کمي چرب و منافذ باز صورت بسيار مناسب است. بهتر است از اين محلول يک روز در ميان براي برطرف کردن چروک هاي صورت استفاده

ماسک برای از بين بردن آثار جوش ها

بعضي از افراد داراي پوست بسيار حساسي مي باشند و اگر زخم يا جوشي در روي آن پديد آيد جاي آن پس از بهبودي به صورت لکه در بدن و در روي پوست باقي مي ماند براي معالجه اين لکه هاي حاصل از خون مردگي مي توان از روشهاي زير استفاده کرد:

محل جوش را با مخلوط عسل و ويتامين “E” به صورت روغن و يا پودر در جوز به مدت 20 دقيقه بپوشانيد و سپس با آب ولرم بشوييد و بعد آب سرد به صورت بپاشيد، اين روش را هفته اي يکبار انجام دهيد تا آثار جوش ها کاملا از بين برود. مخلوط آب اسفناج و سفيدآب ، آثار جوش هاي صورت را از بين مي برد. به محل جوشها مي توان مخلوط عسل و زرده تخم مرغ و روغن زيتون ماليد و يک ساعت روي صورت قرار داده و بعد آن را با آب ولرم بشوييد. اين عمل را يک روز درميان تکرار کنيد تا آثار جوش ها از بين برود.

برگ کلم يا برگ ترب يا پونه را کوبيده و ضماد اندازيد، يا زرنيخ واشق را با آب کوبيده با سرکه، ضماد گذاريد. شاه بلوط، مازو، اقاقيا هر يک از اينها را که مي خواهيد کوبيده و با آب گرم خمير کرده و ضماد اندازيد، مواظب باشيد که محل جوش شکافته نشود. برگ جعفري و برگ تلفوني را کاملا له کنيد اين مخلوط له شده را به اضافه کمي عسل به صورت ماسک به پوست خود بماليد، اين عمل را هر روز به مدت 40 دقيقه تکرار کنيد و سپس صورت خود را با آب ولرم بشوييد تا آثار جوش ها از بين برود. (کمپرس با جوشانده تخم جعفري نيز براي از بين بردن آثار جوش ها مفيد مي باشد.)

یک ماسک برای رفع چروک

ترکیبات مورد نیاز این ماسک عبارتند از:

دو فنجان سرکه،

نصف فنجان رازیانه خشک،

نصف فنجان بابونه خشک،

نصف فنجان گل رز خشک،

نصف فنجان شبدر قرمز خشک،
برای تهیه این ماسک گیاهان خشک شده را در سرکه گذاشته و به آرامی تکان دهید. در ظرف را بسته و آن را به مدت دو تا سه هفته در دمای 10 تا 15 درجه سانتی گراد نگه دارید. لازم است هر روز ظرف را به مدت 15 دقیقه تکان دهید.

پس از طی سه هفته، محلول را با صافی صاف کنید و در یک ظرف تمیز بریزید. برای هر بار مصرف کافی است صورتتان را با آب ولرم شست و شو داده و سپس خشک کنید. آن گاه محلول (سرکه و گیاهان خشک) را به نسبت شش به یک با آب مقطر رقیق کنید و سپس آن را روی صورتتان با حرکات چرخشی ماساژ دهید. دقت کنید ماساژ حداقل باید 15 دقیقه ادامه پیدا کند. حرکات ماساژ باید نرم و در جهت صحیح انجام شود تا موجب آسیب به پوست شما نشود. این محلول کمی قابض بوده و برای پوست های شل و کمی چرب و منافذ باز صورت بسیار مناسب است. بهتر است از این محلول یک روز در میان برای برطرف کردن چروک های صورت استفاده کنید.
یک راه دیگر برای مقابله با پیری پوست، بخور پوست با گیاهان جوان کننده است. برای تهیه این بخور کافی است یک قاشق سوپخوری بابونه را به همراه یک قاشق سوپ خوری رازیانه و یک قاشق سوپخوری گل رز خشک شده در یک کاسه آب جوش بریزید.
افرادی که پوست های خشک و حساس دارند بهتر است یک قاشق سوپ خوری گل همیشه بهار را به این بخور خود اضافه کنند و افرادی که پوست های چرب و آکنه دارند به جای گل همیشه بهار بهتر است از مرهم لیمو استفاده کنند. سپس طبق مراحلی که گفته شد، پوست صورتتان را با این معجون گیاهی بخور دهید.

شاید تصور کنید که این بخور ساده چه فایده ای می تواند برای پوست شما داشته باشد؟ حق با شماست. تا زمانی که این بخور را به صورت یک روز در میان، به همراه شست و شو و ماساژ با محلول سرکه ی گفته شده به مدت یک ماه انجام ندهید، متوجه تاثیر معجزه آسای آن نمی شوید!

این ماسک باعث جلوگیری و درمان چروک

ماسک سیب
یک سیب را پوست بکنید و آن را نصف کنید و یک نیمه آن را خرد کنید و با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط نمایید و خوب هم بزنید. سپس آن را بر روی صورت و گردن بمالید، آنگاه پوست را با نوک انگشتان ماساژ دهید. برای این کار، ماساژ را از پایین گردن شروع کنید و به طرف بالا بیایید. سپس از سمت راست گردن به سمت چپ و بالعکس ماساژ دهید. آنگاه با نوک انگشتان به پوست صورت خود ضربات آرامی بزنید تا جریان خون پوست بیشتر شود.

حال کمی صبر کنید تا ماسک خشک شود و پس از بیست دقیقه آن را بشویید.این ماسک باعث جلوگیری و درمان چروک صورت و سبب طراوت و تقویت پوست می شود.

ماسک برای تورم اطراف چشم

هويج: هويج سرشار از ويتامين A است و به عنوان يكي از مهمترين اجزاي توليد كرم و ماسك صورت مورد استفاده قرار مي گيرد. كمي شير يا خامه به آب هويج اضافه كنيد و قبل از حمام آن را روي پوستتان بماليد. هويج را به صورت خمير درآوريد و كمي شير به آن اضافه كنيد. اين خمير در زدودن تورم اطراف چشم ها بسيار مؤثر عمل مي كند.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

نرم كردن پوست دست شنبه بیست و یکم دی ۱۳۸۷ 18:52
- جهت نرم کردن پوست دست، مقدار برابر گليسيرين و گلاب را مخلوط کرده و به کار بريد.
- جهت نرم و سفيد کردن دست، مقدار عسل و آب ليموترش را مخلوط نموده به مدت پانزده تا بيست دقيقه روي دستها بماليد و سپس بشوئيد.
- جهت نرم کردن دستهاي زبر و خشن، دو عدد زرده تخم مرغ را با دو قاشق چاي خوري روغن بادام شيرين به همراه بيست و پنج گرم گلاب و بيست و شش قطره تنتور ساده بنژوان مخلوط کرده و دستها را آغشته نماييد و با يک دستکش نخي بپوشانيد و پس از چند ساعت بشوئيد. (يک تا دو بار در ماه)
- جهت نرم کردن دستهاي خشن و تيره ميتوان از مخلوط آب پرتقال و عسل استفاده کرد.
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

گياهان دارويي =تمام شنبه بیست و یکم دی ۱۳۸۷ 18:33
ن . ب . و
گیاهان دارویی و ادویه‌جات
گیاهان دارویی

اروانه · اسپرزه · استوخودوس · افسنطین · آق اوستا · آقطی سیاه · اکالیپتوس · انجبار · انجدان رومی · آنغوزه · آویشن · باباآدم · بادرشبو · بادرنجبویه · بارهنگ · باریجه · برگ بو · برگ سنا · برنجاسف · بن سرخ · بنگرو · بنه · بولدو · بومادران · بهارنارنج · بهمن‌پیچ · بیدمشک · پای خر · پرسیاوشان · پروانش · پنج‌انگشت · پنیر باد · پنیرک · پونه‌سا · پونه سنبله‌ای · پیازچه · پیرتر · پیرو · تاتوره · تخم کتان · ترشک · ترخون · ترنجبین · تره · جعفری فرنگی · جعفری · خارخسک · چای کوهی · چویل · خار علیص · خار مقدس · خرگوشک · ختمی · دارواش · داز · درمنه · دم شیر · رازک · رازیانه · رومارن · روناس · ریحان مقدس · ریحان · ریواس · زنجبیل · زوفا · ژینکو · سپستان · سُداب · سرخ‌ولیک · سنا · سنبل‌الطیب · سنجد · سورنجان · سیاه‌دانه · سیر · شابیزک · شاه‌تره · شاهِسپَرَم · شبدر قرمز · شنبلیله · شوید · شیرین‌بیان · صبر زرد · صعتر · عروسک پشت پرده · عطر مازندران · علف چشمه · علف لیمو · علف هفت‌بند · غافث · فرنجمشک · فلفل مجار · فلوس · فوکا · قاصدک · کاسنی · کافور · کاکوتی · کرچک · کنار · کوشاد · کیسه کشیش · گاوزبان · گز روغن · گز علفی · گزنه · گشنیز · گل بی‌مرگ · گل راعی · گل ماهور · گل همیشه‌بهار · گلپر · گلرنگ · گلنار · گون کتیرا · لوزارنگ · ماریتیغال · مامیران کبیر · مخلصه وحشی · مرزنجوش · مرزنجوشتر · مرزه · مریم‌گلی · مورت · موسیر · نعناع · هلیله سیاه · همشکی · هویج وحشی ·

ادویه

اسپرزه · آنغوزه · بابونه · بادیان رومی · برگ بو · به‌دانه · پودر پیاز · فلفل دلمه‌ای · پودر کاری · تخم شاهی · تخم تره · ترب کوهی · تمبر هندی · جوز بویا · جوز هندی · چهارتخمه · خاکشیر · خردل · خسرودار · خشخاش · دارچین · زردچوبه · زعفران · زنجبیل · زیره · سماق · سیاه‌دانه · سیر · شنبلیله · عرق بیدمشک · فلفل بهار · فلفل برزیلی · فلفل سفید · فلفل سیاه · فلفل · کاسنی دشتی · کُبابه · کنجد · کندر · گل رنگ · گل گاوزبان · گلاب · لیمو عمانی · پودر موسیر · میخک · ناردانه · واسابی · هل سبز · هل سفید ·

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

قلبهای مرده شنبه بیست و یکم دی ۱۳۸۷ 15:56
قلب‌هايي‌كه زود از ضربان مي‌افتد!
تحقيقات- آمارهاي بهشت زهرا حاكي از ايست قلبي به‌عنوان نخستين عامل مرگ و مير است

از هر دو مرگ در كشورهاي درحال‌توسعه يكي به‌علت بيماري‌هاي قلبي است.الگوي بيماري‌ها از واگير به غيرواگير تغيير پيدا كرده و فرهنگ توجه به اين بيماري‌ها نهادينه نشده است. همچنين كاهش سن بيماري‌هاي قلبي هشداري است كه هر روز به گوش مي‌رسد. نيمي از مرگ و مير‌هاي طبيعي را در دنيا، بيماري‌هاي قلب و عروق تشكيل مي‌دهد؛ 48 درصد در اروپا، 52 درصد در آمريكا و 50 و چند درصد در ايران. هرچند از ميزان شيوع اين بيماري در كشور آمار دقيقي در دسترس نيست، ولي احتمالا بايستي نيمي از مردم را درگير اين دسته از بيماري‌ها و دارو و درمان مربوطه دانست.دراين باره گفت‌وگويي با دكتر بهزاد سليماني، فوق تخصص جراحي قلب بيمارستان هرفيلد لندن انجام داده‌ايم كه از نظرتان مي‌گذرد.

  • در حال حاضر سيستم تشخيص درماني قلب و عروق كشور ما با استانداردهاي جهاني چه فاصله‌اي دارد؟

در رشته قلب و عروق بايد بگويم خوشبختانه در شرايط قابل‌قبولي قرار داريم. دو عامل در اين ارزيابي دخيل‌اند: يكي موضوع درمان بيماري‌هاست كه در زمينه‌هاي مختلف مثل درمان تنگي عروق، بيماري مادرزادي قلب و بيماري‌هاي دريچه با سطح جهاني قابل مقايسه است و همچنين درمان‌هاي دارويي؛ براي مثال در مورد نارسايي قلب، فشارخون و چربي خون هستند كه معيارهاي ما نيز معيارهاي ديگر نقاط جهان است و در اين مورد هم موفقيت نسبي داريم اما عامل ديگر ما ارتباطات پزشكي و كنگره‌هايي هستند كه در آنها شركت مي‌كنيم و اغلب همراه با مقاله هستند. حضور همكاران خارجي يا ايراني خارج از كشور در همايش‌هاي قلب كه ما برگزار مي‌كنيم نشان‌دهنده اين است كه در رشته قلب و عروق شرايط قابل‌قبولي در دنيا داريم.

در زمينه تجهيزات پزشكي بايد بگويم وسايل پيشرفته‌اي مانند سي تي اسكن ۶۴ را در اختيار داريم كه خيلي از كشورها هنوز آن را وارد نكرده‌اند، در حالي كه ما در تلاش ارائه مقاله در اين زمينه هستيم. البته اين شرايط خوب درماني نبايد باعث ايجاد يك غرور كاذب شود كه ما را از ادامه راه بازدارد.

  • يكي از حوزه‌هاي جديد تحقيقاتي در زمينه سلامت قلب و عروق، كارديولوژي مولكولي است. در اين باره قدري توضيح دهيد.

به‌طور كلي در علم كارديولوژي به چند مبحث خيلي مهم و ويژه رسيده‌ايم كه يكي از آنها نانوفناوري است. نانوفناوري با ايجاد فضاي وسيع تكنيكي واقعا راه را باز كرده و هم اينك ما قادريم به مدد اين فناوري‌ها وسايل فوق‌العاده ظريف مثل استنت را به داروهاي خاص آغشته كرده، در فضاي چند دهم ميلي متر وارد رگ قلب كنيم و با استفاده از فناوري تصويري، داخل رگ را در ابعاد كمتر از يك ميلي متر ببينيم و پلاك‌ها را تشخيص داده، اندازه‌گيري و عارضه را مشخص كنيم.

از اين حوزه تا سلول هاي بنيادي كه نقش ويژه‌اي از تحقيقات قلب و عروق را به‌خود اختصاص داده‌اند، همگي آينده درخشاني را در پزشكي بدن انسان رقم خواهند زد و اما پزشكي مولكولي كه بخشي از آن كارديولوژي مولكولي است در واقع بر مبناي به كارگيري ژنتيك و زيست‌شناسي مولكولي در تشخيص و درمان بيماري‌هاي قلبي بنا نهاده شده است.

  • روند بروز تنگي عروق براي هرفرد از چه زماني آغاز مي‌شود؟

روند تصلب شرايين و تنگي عروق براي هر فرد، از بدو تولد او آغاز مي‌شود و اين سيستم عروقي و يا به عبارتي لوله‌كشي عظيم، شروع به رسوب‌گذاري مي‌كند، مگر در شرايطي بسيار خاص؛ يعني يك روش ايده‌آل زندگي، كه نه رسوبي(چربي‌هاي مضر) در كار باشد و نه فاكتورهاي آسيب‌رساننده به جدار عروق و اگر هم شرايط تغذيه‌اي ايده آل نبود، بتوان با تحرك كافي، رسوب را شُست يا روند تكثير عروق را آنقدر تند و سريع كرد كه مجالي به كهنه شدن عروق ندهد.

بنا بر اين تفاسير، در شرايط زندگي نه چندان ايده آل ما ايراني‌ها بايد توقع داشته باشيم كه نام‌مان را از بدو تولد، در صف بيماران قلبي نوشته باشند! آمارها هم اين موضوع را تاييد مي‌كنند: 67 درصد ايرانيان کم تحركند، نيمي از افراد جامعه چاقند يا اضافه وزن دارند، 6/18درصد فشار خون دارند و 3/7درصد بالغين مبتلا به ديابت هستند.

  • ‌ در زمينه سلول هاي بنيادي تلاش‌هايي در كشور ما صورت گرفته است. آيا در زمينه سلامت قلب نتايج مشخصي به دست آمده است؟

تحقيقات در حوزه سلول‌هاي تمايزنيافته يا بنيادي بسيار وسيع است و درباره قلب و عروق هم اقدامات تحقيقي حتي در كشور ما هم انجام شده، اما نتايج هنوز به سطح مطلوبي كه در عمل قابل اجرا باشند نرسيده‌اند، بنابراين با وجود آگاهي از اميدبخش بودن اين تحقيقات، نبايد اميد كاذبي را براي بيماراني كه در حال حاضر از بيماري‌هاي قلبي رنج مي‌برند ايجاد كرد؛ زيرا ممكن است آنها را به اشتباه انداخته از درمان‌هاي فعلي و رايج هم بازبدارد.

  •  در استفاده از آنژيو پلاستي و كاشت استنت چقدر احتمال انسداد مجدد عروق وجود دارد؟

بيماري‌هاي قلبي عروقي هميشه امكان عود دارند زيرا تا به مرحله درمان غيرفيزيكي يعني استفاده از پزشكي مولكولي و بيولوژي در درمان نرسيده‌ايم، درمان‌ها فيزيكي هستند و به‌گونه‌اي عوارض را ترميم مي‌كنند اما بيماري تا حدي باقي مي‌ماند البته با استفاده از فناوري‌هاي جديد واقعا احتمال عود كاهش مي‌يابد اما اين مسئله به عوامل مختلف از جمله نوع ضايعه، نوع بيماري، رگي كه دچار انسداد شده، طول ضايعه و گرفتگي، نوع استنت به كار رفته و خود بيماري كه تحت درمان قرار مي‌گيرد بستگي دارد. آمارهاي اخير در مورد استنت‌هاي مناسب زير ۹درصد، عود تنگي را نشان مي‌دهد كه رقم فوق‌العاده خوبي است، اما به هر حال ما همچنان در تلاشيم به كمك تجهيزات پيشرفته‌تر از اين عود جلوگيري كنيم.

  • ‌شروع اقدامات درماني براي اين بيماري چه زماني است ؟

درخصوص بيماري‌هاي قلب و عروق بسياري از اقدامات زماني واقعا مفيد هستند كه اجتماع يا افراد نيازمند كمك، به آنها دسترسي پيدا كنند و تا زماني كه اطلاع از اين نياز درماني نداشته باشند مراجعه نمي‌كنند. بسياري از اطلاعات حتي به زمان قبل از بيماري مربوط مي‌شود كه به پيشگيري كمك مي‌كند.مردم بايد بدانند و آگاه باشند از ۲۵ سالگي به بعد بايد به‌منظور بررسي فاكتورهاي مهم تحت آزمايش خون قرار گيرند، بايد بدانند چربي خون بالا چه تبعات ناخوشايندي را در پي دارد. بايد آگاه باشند اگر دچار درد قفسه سينه شدند به‌راحتي از كنارش نگذرند و به پزشك مراجعه كنند. بايد مطلع باشند اگر در بستگانشان سابقه بيماري قلبي وجود دارد و آنها هم علائمي دارند بيشتر در معرض خطر هستند. بايد آگاه باشند سيگار كشيدن واقعا خطر مشكلات قلبي را افزايش مي‌دهد. بايد بدانند رژيم غذايي پرچرب سلامت قلب و عروق آنها را در معرض خطر قرار مي‌دهد و همه اينها از طريق سيستم‌هاي اطلاع رساني بايد به گوش مردم برسد.

تاریخ درج: 21 دی 1387 ساعت 11:22 تاریخ تایید: 21 دی 1387 ساعت 15:06 تاریخ به روز رسانی: 21 دی 1387 ساعت 15:07
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

تصوير شنبه بیست و یکم دی ۱۳۸۷ 12:24

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

سرطان گردن رحم شنبه بیست و یکم دی ۱۳۸۷ 12:23
گردن رحم یا زهدان(Cervix) قسمتی از دستگاه تناسلی زن است و ناحیه باریک و تحتانی رحم را که به مهبل باز می شود شامل می شود.
 

 گردن رحم نوعی بیماری است که در آن رشد بافت بدخیم از ناحیه گردن رحم نشات می گیرد و به طور نامنظم و فزاینده‌ای تکثیر و منجر به تراریختگی آن می شود.

سرطان گردن رحم دومین سرطان شایع دستگاه تناسلی زنان و پنجمین سرطان بعد از سرطان های ریه، پستان، روده و جسم رحم در سراسر جهان است که حدود % ۶ کل سرطان زنان را تشکیل می دهد.

با توجه به سلولی که دچار تراریختی و سرطان شده است اشکال مختلفی از سرطان گردن رحم وجود دارد که هر کدام نشانه ها و عوارض خاص خود را دارند. شایع ترین اشکال سرطان گردن رحم عبارتند از:

i) سرطان بافت بشره ای یا سنگفرشی (Squamous cell carcinoma)- این سرطان از شا یع ترین انواع سرطان گردن رحم است که حدود %۷۵ اشکال سرطان گردن رحم را تشکیل می دهد. این سرطان از یاخته‌های مفروش لایه سطحی گردن رحم شروع می‌شود و رشد نسبتاً آهسته‌ای دارد و اغلب ماهها بلکه سالها طول می ‌کشد تا به بافتهای اندام های مجاور سرایت کند. بیشتر مبتلایان این نوع سرطان، زنان ۴۰ تا ۶۰ سال هستند.

ii) سرطان غدد مترشحه مخاطی ( Adenocarcinoma) – این نوع سرطان گردن رحم معمولاً در زیر بافت پوششی گردن رحم رشد می کند و معمولاً بین سنین ۲۵ تا ۴۰ سالگی دیده می شود.

همه انواع تغییرات یاخته‌های گردن رحم بدخیم (سرطانی ) نیستند. در زنانی که یاخته‌های گردن رحم آنها دچار تغییرات غیر سرطانی شده‌اند اغلب نتیجه عفونت و یا تورم آن است که در اصطلاح ‌آسیب شناسی به ‌آن دیسپلازی (Dysplasia) گفته می شود.

دیسپلازی گردن رحم سرطان نیست اما اطلاعات بالینی و آماری ‌آن را عامل مقدماتی برای سرطانی شدن گردن رحم تلقی می‌کنند. این تغییرات اغلب در سنین ۲۵ تا ۳۵ سالگی تظاهر می‌کند. یاخته‌های دیسپلازی گردن رحم از نظر شکل در زیر میکروسکوپ شبیه یاخته‌های سرطانی هستند ولی مانند یاخته‌های سرطانی مهاجم نیستند و به بافتهای مجاور آسیبی نمی رسانند.

علائم هشدار دهنده سرطان گردن رحم

• درمراحل ابتدایی هیچ نشانه ای ندارد
• خونریزی غیر طبیعی (خونریزی ممکن است در فاصله بین عادت ماهانه شروع و قطع شود)
• خونریزی هنگام معاینه پزشکی اندامهای تناسلی
• سختی، درد و یا خونریزی به هنگام نزدیکی
• عفونت های مکرر مهبل
• درد به هنگام ادرار
• طولانی شدن بیش از حد معمول عادت ماهانه و یا خونریزی بیش از حد
• ازدیاد ترشحات مهبل ( زرد ، بدبوی)
• درد کمر

در شرایطی که سرطان گردن رحم مهاجم و به دیگر اندامها گسترش یافته باشد علاوه بر نشانه های فوق علائمی مانند یبوست، مشاهده خون در ادرار، گرفتگی مجرای ادرار، باز شدن غیر طبیعی گردن رحم و کم خونی تظاهر می‌ کند.

سبب شناسی: سرطان زایی گردن رحم

عامل مستعد و پیشتاز در تظاهر سرطان گردن رحم مانند هر سرطان دیگری به هم خوردن نظم تقسیم یاخته‌ها است. تحقیقات آماری و بالینی روند بدخیمی بیماری سرطان رحم را با عوامل زیر مرتبط می‌دانند:

• سرطان گردن رحم ارتباط شناخته شده ای با آلودگی ویروس پاپیلومای انسانی (Human Papilloma Virus) دارد. این ویروس ازطریق رابطه جنسی منتقل می ‌شود و شرایط رفتاری ناسالم جنسی احتمال ‌آلودگی به ‌آن را افزایش می‌ دهد
• ضعف سیستم ایمنی به ویژه به صورت اکتسابی (بیماری ایدز)، مصرف داروهای سرکوب ایمنی (immuno suppressor) عاملی مستعد کننده در ابتلا به سرطان دهانه رحم است
• شروع روابط جنسی در سنین پائین
• سن- تظاهر سرطان گردن رحم در سنین بلوغ و زیر ۱۸ سال بسیار نادر و در سنین ۴۰ تا ۵۵ سالگی احتمال ابتلا به آن روندی یکنواخت دارد. زنان بالای ۵۵ سال بیشتر در معرض خطر ابتلاء به سرطان گردن رحم هستند و باید بیشتر متوجه علائم هشدار دهنده این بیماری باشند
• نزدیکی با افراد متفاوت
• نزدیکی با فردی که با افراد مختلف ارتباط دارد
• بیماری های مقاربتی – سابقه عفونت های ناشی از بیماریهای مقاربتی احتمال ابتلاء به سرطان گردن رحم را افزایش می‌دهد
• استفاده طویل المدت از قرص های جلوگیری از حاملگی
• اعتیاد به دخانیات
• زایمان های متعدد

الگوهای غربالگری سرطان گردن رحم

آزمایش پاپ اسمیر (Papanicolaou Smear)- الگوی غربالگری سرطان گردن رحم جهت تشخیص پیدایش یاخته‌های پیش سرطانی و سرطانی، ردیابی انواع عفونتهای ناشی از باکتری، قارچ و ویروس در نواحی گردن رحم و مهبل است. آزمایش پاپ اسمیر پس ازشروع فعالیت جنسی سالی یک بار و پس از دو تست منفی هر ۳ سال یک بار تکرار می‌شود. این آزمایش معمولاً دو هفته پس از اتمام عادت ماهانه و حداقل ۴۸ ساعت پس از مقاربت جنسی توصیه می‌شود. پس از نتیجه مثبت آزمایش پاپ اسمیر و مشاهده ناهنجاری یاخته های گردن رحم، اقدام بعدی بررسی کولپوسکوپی (Colposcopy) گردن رحم است که بزرگنمایی 8 تا 40 برابر یاخته را امکانپذیر می کند.

• نمونه برداری یا بیوپسی (biopsy)- بررسی میکروسکوپی از نمونه بافت تومور است. این آزمایش بسیار مهم است زیرا مطمئن ترین روش برای تشخیص سرطان گردن رحم و نوع آن به حساب می آید.

• آزمایش شیلر(Schiller test)- در این روش ابتدا اسید استیک رقیق به روی یاخته‌ها مالیده می‌شود و سپس محلول ید روی آنها ریخته می‌ شود. سپس توسط ابزاری به نام کولپوسکوپ که مجهز به بزرگنما است یاخته‌های گردن رحم مورد بررسی بصری قرار می‌ گیرند.در این روش یاخته‌های سالم گردن رحم به رنگ قهوه‌ای دیده می شود، در حالی که یاخته‌های تراریخته به رنگ سفید یا زرد نمایان می‌شود. این روش کاملاً بدون درد است و هیچ عوارض جانبی بر جا نمی ‌گذارد.

اشکال مهاجم گردن رحم با بررسی بالینی مثانه، راست روده، تخمدان، جسم رحم، مهبل و آزمایش یاخته‌های گردن رحم تشخیص داده می ‌شود. پس از تشخیص اولیه سرطان گردن رحم، آزمایشات تکمیلی دیگری مانند آزمایش خون، ادرار، رادیوگرافی قفسه سینه ، سی ‌تی ‌اسکن، کت ‌اسکن، ام ‌آر آی، سونوگرافی مهبل، رادیوگرافی لگنچه کلیه از طریق تزریق ماده حاجب (intravenous pyelography) برای بررسی دامنه گسترش سرطان به دیگر اندامها بکار گرفته می ‌شود.

الگوهای درمانی سرطان گردن رحم

الگوهای درمانی بیماری سرطان گردن رحم بستگی به نوع سرطان، وضعیت بیماری در شروع درمان، سن، وضعیت سلامت عمومی و چگونگی واکنش بیمار به نوع درمان دارد. با توجه به سن و وضعیت سلامت بیمار ممکن است یک یا ترکیبی از الگوهای درمانی زیر بکار گرفته شود:

۱- جراحی – الگوی درمانی محل ضایعه است و با توجه به وضعیت و دامنه گسترش ضایعه اعمال می‌شود.

در شرایطی که سرطان هنوز محدود به ناحیه گردن رحم باشد و بیمار تمایل به تشکیل خانواده داشته باشد تنها ناحیه تراریخته گردن رحم با عمل جراحی برداشته می‌شود.

در جراحی "هیستروکتومی ساده" (خارج کردن رحم) محل ضایعه مورد درمان قرار می گیرد و طی آن، تمامی رحم برداشته می شود و یا با توجه به دامنه گسترش یاخته های سرطانی مهاجم، شیپور و تخمدانها نیز برداشته می ‌شود. در برخی موارد رحم، شیپور و تخمدان و غدد لنفاوی اطراف رحم نیز برداشته می ‌شود که به آن "هیستروکتومی ورتهام" (Wertheim) گفته می ‌شود.

۲- پرتو درمانی یا رادیوتراپی: اگر تومور، بافتهای مجاور را در بر گرفته باشد و یا انجام جراحی برای بیمار مناسب نباشد، الگوهای درمانی وسیع‌ تری مانند رادیوتراپی پی ‌گیری می ‌شود. هدف از رادیوتراپی کنترل رشد سلولهای سرطانی است. تابش اشعه به محل تومور ممکن است به صورت خارجی یا داخلی باشد:

• رادیوتراپی خارجی: در این روش بیمار در معرض تشعشع قرار می‌ گیرد. اشعه از چند زاویه مختلف از خارج از بدن به تومور هدایت می ‌شود. این روش کاملا بدون درد است و به مدت ۷ تا ۸ هفته ادامه دارد. ولی بیمار از عوارض جانبی مانند تحریک‌ پذیری مقعد، اسهال و خستگی مفرط ناشی از تابش پرتو شکایت می کند. اثرات اشعه ممکن است واکنشهای پوستی به صورت التهاب، خارش، سوزش، ترشح یا پوسته پوسته شدن پوست را به دنبال داشته باشد. تهوع، ‌استفراغ، بی‌ اشتهایی و آسیب‌های عروقی و تنفسی می تواند از دیگر عوارض جانبی رادیوتراپی باشد. همچنین رادیوتراپی ممکن است باعث سرکوب سیستم خونساز بدن و کاهش گلبولهای سفید و ضعف سیستم ایمنی بدن و نهایتا بروز عفونت شود.

• رادیو تراپی داخلی یا براکی تراپی (Brachytherapy): براکی تراپی برای رساندن مستقیم مقدار زیادی اشعه به ضایعه بدخیم است. در این روش، در اتاق عمل با استفاده از سرنج‌ های نازک مواد یونیزه به بدن بیمار تزریق می شود. این نوع رادیو تراپی نیز بیشتر عوارض جانبی رادیوتراپی خارجی را دارد.

رادیوتراپی داخلی یا خارجی اغلب قبل از اقدام به عمل جراحی جهت کوچک کردن ضایعه اشعه تجویز می‌ شود.

۳- شیمی درمانی: یک درمان عمومی است و جهت از بین بردن یاخته های سرطانی پراکنده مورد استفاده قرار می گیرد. شیمی درمانی جهت پیشگیری از عود بیماری و مواردی که سرطان در بدن پخش شده تجویز می شود. استفاده از داروهای شیمیایی منجر به انهدام سلولهای سرطانی می ‌شود. عوارض جانبی شیمی درمانی عبارتند از: حالت تهوع و استفراغ، ریزش موی سر و ابرو، کاهش گلبولهای سفید خون، ضعف سیستم ایمنی و دفاعی بدن، عفونت، احساس درد، خشکی دهان و پوکی استخوان، کم‌خونی‌، و کاهش تعداد گلبولهای قرمز خون که ممکن است سبب خستگی، سرگیجه و احساس سرما در بیمار شود. اسهال و یبوست، و سفتی و خشکی مفاصل از دیگر عوارض جانبی شیمی درمانی است.

روش‌های نوین در تشخیص و درمان سرطان گردن رحم

همانطور که پیشتر اشاره شد، سرطان گردن رحم ارتباط شناخته شده ای با آلودگی ویروس پاپیلومای انسانی (Human Papilloma Virus) دارد. این ویروس ازطریق رابطه جنسی منتقل می‌ شود و شرایط رفتاری ناسالم جنسی احتمال ‌آلودگی به ‌آن را افزایش می ‌دهد و اغلب به عنوان یک پیامد عفونت ویروسی تلقی می‌ شود.

ویروسهای پاپیلومای انسانی ویروسهای القا کننده سرطان هستند که قابلیت تغییر دادن شکل سلولی را که آلوده می‌کنند، دارند و در نتیجه منجر به تکثیر خارج از کنترل سلول‌های مورد نظر می‌شوند. این تکثیر فزاینده موجب تومور یا سرطان می‌شود. ویروسهای پاپیلومای انسانی مجاری تناسلی به دو دسته "کم خطر" و "پر خطر" تقسیم می ‌شوند و تنها گروه "پر خطر" ویروس پاپیلومای انسانی مجاری تناسلی توانایی ایجاد دیسپلازی و یا سرطان گردن رحم را دارند. از روش‌های نوین در تشخیص و درمان سرطان گردن رحم آزمایش "هیبرید" است که نوع ویروس را مشخص می کند و از آن برای تصمیم‌ گیری درباره نوع درمان سرطان گردن رحم استفاده می‌شود.

از دیگر پیشرفت‌های پیشگیری از سرطان گردن رحم تولید واکسن علیه ویروسهای "پرخطر" است که در حال حاضر مرحله دوم کارآزمایی بالینی را گذرانده و امید است در چند سال آینده برای عرضه و استفاده گسترده آماده شود.

سرطان گردن رحم یکی از شایع‌ترین علل مرگ ناشی از سرطان در زنان است در حالی که در صورت تشخیص به موقع، قابل درمان است. معاینات منظم و دوره‌ ای آزمایش پاپ اسمیر یکی از موثرترین اقدامات پیشگیرانه سرطان رحم و یا تراریختگی پیش سرطانی یاخته‌های گردن رحم (دیسپلازی) است و الگویی موفق در کاهش میزان بروز و تلفات ناشی از سرطان گردن رحم بشمار می رود.

نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

تغاوت سر ماخوردگي انفو لانزا الرژي شنبه بیست و یکم دی ۱۳۸۷ 11:56

در تحقيقات اخيرى كه انجمن تغذيه آمريكا (ADA) روى ۱۴۳۷ نفر افراد بالاى ۷۳ سال انجام داده است راز طول عمر اين افراد در ۴ مورد گزارش شده است:
*  داشتن وزن ايده آل
*  عدم مصرف دخانيات
*  استفاده از رژيم غذايى مديترانه اى
*  ورزش مستمر روزانه حداقل ۳۰  دقيقه
رژيم غذايى مديترانه اى شامل مصرف زياد غذاهاى حاوى فيبر فراوان نظير سبزيجات و ميوه ها، گوشت سفيد مثل گوشت مرغ و ماهى، مصرف محدود غذاهاى پر چرب و پر كربوهيدرات بالاخص كربوهيدراتهاى ساده است.
الگوهاى غذايى و رفتارهاى تغذيه اى صحيح در رسيدن به وزن ايده آل و ثابت نگه داشتن آن نقش بسزايى دارد بسيارى از افراد چاق با رژيم هاى بسيار سخت و كوتاه مدت اقدام به كاهش وزن خود به صورت سريع مى كنند و پس از مدتى دچار ضعف و ناتوانى، بيماريهاى دستگاه گوارش و حتى بيماريهاى روانى مى شوند و با ادعاى اينكه ضعيف شدم و رژيم با من سازگارى ندارد شروع به پرخورى مجدد كرده و به حالت اوليه يا شايد بدتر از آن باز مى گردند. يك مسأله مهم را هميشه بايستى مد نظر داشت كه هدف از رژيم گرفتن، رسيدن به وزن سلامت و يادگرفتن يكسرى الگوها و رفتارهاى صحيح تغذيه اى است. فردى كه تصميم مى گيرد از رژيم غذايى براى كاهش وزن استفاده كند بايد كاملاً آگاهى داشته باشد كه رويه قبلى كه داشته غلط بوده و بايستى اين رفتارها را تغيير دهد.
  توصيه هايى در جهت حفظ وزن
*  تغيير در شيوه زندگى و يافتن رفتارهاى صحيح تغذيه اى بر مبناى عادات غذايى بومى
*  انجام فعاليت بدنى متناسب به صورت مستمر و روزانه
* كنترل مصرف مواد غذايى پر كربوهيدرات و پرچرب
* پيشگيرى از استرس هاى متفرقه و
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

راز طولاني عمر شنبه بیست و یکم دی ۱۳۸۷ 11:55

در تحقيقات اخيرى كه انجمن تغذيه آمريكا (ADA) روى ۱۴۳۷ نفر افراد بالاى ۷۳ سال انجام داده است راز طول عمر اين افراد در ۴ مورد گزارش شده است:
*  داشتن وزن ايده آل
*  عدم مصرف دخانيات
*  استفاده از رژيم غذايى مديترانه اى
*  ورزش مستمر روزانه حداقل ۳۰  دقيقه
رژيم غذايى مديترانه اى شامل مصرف زياد غذاهاى حاوى فيبر فراوان نظير سبزيجات و ميوه ها، گوشت سفيد مثل گوشت مرغ و ماهى، مصرف محدود غذاهاى پر چرب و پر كربوهيدرات بالاخص كربوهيدراتهاى ساده است.
الگوهاى غذايى و رفتارهاى تغذيه اى صحيح در رسيدن به وزن ايده آل و ثابت نگه داشتن آن نقش بسزايى دارد بسيارى از افراد چاق با رژيم هاى بسيار سخت و كوتاه مدت اقدام به كاهش وزن خود به صورت سريع مى كنند و پس از مدتى دچار ضعف و ناتوانى، بيماريهاى دستگاه گوارش و حتى بيماريهاى روانى مى شوند و با ادعاى اينكه ضعيف شدم و رژيم با من سازگارى ندارد شروع به پرخورى مجدد كرده و به حالت اوليه يا شايد بدتر از آن باز مى گردند. يك مسأله مهم را هميشه بايستى مد نظر داشت كه هدف از رژيم گرفتن، رسيدن به وزن سلامت و يادگرفتن يكسرى الگوها و رفتارهاى صحيح تغذيه اى است. فردى كه تصميم مى گيرد از رژيم غذايى براى كاهش وزن استفاده كند بايد كاملاً آگاهى داشته باشد كه رويه قبلى كه داشته غلط بوده و بايستى اين رفتارها را تغيير دهد.
  توصيه هايى در جهت حفظ وزن
*  تغيير در شيوه زندگى و يافتن رفتارهاى صحيح تغذيه اى بر مبناى عادات غذايى بومى
*  انجام فعاليت بدنى متناسب به صورت مستمر و روزانه
* كنترل مصرف مواد غذايى پر كربوهيدرات و پرچرب
* پيشگيرى از استرس هاى متفرقه و
نوشته شده توسط محمد ابراهيم.خ  | لینک ثابت |

@@موزیکپیچک